Ubezpieczenie garażu i dodatkowych budowli poza domem

Znaczna większość polis ubezpieczeniowych dotyczy zabezpieczenia domu lub mieszkania, ale warto także pamiętać, że inne budynki znajdujące się przy domu, takie jak garaże, domki letniskowe czy altany w ogrodzie również mogą zostać objęte taką ochroną. Zdarza się przecież tak, że wskutek negatywnych sytuacji losowych posiadłości mogą ulec częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu, dlatego możliwość objęcia ich ochroną jest bardzo ważną i niekiedy niezbędną formą ubezpieczenia.

W chwili obecnej nie jest możliwe wykupienie ubezpieczenia tylko i wyłącznie na garaż
i dodatkowe budowle poza domem – byłoby to nieco dziwne, że osoba pragnąca ubezpieczyć swój dobytek większą uwagę przykuwa posiadłościom innym, niż dom mieszkalny. Taką formę ochrony można kupić w ramach standardowej polisy nieruchomości, która stanowi podstawę oferty wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Istoty takiej możliwości raczej nie trzeba tłumaczyć, bowiem chyba wszyscy bardzo cenią sobie pewność i bezpieczeństwo dorobku życiowego, który praktycznie w jednej chwili za sprawą kradzieży, włamania lub też niezależnych od nas warunków pogodowych może zostać utracony.

W przypadku chęci wykupienia ubezpieczenia garażu, bardzo ważne jest, aby był on zgodny
z definicją większości towarzystw, która brzmi następująco: ,,Budynek związany z gruntem na stałe, posiada fundamenty i dach. Jest to budynek wolnostojący, bądź w zabudowie bliźniaczej czy też szeregowej, przeznaczony do parkowania pojazdów”. Jeśli jednak nie zgadza się on z ustaloną treścią, przedstawiciel agencji ubezpieczeniowej może odmówić objęcia go ochroną.

Zarówno w przypadku garażu, jak i innych budowli poza domem ubezpieczenie może obejmować ochronę przed trzema głównymi zdarzeniami:

  • Klimatyczne zdarzenia losowe – można przez to rozumieć niezależny od człowieka pożar
    lub powódź, a poza tym uderzenie pioruna, upadek drzewa, huragan, wybuch czy osunięcie się części ziemi
  • Kradzież z włamaniem – w tym przypadku niezbędne do rozpatrzenia wypłaty ubezpieczenia nierzadko potrzebne jest poświadczenie o dokonaniu rabunku z jednostki sądowej
    lub policyjnej, o ile towarzystwo ubezpieczeniowe nie ustaliło innych warunków
  • Dewastacja – mocno powiązana z kradzieżą, jednakże w przypadku zniszczenia garażu
    lub innego obiektu poza domem bez jego obrabowania, ubezpieczenie również może być
    w takiej sytuacji wypłacone

Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczących chęci ubezpieczenia garażu dotyczy tych przy domach jednorodzinnych (istnieje również możliwość zabezpieczenia garaży ‘osiedlowych’, jednak jest to znacznie mniej pożądana możliwość). To zrozumiałe, bowiem jeśli chodzi o włamania
lub kradzieże, te zdarzają się właśnie przede wszystkim do wolnostojących posiadłości. W takich sytuacjach warto ochronić nie tylko samochód znajdujący się w ubezpieczanym garażu, ale także inne wartościowe przedmioty, które mogłyby stać się łakomym kąskiem dla złodzieja (np. drogie przyrządy do naprawy, zapasowe opony lub elementy wyposażenia auta). W momencie finalizacji ochrony mienia bardzo ważne jest także, aby znać jego wartość – chodzi tutaj także o inne budowle, między innymi altany, domki letniskowe czy basen ogrodowy. Niekiedy warto zapłacić za polisę nieco więcej, bowiem w przypadku przykrych sytuacji związanych ze zniszczeniem nieruchomości i wypłacie zapisanego w umowie odszkodowania, mniejsza składka może doprowadzić do otrzymania niewystarczających środków na wyremontowanie lub odrestaurowanie poszkodowanej własności.
Z drugiej strony nie warto także specjalnie zawyżać okresowej raty, ponieważ nie wywiązanie się
z terminu jej zapłaty w niektórych towarzystwach może prowadzić do przykrych konsekwencji.

Decyzja o wykupieniu ubezpieczenia na garaż lub inne budynki znajdujące się obok domu musi zostać podjęta rozsądnie i po wcześniejszym zapoznaniu się ze wszystkimi warunkami danej umowy. Zbyt szybkie złożenie pod nią podpisu, bez znajomości wymagań, jakie będzie trzeba spełnić w celu jej realizacji mogą doprowadzić do nieprzyjemności w momencie chęci wypłaty odszkodowania.
Na samym początku należy wycenić swoje dobra – tak jak było to wspomniane wcześniej, nieprawdziwa wartość chronionej własności często skutkuje niewystarczającymi środkami na jej naprawę. Warto również porównać oferty z kilku źródeł, w tym przypadku od kilku ubezpieczycieli, których propozycje często różnią się drobnymi, lecz kluczowymi punktami w kwestii dopasowania oferty do przedmiotu sprawy. Najważniejszą jednak kwestią w momencie zawierania umowy jest znajomość definicji, takich jak garaż lub powódź i huragan, poznanie wymogów stawianych przez ubezpieczyciela oraz dokładne przeczytania końcowych warunków współpracy. Z jednej strony najczęściej chce się załatwić wszystko możliwie jak najszybciej i bez większych problemów, ale
z drugiej warto poświęcić na tę sprawę nieco więcej czasu, aby w przyszłość uniknąć niepożądanych problemów i niedociągnięć.

Ubezpieczenie garażu i dodatkowych budowli poza domem nie zawsze jest wymagane
i potrzebne, ale na pewno przydatne w celu zachowania spokoju. Nigdy nie da się przewidzieć wydarzeń w przyszłości, dlatego oferty ubezpieczeń dorobku życiowego kuszą wszystkich, dla których najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa.

 

Cezary Kawecki

Może Ci się również spodoba