Polisa posagowa – kilka słów na temat
Życie jest przewrotne. Nigdy nie masz pewności co czeka Cię za kolejnym zakrętem. Cały czas zastanawiasz się jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym. Twoje rozważania na temat bezpieczeństwa przybierają szczególnie poważny ton gdy w grę wchodzi Twoje dziecko i jego przyszłość. Chcesz by było zdrowe i dążyło do spełniania swoich marzeń. A co jeśli stanie Ci się coś złego i nie będziesz móc już chronić swojej pociechy? Jeśli dręczą Cię tego typu rozterki warto wiać pod uwagę polisę posagową.
Czym jest polisa posagowa?
To udzielana przez firmy ubezpieczeniowe polisa, która łączy w sobie inwestowanie i ochronę. Jej głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego dziecka w przypadku śmierci rodzica lub rodziców. Jeśli nie spełni się najczarniejszy scenariusz, w momencie zakończenia umowy nasza pociecha otrzyma zaoszczędzone przez nas środki.
Jak to działa?
Decydując się na założenie polisy posagowej ustalasz czas trwania polisy oraz wysokość kwoty jakie Twoje dziecko otrzyma po osiągnięciu wskazanego przez Ciebie wieku. Może być to 18 lat lub równie dobrze 25 lat – czyli wiek, w którym zakładasz, że Twoja pociecha skończy studia lub będzie na takim etapie w życiu, że będzie chciała się bardziej usamodzielnić. Następnie zobowiązujesz się do regularnej wpłaty środków na poczet polisy. Wybraną sumę możesz wpłacać raz w miesiącu, na kwartał, na pół roku, rok lub jednorazowo – wszystko zależy od Ciebie, środków jakie posiadasz i podpisanej umowy. Wysokość miesięcznej składki waha się od 80 zł do 1000 zł.
Czas trwania polisy naliczany jest indywidualnie, może trwać od 5 do 25 lat. Zależy on od wieku dziecka, które chcemy ubezpieczyć – umowę możemy zawrzeć najwcześniej zaraz po jego narodzeniu, najpóźniej przed ukończeniem przez dziecko 18 roku życia. Przy składaniu wniosku o założenie polisy posagowej brany jest również wiek osoby zakładającej polisę i wpłacającej składki, jej miejsce zamieszkania, wykonywany zawód czy stan zdrowia. Wielu ubezpieczycieli zapewnia, że badania lekarskie nie są potrzebne i wystarczy wypełnić ankietę o stanie zdrowia. Umieszczone w niej pytania dotyczą m.in. branych leków, przebytych chorób czy ostatnich wizyt w szpitalu.
Zwierając umowę zaznaczamy czy w momencie wygaśnięcia polisy dziecko otrzymuje całość zgromadzonej kwoty czy też wypłacana jest ona w miesięcznych ratach. W razie śmierci rodzica w wyniku nieszczęśliwego wypadku ubezpieczyciel zobowiązuje się do przecięcia obowiązku wpłacania składek na rzecz polisy, a następnie wypłaceniu ubezpieczonemu dziecku ustalonej kwoty.
Wiele firm oferuje różne pakiety dodatkowe. Wśród nich znajdziemy np. ubezpieczenie na wypadek choroby rodzica lub dziecka, comiesięczną rentę posagową przyzwaną w przypadku śmierci rodzica czy ubezpieczenie w razie inwalidztwa dziecka wynikającego z wypadku itp. Przed podjęciem decyzji o wykupieniu polisy posagowej warto przeanalizować różne oferty. Opcje, które u jednego ubezpieczyciela zaznaczone są jako dodatkowe u innego mogą znajdować się w pakiecie podstawowym.
Co ciekawe, osobą, która zakłada dziecku polisę posagową nie musi być wyłącznie rodzic czy opiekun prawny. Wielu ubezpieczycieli pozwala na założenie polisy posagowej przez dziadków, krewnych czy przyjaciół rodziny. Możemy więc traktować polisę posagową jako prezent dla wchodzącego w dorosłe życie człowieka. Większości z nas zdecydowania łatwiej jest podarować mu większą kwotę pieniędzy po kilkuletnim oszczędzaniu niż „wyłożyć ją na stół” za jednym zamachem.
Kiedy warto wykupić polisę posagową?
Teoretycznie najlepiej zrobić to jak najwcześniej się da.
Po pierwsze, dłuższy czas trwania polisy pozwoli nam zgromadzenie większych środków.
Po drugie, im dłuższy czas trwania polisy tym mniejsza wysokość składek przy z góry ustalonej kwocie, którą chcemy uzbierać.
Czy polisa posagowa się opłaca?
Tak, ale tylko gdy myślimy o niej jako dodatkowym zabezpieczeniu dziecka. Polisa posagowa z założenia nie służy do pomnażania majątku. Oczywiście można polisę posagową podzielić na część ochroną (ubezpieczenie w razie śmierci rodziców) i inwestycyjną. Nie spodziewajmy się jednak nie wiadomo jak wielkich pieniędzy. Jeśli zależy nam na pomożeniu kapitały lepiej zainwestować w wyższe ubezpieczenie na życie oraz w inwestowanie pieniędzy w średnio oprocentowaną lokatę.
Bez względu na to jaki wariant ochrony finansowej dziecka wybierzemy należy pamiętać, że tylko regularne oszczędzanie pieniędzy zapewni nam osiągnięcie celu.