Jak planować wydatki w ciągu roku?
Każdy rok niezmiennie ma dwanaście miesięcy, jedyne co ulega w tej kwestii zmianie to liczba dni, których raz na cztery lata jest 366 zamiast tradycyjnych 365. Jednak ten jeden dzień nie ma znaczącego wpływu na poruszane przez nas zagadnienie.
Planowanie, to słowo często kojarzy nam się z tabelkami czy zapełnionym minuta po minucie kalendarzem. Jednak w rzeczywistości może ono przybrać formę kartki przyczepionej magnesem do lodówki. A co najważniejsze, znacznie ułatwia nam to życie.
Twoja sytuacja domowa
Ważną kwestią w planowaniu wydatków jest nasza sytuacja rodzinna. Inaczej będziemy gospodarować pieniędzmi, gdy jesteśmy singlem, inaczej gdy mamy partnera, a jeszcze inaczej, gdy mamy na utrzymaniu całą rodzinę. Jest to bardzo ważna zależność. Nie da się ukryć, że w sytuacji gdy mamy na utrzymaniu tylko siebie, inaczej będziemy planować wydatki niż osoba, która musi wyżywić całą rodzinę.
Jeśli mamy już ustalony status cywilny, to weźmy też pod uwagę nasze zarobki. Ważne jest, abyśmy nie snuli planów, które są ponad nasze możliwości finansowe. Oczywiście każdy z nas ma prawo do marzeń, również tych związanych z wydatkami. Jednak planujmy ich realizację w miarę racjonalnie.
Określony budżet na rok
Kiedy zaczynamy nowy rok, wiemy ile średnio w ciągu niego zarobimy. Większość z nas ma określoną kwotę do wydania w ciągu miesiąca. Aby odpowiednio planować wydatki w ciągu roku, powinniśmy najpierw skupić się na poszczególnych miesiącach. Ważne jest, abyśmy najpierw skupili się na zaspokajaniu podstawowych potrzeb, takich jak zapłacenie rachunków za gaz, energię elektryczną, wodę, media czy chociażby ubezpieczenie samochodu. Kolejna kwestia to oczywiście produkty codziennego użytku takie jak jedzenie oraz artykuły przemysłowe. Kiedy już zaspokoimy te potrzeby i nadal dysponujemy gotówką, to właśnie wtedy możemy pomyśleć o jakimś nowym zakupie np. kanapa do salonu czy telewizor.
Tym sposobem gładko będzie nam mijał miesiąc za miesiącem. Jednak nie bylibyśmy ludźmi gdybyśmy stale nie mieli nowych potrzeb takich jak remont mieszkania, kupno nowego samochodu czy wyjazd na wakacje. Tu właśnie pojawia się zagadnienie planowania wydatków w ciągu roku.
Wspomniane powyżej transakcje wymagają większego nakładu gotówki, dlatego powinniśmy zaplanować je już wcześniej. Rozważmy te trzy sytuacje.
Chcemy wyremontować mieszkanie. Gotówka, która będzie nam do tego potrzebna może być różna w zależności od tego na jak dużą skalę ma być robiony ten remont. Dlatego takie przedsięwzięcie powinniśmy zaplanować kilka miesięcy wcześniej. To pozwoli nam na odłożenie odpowiedniej ilości gotówki, jeśli tylko odpowiednio zaplanujemy wydatki, a co za tym idzie, unikniemy wzięcia kredytu w banku. Jednak, aby to wszystko się udało, musimy najpierw zaplanować nasz remont dokładnie, uwzględniając potrzebne nam do niego materiały, ekipę pracowników oraz nowe elementy wyposażenia, które chcemy zakupić. To pozwoli nam w przybliżeniu określić sumę, którą potrzebujemy na remont. I nie pozostanie nam nic innego, niż podzielić ją przez liczbę miesięcy, które dzielą nas od określonego przedsięwzięcia i oto otrzymamy kwotę, którą powinniśmy regularnie odkładać, co przy dobrej organizacji nie jest takie trudne.
Kolejny przypadek to kupno samochodu. Tutaj najważniejszą kwestią jeśli chodzi o finanse jest kwestia, czy będzie on nowy czy też używany. Jeśli już zdecydujemy się na nowy to możemy rozważyć możliwość spłaty w ratach. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję, zastanówmy się czy na pewno będziemy mieć co miesiąc określoną sumę. Wzięcie nowego samochodu na raty wydaje się być świetnym rozwiązaniem, ale tylko wtedy gdy będzie nas stać na jego spłatę. Taka decyzja wymaga przemyślenia, abyśmy uniknęli kłopotów finansowych.
Duży wydatek
Ostatni już przytoczony przez nas wydatek to wyjazd na wakacje. Tu właśnie powraca kwestia naszej sytuacji rodzinnej. Niekoniecznie to właśnie singiel znajdzie dla siebie najkorzystniejszą również pod względem finansowym ofertę. Obecnie praktycznie każde biuro podróży przygotowuje specjalne oferty dla par, które chcą wyjechać razem z dziećmi. Także linie lotnicze oferuję np. tańsze bilety dla maluchów. Jednak to my jako pierwsi powinniśmy zadbać o organizację naszych wakacji. Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. Jeśli zabierzemy się za to odpowiednio wcześnie to będziemy w stanie przewidzieć ile mniej więcej wyniesie koszt takowej podróży, a co za tym idzie będziemy mogli określoną kwotę zaoszczędzić lub w ostateczności pożyczyć. A kiedy wszystko odpowiednio zaplanujemy, pozostaje nam tylko cieszyć się na nadchodzący wypoczynek.
Rozważyliśmy tylko kilka sytuacji w kwestii planowania wydatków. Jednak nie ma określonego schematu dla każdego z nas. Najważniejsze są priorytety. Musimy wiedzieć, jaki wydatek jest koniecznością, a jaki tylko naszą zachcianką. Kiedy już zaspokoimy podstawowe potrzeby, a an naszym koncie nadal jest gotówka, to możemy ją odłożyć na czarną godzinę albo wydać na nasza małe i większe przyjemności.
Dużym ułatwieniem byłoby dla nas zapisywanie wydatków. Oczywiście nie w formie skomplikowanych tabelek w Excelu, ale w zwykłym notatniku. Pozwoli nam to dostrzec, ile wydajemy na poszczególne wydatki, ale też ułatwi nam to pewne zmiany i racjonalne planowanie.
Jeśli już nauczymy się planować wydatki w ciągu miesiąca, to z pewności uda nam się przenieść nasz własny schemat do skali roku. I pamiętajmy, że nie od razu Rzym zbudowano, więc nie przejmujmy się drobnymi niepowodzeniami i trudnościami, które napotykamy po drodze. Jeśli będziemy konsekwentni to na pewno bardzo szybko nauczymy się planować wydatki w ciągu roku.