Wybór konta firmowego – czym się kierować?

Prowadzenie działalności bez konta bankowego jest praktycznie niemożliwe. To tam powinno się przechowywać firmowe pieniądze. Za pośrednictwem konta opłacisz podatki i składki ubezpieczeniowe, wypłacisz wynagrodzenia i należności wobec dostawców. W razie potrzeby podejmiesz też gotówkę z bankomatu. Czym jednak kierować się podczas wybierania firmowego rachunku? Podpowiadamy! Przeczytaj i podejmij świadomą decyzję.

Zakładasz działalność i musisz zdecydować: konto prywatne czy firmowe?

Podjąłeś już decyzję o pracy na własny rachunek i planujesz rejestrację firmy? Przy jednoosobowej działalności gospodarczej można wykorzystać konto osobiste. Z tego powodu wielu przyszłych przedsiębiorców waha się, czy oddzielne konto dla firmy rzeczywiście jest potrzebne.

Brak wyraźnego rozdziału między środkami firmowymi a prywatnymi może stać się naprawdę kłopotliwy. Doświadczenie pokazuje, że wielu przedsiębiorców i tak przechodzi na firmowe rachunki rozliczeniowe w banku, ponieważ takie rozwiązanie jest wygodniejsze, a często także tańsze. Zmiana numeru rachunku przedsiębiorstwa po czasie bywa kłopotliwa, ponieważ trafia on do urzędów, na faktury VAT oraz wiele firmowych druków. Z tego właśnie powodu warto do razu założyć rachunek firmowy.

Co trzeba wziąć pod uwagę, gdy wybiera się konto firmowe?

Każdy bank w swojej ofercie posiada konta dla firm, dlatego wybór jest naprawdę szeroki. Poszczególne produkty różnią się od siebie kosztami prowadzenia, dostępnymi możliwościami oraz ewentualnymi usługami dodatkowymi. Najlepiej bardzo dokładnie przeanalizować różne oferty.

Na początku określ swoje wymagania:

  1. Czy potrzebujesz dostępu do oddziałów banku? Firmowe konta bankowe obsługuje się zazwyczaj przez internet, jednak np. lokalne sklepy często wolą wpłacać codzienny utarg (gotówkę) w punkcie. Wtedy trzeba sprawdzić prowizję za wpłatę pieniędzy w kasie.

  2. Jakie operacje bankowe są Ci najbardziej potrzebne? Możesz wykonywać dużo przelewów krajowych lub opłacać faktury dla kontrahentów zagranicznych. Koszty za przelewy walutowe są wyższe, dlatego dokładnie to zweryfikuj przed podpisaniem umowy z bankiem.

  3. Czy chcesz dać dostęp do firmowego rachunku innym osobom? Do konta możesz upoważnić np. wspólnika, współmałżonka czy księgowego.

  4. Jak często chcesz korzystać z bankomatów i płacić firmową kartą debetową?

Przed podpisaniem umowy na bankowe konto dla firmy, dokładnie przeanalizuj tabelę opłat i prowizji oraz przeczytaj cały regulamin. Dzięki temu dowiesz się, czy bank nie przewiduje dodatkowych kosztów, które nie są od razu widoczne w prospekcie reklamowym lub na stronie internetowej.

Weź pod uwagę:

  • miesięczną opłatę za rachunek firmowy,

  • opłaty za przelewy do US i ZUS,

  • opłaty za przelewy standardowe – często praktykuje się pakiety kilku lub kilkunastu darmowych przelewów,

  • opłaty za kartę do bankomatu (Visa, Mastercard),

  • prowizję za korzystanie z bankomatów i wpłatomatów,

  • dodatkowe bonusy i premie – możesz je gromadzić w sklepach lub na stacjach benzynowych.

Korzyści z posiadania konta firmowego

Założenie firmowego konta bankowego daje szereg korzyści:

  • oddzielasz finanse przedsiębiorstwa od prywatnych,

  • wygodnie zarządzasz firmowymi środkami z dowolnego miejsca i o każdej porze,

  • szybko opłacasz podatki, składki ZUS, wynagrodzenia i faktury,

  • unikasz problemu podczas kontroli urzędu skarbowego, ponieważ historia przepływu gotówki jest jasna i zrozumiała,

  • zyskujesz klarowne analizy wpłat i wypłat, które pomogą Ci na bieżąco oceniać uzyskiwane dochody, a nawet opłacalność prowadzonej działalności,

  • możesz być czynnym płatnikiem VAT i współpracować z firmami korzystającymi ze split payment (mechanizmu podzielonej płatności),

  • trafiasz na białą listę płatników VAT (co przekłada się na wiarygodność u potencjalnych kontrahentów).

Ile dziś kosztuje sprawdzone konto firmowe?

Korzystanie z firmowego rachunku obecnie może być naprawdę tanie. Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Najczęściej banki nie pobierają stałej opłaty, gdy wykonasz miesięczne co najmniej 1 przelew do ZUS (przy rachunkach podstawowych). Opłaty mogą czekać przedsiębiorstwa wykonujące wiele przelewów (często darmowy jest pakiet kilkunastu sztuk miesięcznie) czy korzystających z kantorów online. Ostateczny koszt prowadzenia konta dla firm może wahać się od 0 do kilkuset złotych miesięcznie (przy bardzo dużej skali prowadzonej działalności).

Nowoczesna bankowość dla firm – realne wsparcie w prowadzeniu biznesu

Posiadanie nowoczesnego rachunku firmowego stanowi duże wsparcie w codziennym prowadzeniu biznesu. Elektroniczne usługi bankowości dla firm pozwalają wygodnie zarządzać finansami z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Faktury możesz opłacać nawet bezpośrednio po spotkaniu z kontrahentem czy w podróży służbowej. Dodatkowo banki przewidują atrakcyjne oferty dla posiadaczy konta dla firmy – np. korzystne kredyty, leasing czy karty kredytowe. Sprawdź dostępne możliwości i wybierz najlepszą dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *