Czy opłaca się zakup ubezpieczenia OC w pakiecie?

Czy opłaca się zakup ubezpieczenia OC w pakiecie?

Jeśli masz samochód, co roku powinieneś odnawiać ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe. Odszkodowanie w razie kolizji zostanie jednak wypłacone poszkodowanemu. Nie pokryje natomiast kosztów naprawy twojego pojazdu. Aby zyskać ochronę dla Twojego auta, powinieneś pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu, które możesz kupić z OC w pakiecie.

Oczywiście swoje OC i przykładowo autocasco możesz kupić osobno. Jednak ich cena nie będzie wtedy tak korzystna, jak w przypadku zakupu pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych. Jeśli zdecydujesz się na więcej niż jedną polisę, ubezpieczyciel na pewno zaproponuje Ci atrakcyjny rabat i niższą składkę. Tego, jaką ochronę otrzymasz w ramach OC kupionego w różnych pakietach, dowiesz się po porównaniu OC i innych polis komunikacyjnych w porównywarce internetowej, np. tutaj: https://porownywarka-oc-ac.pl/.

Pakiet OC + AC

To chyba najczęściej wybierany z pakietów ubezpieczeniowych na samochód. Gwarantuje zarówno ochronę Twoich finansów, gdy spowodujesz wypadek, jak i zapewnia pomoc w naprawie Twojego pojazdu. Działa najczęściej w razie kradzieży auta lub jego części, szkody całkowitej lub uszkodzenia – w wariancie podstawowym. TU WARTA oferuje dodatkowo w wersji Komfort ubezpieczenie motorowerów i bagażu pozostawionego w pojeździe w chwili zaistnienia szkody.

Niektórzy ubezpieczyciele oferują także tzw. minicasco, które jest dołączane bezpłatnie do ubezpieczenia OC. Porównanie OC pozwoli Ci firmy, które stosują tę praktykę. Jeśli przykładowo jesteś właścicielem starego, ponad 10-letniego samochodu, taki podstawowy zakres AC na pewno Ci wystarczy. Zrekompensuje utratę auta w wyniku kradzieży lub szkody całkowitej w wyniku kolizji, a w LINK4 także po zniszczeniu przez siły natury.

Autocasco w wersji mini możesz też dokupić do OC dla nowszego pojazdu, jeśli zakres ochrony oferowanej w tej opcji Ci wystarczy. Wówczas cena takiego ubezpieczenia będzie o wiele niższa, zarówno ze względu na niską ochronę AC, jak i na zakup polisy w pakiecie z OC.

Przykładowo, koszt samego ubezpieczenia OC w jednym z TU to wydatek około 767 zł, podczas gdy za pakiet z AC mini zapłacisz nieco ponad 973 zł. Biorąc pod uwagę dodatkową ochronę, którą zyskujesz, 200 zł to nieduża kwota. A jeśli chciałbyś otrzymać pełne zabezpieczenie AC u tego samego ubezpieczyciela, za pakiet OC + AC zapłacisz raptem 1160 zł.

Pakiet OC + AC + Assistance

Jeśli wzbogacisz swoją polisę dodatkowo o assistance, będziesz mógł liczyć m.in. na holowanie auta, naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, samochód zastępczy czy dostarczenie paliwa. Oczywiście każdy ubezpieczyciel oferuje inny zakres ochrony w wybranym przez Ciebie wariancie, dlatego warto poświęcić chwilę na porównanie OC i innych polis w różnych towarzystwach.

Wydawać by się mogło, że decydując się na trzy różne polisy, zapłacimy trzy razy więcej niż wydalibyśmy na samo OC. Czasem w przypadku zakupu tych ubezpieczeń osobno może się tak zdarzyć. Ale po porównaniu OC wielu TU, a także zestawieniu z innymi rodzajami ochrony, sam dojdziesz do wniosku, że zakup w pakiecie jest bardziej opłacalny. Ubezpieczyciel może zaproponować ci OC za 1067 zł, a pakiet OC z AC i Assistance już za 1467 zł.

Czy opłaca się zakup ubezpieczenia OC w pakiecie?

Pakiet OC + Zielona Karta

To dobra opcja dla wyjeżdżających za granicę. Dzięki Zielonej Karcie otrzymasz pomoc nie tylko po spowodowaniu szkody w Polsce, ale także w innym kraju, którego prawo nie uwzględnia polskiego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Zielona karta może Ci się przydać w Maroko, Czarnogórze, Albanii, a także na Białorusi, Ukrainie czy w Rosji.

W wielu firmach ubezpieczeniowych otrzymasz tę ochronę w ramach twojego OC. W pozostałych, które takiego rozszerzenia nie mają w standardzie, możesz dokupić Zieloną Kartę razem z OC. Twoja składka wzrośnie raptem o około 20 zł.

Pakiet OC + ubezpieczenie szyb i pakiet OC + ubezpieczenie opon

Parkujesz auto na ogólnodostępnym, zewnętrznym parkingu? To najlepszy powód, żeby przy najbliższej okazji oprócz OC dobrać w pakiecie ochronę na wypadek wybicia szyb. Zresztą mogą one ucierpieć również podczas kolizji. Taką ochronę dokupisz do OC lub OC + AC chociażby w LINK4.

Ubezpieczenie opon to coraz częstsza praktyka. W większości TU otrzymasz je w ramach Assistance, a właściwie w ramach pakietu obejmującego OC + Assistance. Taką rozszerzoną ochronę samochodu możesz nabyć już za kwotę 881 zł. Polisa uzupełniona o ubezpieczenie opon zagwarantuje Ci pomoc w naprawie lub wymianie koła przy drodze, a jeśli jest to niemożliwe, holowanie i naprawę opon w warsztacie.

Pakiet dealerski

Salony motoryzacyjne współpracują z ubezpieczycielami, aby tuż po sprzedaży nowego samochodu móc zagwarantować swoim klientom kompleksową ochronę nabytego auta. Często warunki takiego ubezpieczenia są korzystniejsze niż te, które zaproponuje Ci ubezpieczyciel wybrany indywidualnie. Mimo że kupując pakiet dealerski, nie będziesz miał możliwości wyboru TU, to wiele osób decyduje się na skorzystanie z takiej oferty.

Zakres takiej polisy na nowy samochód jest dosyć szeroki. Zazwyczaj obejmuje on OC, AC, Assistance i NNW. Jeśli będziesz sprawcą wypadku drogowego, w którym spowodujesz szkodę, ale ucierpi też Twój samochód, zatrzaśniesz lub zgubisz kluczyki, samochód zostanie skradziony albo będziesz potrzebował holowania czy pomocy lekarskiej, pakiet dealerski, który wykupisz, zapewni Ci odpowiednią ochronę.

Artykuł sponsorowany

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Cezary pisze:

    OC niesie ze sobą wiele korzyści. Większości może się zdawać, że to niepotrzebne dodatkowe koszta, jednak wykupując je w pakiecie możemy wiele zaoszczędzić, a i zalet jest bardzo dużo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *