Czym jest Home Assistance i czy warto je kupić?

Czym jest Home Assistance i czy warto je kupić

Marzeniem wielu młodych ludzi jest posiadanie własnego mieszkania lub domu. Tzw. cztery kąty są dla nas symbolem samodzielności i niezależności. Kiedy mamy już swoje wymarzone cztery kąty, chcemy zrobić wszystko, aby to nie uległo zmianie.

HOME ASSISTANCE

Tutaj właśnie pojawia się ubezpieczenie Home Assistance. Jest to pojęcie niezwykle szerokie i dotyczy szerokiej gamy usług. W skrócie można to wyjaśnić jako umowę, którą zawieramy z ubezpieczycielem na wypadek jakiejkolwiek awarii w naszym domu. Ubezpieczyciel zobowiązuje się w razie jakiejkolwiek potrzeby przysłać do nas fachowca z danej dziedziny oraz pokryć wszelkie koszty transportu i naprawy danej szkody.  Dotyczy to wielu sytuacji, takich jak pęknięty kran czy chociażby awaria ogrzewania.

POMOC 24H NA DOBE

Firmy oferujące tego typu ubezpieczenia kuszą nas wieloma ofertami typu dostępność fachowców przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę oraz uzyskanie pomocy maksymalnie 4 godziny po zgłoszeniu awarii.

Są też firmy oferujące szerszy zakres usług, takich jak zorganizowanie pomocy medycznej, opieki nad ludźmi i zwierzętami, technicznej pomocy interwencyjnej, ochrony mienia, a także usług informacyjnych.

ZAKRES USŁUG

Pomoc medyczna może obejmować wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub pielęgniarki, transport medyczny, dostawę leków do domu, organizację wizyty u specjalisty, opiekę domową po hospitalizacji, opiekę nad dziećmi lub osobami niepełnosprawnymi w trakcie hospitalizacji ubezpieczonego oraz usługi rehabilitacyjne.

Usługi concierge polegają na organizacji dostarczenie i rezerwacji różnorodnych produktów, takich jak: kwiaty, zakupy, różnego rodzaju rezerwacje oraz drobnej pomocy domowej.

Pomoc informatyczna może polegać na telefonicznej konsultacji z informatykiem, zorganizowaniu naprawy sprzętu lub też zwiezieniu sprzętu do najbliższego punktu naprawy.

Usługi informacyjne obejmują szeroki zakres informacji z wielu dziedzin, takich jak sport czy turystyka.

PAKIETY

Musimy jednak wiedzieć, że ubezpieczenie Home Assistance w danej firmie dotyczy tylko osób, które mają już tam wykupione ubezpieczenie na dom. Jak wiemy zwykłe ubezpieczenie domu obejmuje ubezpieczenie budynku oraz budynków nie połączonych bezpośrednio z domem np. garażu. Uwzględnia również ubezpieczenie domowników od odpowiedzialności cywilnej, czyli szkody wyrządzone przez nas osobom trzecim np. w sytuacji, gdy zalejemy sąsiadowi mieszkanie, to ubezpieczyciel pokryje koszty jego remontu. Takie ubezpieczenie obejmuje również swoim zasięgiem wyposażenie domu- majątek, różnego rodzaju sprzęty RTV i AGD czy chociażby ubrania. Ostatnim elementem jest ubezpieczenie na utratę domu, które dotyczy np. pożaru, huraganu lub też powodzi. W takiej sytuacji ubezpieczyciel pokrywa koszty naszego tymczasowego zamieszkania poza domem.

Opisane powyżej sytuacje są nieszczęśliwymi wypadkami, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć i zdarzają się na pewno rzadziej niż awaria ogrzewania czy zepsucie kranu. Dlatego właśnie ubezpieczyciele wpadli na pomysł ubezpieczenia, które obejmowałoby szerszy zakres usług.

Nie jest to zły pomysł, zważywszy na czasy, w których obecnie żyjemy. XXI wiek przyniósł ze sobą pośpiech i ciągłą gonitwę. Na wiele rzeczy brakuje nam czasu. Kiedy np. zepsuje nam się kran, nie musimy szukać hydraulika, tylko dzwonimy do ubezpieczyciela i to on się tym zajmuje.

Wszystko wygląda idealnie, tyle ułatwień, że sami mamy zdecydowanie mniej na głowie. Jednak nie jest to tylko ułatwienie, ale także wydatek.

WARUNKI UMOWY

Jest kilka kwestii, które firma ubezpieczeniowa bierze pod uwagę podpisując z nami umowę. Ważne jest, ile lat ma nasz dom. Z góry można założyć, że im starszy jest dom, tym wyższa może być składka ubezpieczeniowa, gdyż ryzyko jakichkolwiek awarii jest w takowym domu większe. Istotna jest też ogólna wartość domu wraz ze znajdującym się w nim majątkiem.

HOME ASSISTANCE- DLA KOGO?

Jeśli rozważamy wykupienie ubezpieczenia Home Assistance to przemyślmy to pod kilkoma względami.

Po pierwsze, jak często w naszym domu dochodzi do awarii. Jeśli raz do roku mamy problem z cieknącym kranem, to chyba niekoniecznie potrzebujemy ubezpieczenia, gdyż po wykonaniu jednego telefonu, za godzinę może być u nas hydraulik.

Druga kwestia to nasz sytuacja rodzinna. Jeśli sami jesteśmy złotą rączką lub mamy sąsiada, dla którego każda drobna naprawa nie stanowi żadnego problemu, to możemy czasem skorzystać z jego usług.

Jeśli chodzi o usługi informatyczne, to żyjemy w takich czasach, że speców od komputerów czy też Internetu jest mnóstwo. Tak więc wystarczy jeden telefon do znajomego, który sam może nam pomóc lub kogoś polecić.

Kwestia pomocy medycznej jest ciekawym pomysłem, ale raczej tylko załatwienie wizyty u specjalisty, gdyż z tym często jest problem. Jednak dowóz do lekarza w sytuacjach krytycznych zapewnia nam służba zdrowia. Numer 999 lub 112 możemy wybierać również 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Tak więc zastanówmy się, czy jeśli coś by się stało, to czy zadzwonilibyśmy na pogotowie czy też do naszego ubezpieczyciela. Odpowiedź nasuwa się sama.

Usługi dostarczania różnorodnych zamawianych przez nas rzeczy takich jak kwiaty czy też zakupy oczywiście stanowią dużą wygodę. Weźmy jednak pod uwagę fakt, iż obecnie funkcjonują sklepy internetowe, gdzie możemy zrobić zakupy bez wychodzenia z domu i zostaną nam one przywiezione. Kwiaciarnie w każdym większym mieście również oferują dostarczanie przesyłek kwiatowych. Jest to główne źródło dochodów posłańców.

Ubezpieczenie Home Assistance jest naprawdę znacznym ułatwieniem życia. Daje nam gwarancję, że w kryzysowej sytuacji możemy zadzwonić do ubezpieczyciela. W pewnym sensie ubezpieczenie to łączy usługi oferowane przez różnorodne firmy i instytucje. Jest to dla nas pewnego rodzaju wygodnictwo, ale jeżeli kogoś na nie stać, to dlaczego miałby sobie na to nie pozwolić.

Jest to też niezwykle ciekawa i korzystna opcja dla osób samotnych, które nie mają się do kogo zwrócić o pomoc. W takich przypadkach wykup ubezpieczenia Home Assistance jest bardzo przydatny.

 

Ewelina Figiela

Może Ci się również spodoba