5 darmowych aplikacji pomagających oszczędzać kierowcom

aplikacje-dla-oszczednych-kierowcow

Oszczędny kierowca wie, że na koszty podróży składa się znacznie więcej niż tylko koszt paliwa zużytego na przejechanie całej trasy. Niestety, kontrolowanie wszystkich wydatków nie jest możliwe. Samochód to tylko maszyna i jako taki bywa zawodny, a trudno przewidzieć, kiedy coś się wydarzy. Właśnie dlatego warto przejąć kontrolę nad tym, co kontrolować się da. A jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi.

Janosik

Janosik to aplikacja na telefon, która łączy w sobie planowanie podróży z unikaniem zagrożeń na trasie. Wykorzystuje element zaangażowania społeczności. Otóż, kierowca podróżujący określoną trasą może oznaczyć na mapie ewentualne zagrożenie, utrudnienie w ruchu (np. spowodowane jakimś wypadkiem), czy nawet kontrolę prędkości. Dzięki temu kierowca podróżujący tą trasą wie, że powinien zwolnić dla zachowania bezpieczeństwa, czy chociażby uniknięcia mandatu. Informacje aktualizowane są również przez podróżnych, ponieważ kolejny przejeżdżający tą trasą kierowca może wprowadzić informacje o tym, że zagrożenie czy utrudnienie już minęło, a wszyscy pozostali mogą jechać swobodnie.

Kontrola kosztów paliwa

Zużycie paliwa jest najbardziej odczuwalne przez kierowców, ponieważ to najczęściej powtarzający się wydatek. Wydaje się, że praktycznie cały czas trzeba tankować samochód i nie ma na to innej rady. W związku z tym, aplikacja, która pomaga w kontrolowaniu takich wydatków może się okazać bardzo pomocna.

Wystarczy wprowadzić dane swojego auta, systematycznie wprowadzać dane o tankowaniu oraz o kosztach paliwa, by aplikacja automatycznie przeprowadziła odpowiednie analizy. Na ich podstawie można wyciągnąć wnioski istotne dla kierowcy i w taki sposób projektować czy planować przyszłe tankowania, by jak najmniej udało się za nie zapłacić.

Aplikacja kalkulująca koszty podróży

To również może być bardzo przydatna i praktyczna aplikacja. Działa ona na dwa sposoby. Z jednej strony można przygotować się na wydatki, jakie będą czekały kierowcę podczas planowanej podróży, z drugiej zaś można sprawdzić, ile przebyta droga kosztowała.

Dla każdego z tych dwóch typów wyliczeń należy podać nieco inne dane. Warto jednak znać średnie spalanie danego pojazdu, koszty paliwa czy dystans do pokonania lub pokonany. Czas trwania podróży również może mieć znaczenie.

Wadą tego rodzaju rozwiązania jest to, że są to wyłącznie szacunkowe koszty. Nie są one dokładnym odwzorowaniem tego, co działo się na trasie. Inaczej bowiem pali każdy pojazd w czasie długiej trasy pokonywanej równym tempem, a inaczej podczas jazdy po mieście, gdzie nieustannie trzeba zwalniać i zatrzymywać pojazd, a momenty rozpędzenia się są bardzo nieliczne.

porownywarka-ubezpieczen-samochodowych

Porównywarka cen paliw

Porównywarka cen paliw to aplikacja niemalże obowiązkowa dla każdego, kto często jeździ w dłuższe trasy – mówi doradca z serwisu ubezpieczeniowego ranking-oc-ac.pl. Dla osób tankujących cały czas w jednym mieście ustalenie, gdzie jest najlepsze i zarazem najtańsze paliwo, nie jest problemem. Zajmuje to zwykle kilka, kilkanaście dni po zainteresowaniu się tematem.

Osoby, które często podróżują nie muszą orientować się w cenach obowiązujących na trasie. Właśnie dlatego warto mieć tę aplikację. Analizuje ona ceny paliw na stacjach benzynowych w najbliższej okolicy. Dzięki temu można uniknąć tankowania na najbliższej napotkanej stacji (bo nie wiadomo, czy za kilka kilometrów też jakaś będzie). Można szybko uzyskać informację, czy warto przejechać jeszcze kawałek, by zatankować taniej.

Porównywarka ubezpieczeń

Skoro już mowa o porównywarkach, to warto skorzystać również z takiej, która pozwala porównać dostępne na rynku ubezpieczenia OC. Jak wspomniano, nie wszystkie wydatki da się kontrolować, ale ten akurat należy do takich, które tej kontroli podlegają. Wystarczy wprowadzić dane zainteresowanego ubezpieczeniem, dane pojazdu, który ma zostać objęty ochroną i kliknąć wylicz OC. Po kilku minutach pojawi się lista polis, spośród których można wybrać tę, która będzie najbardziej atrakcyjna cenowo. Już teraz możesz znaleźć tanie ubezpieczenie OC na PUOA.

Podsumowując, oszczędny kierowca musi dużo liczyć. Liczyć kilometry, spalanie, ceny paliw, ale również koszty użytkowania pojazdu czy jego ubezpieczenia. Różnorodne aplikacje na telefon pomagają w prowadzeniu tych wyliczeń, a tym samym pomagają w generowaniu oszczędności i redukowaniu kosztów ponoszonych na samochód.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *