3 praktyczne ubezpieczenia samochodu
Planujesz kupno pierwszego auta? Pamiętaj o ubezpieczeniu! W artykule wyjaśnimy, jaką polisę musisz zawrzeć, a które możesz wykupić dobrowolnie. Podpowiemy również, w jakim zakresie każda z nich ochroni Ciebie oraz Twój samochód.
Własne auto to wolność, niezależność i możliwość komfortowego podróżowania. Bez względu na kaprysy publicznych środków transportu. Planując zakup samochodu, warto mieć świadomość nie tylko pozytywów, ale również obowiązków, wynikających z takiej decyzji, np. zakupu ubezpieczenia samochodu (np. na https://ubsy.pl/).
Ważne ubezpieczenie samochodu
Aby legalnie poruszać się po polskich drogach, każdy kierowca pojazdu mechanicznego musi zawrzeć polisę odpowiedzialności cywilnej — OC. Nawet jeśli używa samochodu jedynie od czasu do czasu lub nie używa go wcale, np. z powodu awarii. Taka polisa chroni przed finansowymi skutkami wypadków i stłuczek, które spowodujesz. Jeśli staniesz się sprawcą kolizji, nie będziesz musiał wypłacać odszkodowania osobom poszkodowanym. Świadczenia wypłaci im ubezpieczyciel. Choć zakres polisy OC jest taki sam dla wszystkich towarzystw (regulują go przepisy prawa). Ceny poszczególnych polis mogą różnić się jednak nawet o kilkaset złotych! Jeśli nie chcesz przepłacać, zrezygnuj z usług pierwszego – lepszego ubezpieczyciela. Aby porównać dostępne na rynku opcje i znaleźć najtańszą polisę, skorzystaj z darmowych porównywarek ubezpieczeń, dostępnych w Internecie.
Ważne: jeśli posiadasz jedynie polisę OC, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy aut osób poszkodowanych. Jako sprawca kolizji, swój samochód będziesz musiał naprawić z własnych środków. Jeśli zależy Ci na tym, aby taką naprawę również sfinansować z polisy, konieczne będzie wykupienie ubezpieczenie Autocasco — AC.
Autocasco — kompleksowa ochrona pojazdu i wyposażenia
Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Warto wykupić je, jeśli zależy Ci na kompleksowej ochronie samochodu i wyposażenia. Zakres ochrony AC zależy od konkretnego towarzystwa oraz wybranej opcji. W zależności od swoich potrzeb możesz sięgnąć po:
- autocasco od utraty pojazdu, które zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku szkody całkowitej i kradzieży pojazdu;
- autocasco od utraty i uszkodzenia, które gwarantuje dodatkowo wypłatę odszkodowania w przypadku szkody częściowej i kradzieży elementów pojazdu;
- polisę All Risks, zapewniającą najszerszą ochronę. Autocasco All Risks chroni od następstw wszelkich zdarzeń, jakie tylko mogą mieć miejsce, np. wypadków, szkód parkingowych, kradzieży, podpaleń czy aktów wandalizmu.
Ważne: w przeciwieństwie do OC koszt polisy AC zależy od jej zakresu. Najdroższe będą polisy w formule all risk, najtańsze — podstawowe (często bardzo ubogie) wersje. Aby AC rzeczywiście okazało się przydatne, warto poszukać polisy szytej na miarę, spełniającej konkretne potrzeby kierowcy.
Assistance — wsparcie na drodze
Kolejnym ubezpieczeniem, które może wykupić kierowca jest polisa assistance. Zapewnia ona kompleksowe wsparcie na drodze w przypadku nieplanowanych zdarzeń takich jak kolizja, awaria samochodu czy… brak benzyny.
Czy warto wykupić dobrowolne ubezpieczenia — AC i assistance?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy tu przede wszystkim od modelu i wieku auta, oczekiwań kierowcy oraz… zasobności jego portfela. Zawarcie polisy autocasco jest szczególnie polecane:
- właścicielom nowych samochód oraz tych o wysokiej wartości rynkowej;
- osobom, które nie chcą płacić za naprawę pojazdu z własnej kieszeni. Nawet jeśli to one powodują kolizję;
- kierowcom, którzy chcą ochronić auto w kompleksowy sposób.
Wykupienie assistance zapewni spokojny sen właścicielom aut, którzy chcą zapewnić sobie wszechstronne wsparcie ubezpieczyciela, nawet w najbardziej nietypowych sytuacjach na drodze.