Cesja ubezpieczenia samochodu — na czym polega i jakie są jej konsekwencje?

Kierowcy kupujący samochód na kredyt muszą liczyć się z koniecznością dopełnienia wielu formalności i faktem, że przez pewien czas nie będą jedynymi właścicielami swoich aut. Jednym z procesów, jakie wiążą się z zakupem pojazdu na kredyt, jest przeprowadzenie cesji ubezpieczenia samochodu.

Samochody kupione na kredyt powinny być starannie ubezpieczone. Ich ochrony może wymagać nie tylko nabywca, ale i bank udzielający pożyczki.

Ubezpieczenia komunikacyjne, zarówno te obowiązkowe, jak i dobrowolne, można najszybciej znaleźć przez internet. Ich zestawienia i porównania da się dokonać między innymi na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.

Bank współwłaścicielem pojazdu

Kredytodawca, dzięki usługom którego kierowcę stać na zakup nowego pojazdu, do momentu spłaty pożyczki jest jednym z właścicieli samochodu. Na czas trwania umowy zostaje nawet wpisany do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel auta. Daje mu to prawo do decydowania o niektórych aspektach związanych z użytkowaniem zakupionego na kredyt samochodu.

Wymagania banków względem kredytobiorców

Będąc współwłaścicielem samochodu, bank może przedstawić swoje oczekiwania względem formy ubezpieczenia go. Zwykle oprócz obowiązkowej polisy OC wymaga również ubezpieczenia autocasco, które zapewnia likwidację szkód poczynionych na ubezpieczonym pojeździe.

Bank ma prawo do zaakceptowania tylko niektórych ofert ubezpieczenia. Bardzo często kredytodawca oczekuje tego, żeby autocasco było pozbawione udziału własnego klienta w likwidacji szkody. Pozwala to na pokrycie całej kwoty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe bez konieczności dopłaty ze strony nabywcy pojazdu.

W razie szkody całkowitej, czyli takiego uszkodzenia samochodu, które sprawiło, że pojazd nie nadaje się już do naprawy, odszkodowanie z autocasco otrzyma bank. Przeznaczy tę kwotę na spłatę pozostałych rat kredytu. Nabywca samochodu też otrzyma rekompensatę, ale tylko pod warunkiem, że po spłacie rat zostanie część odszkodowania.

Ubezpieczenie autocasco służy oczywiście nie tylko zabezpieczeniu interesów banku, ale też przede wszystkim ochronie wspólnego mienia kredytodawcy i kredytobiorcy. Dzięki niemu nabywca nowego, kosztownego auta nie będzie musiał sam płacić za jego naprawę w razie poważnego uszkodzenia pojazdu.

Z tego względu nabywcy samochodów prosto z salonu często wykupują dla nich autocasco. Różnica polega tylko na tym, że w tym wypadku bank ma prawo nie zgodzić się na niektóre wersje tego ubezpieczenia, a nawet zasugerować konkretną ofertę jednego z ubezpieczycieli. Osoba, która kupiła samochód, musi więc konsultować z bankiem swoje decyzje dotyczące ubezpieczenia go.

Czym jest cesja ubezpieczenia samochodu?

Cesja ubezpieczenia samochodu na bank to przeniesienie na niego części praw wynikających z umowy ubezpieczenia. Oznacza to, że bank udzielający kredytu na samochód otrzyma część lub całość odszkodowania potrzebnego do likwidacji szkody, która powstała w zakupionym na kredyt aucie.

Cesja ubezpieczenia na kredytodawcę jest jednym z obowiązków kredytobiorcy, podobnie jak wybór rodzaju ubezpieczenia preferowanego przez bank. Formalności z nią związane mogą wydawać się trudne do dopełnienia, ale wcale takie nie są. Wymagają tylko kilku wizyt w siedzibach banku i towarzystwa ubezpieczeniowego albo, jeśli to możliwe w danej firmie, wypełnienia określonych formularzy online.

Jak przeprowadzić cesję ubezpieczenia?

Przeprowadzenie cesji ubezpieczenia wiąże się z wykonaniem trzech niezbędnych kroków.

Pierwszym z nich jest podpisanie z bankiem umowy cesji ubezpieczenia. Gotowe wzory takich umów znajdują się w każdym banku.

Po dopełnieniu formalności w siedzibie kredytodawcy należy udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego z podpisaną umową i polisą ubezpieczenia. Tam pracownik TU odnotuje fakt, że część odszkodowania będzie należała się bankowi.

Z polisą opatrzoną odpowiednią informacją trzeba ponownie wybrać się do kredytodawcy, aby udokumentować finalizację cesji.

Obecnie coraz większa liczba ubezpieczycieli wprowadza na swoich stronach internetowych formularze online służące do zgłoszenia cesji ubezpieczenia. Przed osobistą wizytą w filii towarzystwa ubezpieczeniowego warto sprawdzić, czy nie istnieje szybszy, niewymagający wychodzenia z domu sposób dopełnienia wymaganych formalności.

Jakie inne wymagania może mieć bank względem kredytobiorcy?

W artykule na stronie https://mubi.pl/poradniki/cesja-ubezpieczenia-samochodu/ są zaprezentowane konkretne przykłady wymagań banku wobec jego klientów. Przeczytaj ten tekst, jeśli chcesz poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące kierowców pytania o cesję ubezpieczenia samochodu na bank.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *