Dlaczego młodzi kierowcy płacą zwyżki za OC?

Ceny obowiązkowej polisy są bardzo zróżnicowane – ustalane w oparciu o ryzyko ubezpieczeniowe. Dlatego kierowcy nie mogą liczyć na równe „traktowanie”. Dowiedz się, dlaczego młodzi kierowcy bez doświadczenia płacą za OC znacznie więcej niż osoby z dłuższym stażem za kierownicą.

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, a za przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej choćby na 1 dzień naliczane są kary. Dlatego wszyscy kierowcy są zobligowani do uregulowania należności – niezależnie od tego, jaką składkę wyliczył ubezpieczyciel. Jak pokazuje analiza, OC dla młodych bywa nawet dwukrotnie wyższe w porównaniu z polisą wyliczoną dla osób powyżej 55. roku życia.

Młody kierowca – co to znaczy?

Definicja „młodego kierowcy” może być różnie interpretowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Chociaż w większości firm jest to osoba do 26. roku życia, niektórzy ubezpieczyciele podnoszą limit wiekowy.

Przykładowo, w Balcia uważa się za młodego kierowcę osobę do 29. roku życia lub mającego prawo jazdy krócej niż 2 lata. Natomiast w Accredited kryterium wiekowe ustalane jest indywidualnie.

Zwyżki dla młodych kierowców – z czego wynikają?

Ubezpieczyciele bazują na statystykach policyjnych, które nie są przychylne dla młodych osób. To właśnie ta grupa kierowców powoduje ogromną liczbę wypadków na drodze. Najczęściej są one wynikiem brawurowej jazdy, przecenienia swoich umiejętności, a także braku doświadczenia. Młodym osobom, które uzyskały uprawnienia niedawno i jeżdżą sporadycznie, trudno jest przewidzieć sytuacje na drodze i ciężko jest zareagować na dynamicznie zmieniające się warunki.

Dla firm ubezpieczeniowych oznacza to jedno – większe prawdopodobieństwo, że będą musiały przeprowadzić likwidację szkody. Aby zabezpieczyć się w razie takiej sytuacji, nakładają na młodych kierowców zwyżki.

Ile trzeba zapłacić za OC dla młodych?

Koszt OC dla młodych wyliczany jest w oparciu o ryzyko ubezpieczeniowe związane z konkretną osobą. Z tego powodu trudno jest wskazać jedną kwotę. Można natomiast przedstawić wartości uśrednione.

Jak pokazuje porównywarka ubezpieczeń OC i AC samochodu rankomat.pl, obowiązkowa polisa dla młodych kierowców oscyluje w granicach 1315 zł. Jest to aż o 185% więcej w porównaniu z kierowcami w wieku powyżej 55 lat.

Czy tanie OC dla młodych nie istnieje?

Chociaż młody kierowca nie znajdzie oferty OC w kwocie zbliżonej do kwoty płaconej przez bardziej doświadczone osoby, wcale nie musi szykować się na ogromne wydatki. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe działa w oparciu o własną politykę, w której różne kryteria wpływają na ryzyko w różnym stopniu.

Aby dowiedzieć się, gdzie kupisz najtańsze OC, musisz porównać dostępne oferty. Zrobisz to za pośrednictwem internetowego kalkulatora udostępnianego w serwisach porównywarkowych. Wystarczy wypełnić krótki formularz, a następnie wybrać najbardziej korzystną cenowo polisę.

Pamiętaj! Za OC nie ma sensu przepłacać, dlatego warto poświęcić chwilę na znalezienie najtańszej dostępnej oferty. W ten sposób możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *