Jak poprawić bezpieczeństwo poufnych danych w chmurze?

uslugi-w-chmurze

Gromadzenie, magazynowanie oraz przetwarzanie danych to dziś podstawa działalności niemal każdej organizacji i przedsiębiorstwa. Bardzo duża ilość danych składowana jest w chmurze, z których spora część są to dane poufne i wrażliwe. Informacje tego typu nigdy nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Ważne zatem jest by każda chmura danych posiadała jak najlepsze zabezpieczenia gwarantujące bezpieczeństwo danych.

Gromadzenie, magazynowanie oraz przetwarzanie danych to dziś podstawa działalności niemal każdej organizacji i przedsiębiorstwa. Bardzo duża ilość danych składowana jest w chmurze, z których spora część są to dane poufne i wrażliwe. Informacje tego typu nigdy nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Ważne zatem jest by każda chmura danych posiadała jak najlepsze zabezpieczenia gwarantujące bezpieczeństwo danych.

Jak działa chmura?

Chmura (cloud computing) to powszechnie używana platforma pozwalająca na udostępnianie, przechowywanie oraz przetwarzanie danych oraz aplikacji. Miejscem, gdzie znajdują się dane oraz aplikacje nie są dyski komputerów oraz urządzeń komputerowych (smartfony, tablety), ale lokalizacja zdalna (serwery zewnętrzne lub serwery wewnętrzne). Wykorzystanie serwerów umożliwia dostęp do danych z każdego miejsca na globie, co dzieje się za pośrednictwem internetu oraz urządzenia mobilnego (dostęp możliwy jest przez przeglądarkę internetową lub dedykowane, intuicyjne  i bardzo proste w obsłudze aplikacje). Także sama praca na danych w chmurze jest niezwykle prosta. Wystarczy tylko zalogować się na serwer by dodawać i usuwać pliki, wykonywać wszelkie operacje na nich oraz udostępniać te pliki innym użytkownikom. W chmurze użytkownik może również tworzyć dokumenty wykorzystując specjalne aplikacje, które również znajdują się na serwerach, dzięki czemu nie jest konieczne posiadanie jakiegokolwiek oprogramowania na swoim urządzeniu. Chmura danych to duże udogodnienie w pracy na różnego rodzaju plikach.

Jakie korzyści daje przechowywanie danych w chmurze?

Korzystanie z chmury w pracy na danych to przede wszystkim bardzo duża wygoda. Dostęp do plików i dokumentów z każdego miejsca na ziemi sprawia, że realizacja zadań, szczególnie w zespole, możliwa jest nawet w przypadku, kiedy członkowie teamu znajdują się w różnych lokalizacjach. Dzięki chmurze dostęp do danych jest bardzo łatwy i możliwy bez konieczności instalowania zaawansowanych programów czy aplikacji. Praca w chmurze zwiększa wydajność i oszczędza czas, ale nie tylko. Chmura to również oszczędność pieniędzy. Podstawowe pakiety na działania w chmurze są bezpłatne. Dla tych, którzy wymagają bardziej zaawansowanych narzędzi dostępne są opcje rozszerzone. Płatności za chmurę dostępne są pod postacią abonamentu, co i tak w ogólnym rozrachunku kalkuluje się o wiele taniej niż zakup „pudełkowego” oprogramowania.

Zagrożenia wynikające z przechowywania danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze, jak każde inne składowanie danych, wiąże się z pewnymi ryzykami, które należy zawsze brać pod uwagę. Szczególnie w przypadku, kiedy przechowywane dane przez organizację mają charakter wrażliwy, a poufność danych może zostać zagrożona.

Z każdej strony docierają do świadomości informacje o wykradaniu danych z serwerów zewnętrznych, o atakach hakerskich, sprzedaży danych czy manipulowaniu nimi. Łatwość dostępu i zarządzanie danymi w chmurze to wielka zaleta, jednakże trzeba wziąć po uwagę fakt, że takie dane mogą być przechwycone przez osoby niepowołane (wysoka wartość i jakość danych to towar bardzo dziś pożądany). Choć dane na serwerach są zaszyfrowane oraz dostęp do nich zabezpieczony, to dla wprawnego hakera nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego też zwiększona ochrona dostępu do chmury jest jak najbardziej wskazana

Korzystając z chmury należy również brać pod uwagę kilka innych niebezpieczeństw czy niedogodności mogących wystąpić w przypadku korzystania z tego narzędzia. Dane w chmurze składowane są na serwerach zewnętrznych, zatem użytkownik nie ma żadnego wpływu na stan tych urządzeń. Zdarza się, że serwer może zostać zablokowany lub zupełnie wyłączony na krótszy  bądź dłuższy czas. Znane są również przypadki, kiedy to dane przechowane w chmurze zostały nieodwracalnie utracone. Najlepszym zabezpieczeniem przez takimi sytuacjami jest tworzenie kopii zapasowych danych na własnym komputerze lub zewnętrznych nośnikach (dyski twarde, pendrive itp.).

Dostawcy usług w chmurze nieustannie poszerzają zabezpieczenia serwerów oraz dostępu do nich, gdyż użytkowników chmur przybywa i nic nie wskazuje na to, by coś miało się w tej dziedzinie zmienić. Usługi w chmurze to przyszłość IT, dlatego coraz większe środki inwestowane są w ich rozwój, przede wszystkim by zagwarantować pełne bezpieczeństwo magazynowania oraz pracy na danych na zewnętrznych serwerach. Dążenie do usług all-in-cloud i eliminacja dysków twardych powoli staje się faktem. Jednakże fundamentem działań w chmurze musi być gwarancja bezpieczeństwa danych.

Oprogramowanie firmy Informatica zwiększające bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze

Ogromne ilości danych gromadzone przez organizacje, firmy oraz inne jednostki muszą podlegać odpowiedniej ochronie. Jak zostało wspomniane, niektóre dane zawierają w sobie informacje wrażliwe, dlatego też poufność danych oraz zarządzanie informacjami wymaga zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń. Systemy zarządzania danymi muszą nie tylko usprawniać procesy odbywające się na danych, ale także te dane właściwie zabezpieczać i chronić je przed dostępem osób do tego niepowołanych. Przechowywanie danych w chmurze generuje pewne ryzyka, jednakże korzyści płynące z używania serwerów zewnętrznych są tak duże, że warto po prostu zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia danych i w pełni korzystać z możliwości jakie daje cloud computing.

Wiodące na rynku oprogramowanie, które gwarantuje bezpieczeństwo danych magazynowanych w chmurze oferuje firma Informatica. Pakiet Informatica Data Security wspomaga procesy zabezpieczające informacje w firmie, chroni dane wrażliwe i poufne oraz ogranicza do minimum ryzyko naruszenia danych oraz dostępu do nich osób niepożądanych. Dodatkowo jest ono w pełni zgodne z wymaganiami przepisów obowiązującego prawa (GDPR, RODO) oraz innymi regulacjami bezpieczeństwa. Oprogramowanie Informatica dystrybuowane jest przez oficjalnego przedstawiciela firmy na ternie Polski – Integral Solutions. Rozwiązania te zapewniają bezpieczeństwo, wspomagają zarządzanie jakością danych (w tym takie procesy jak integracja danych) oraz usprawniają działanie organizacji.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *