Podatek od lokat 2018 – ile wynosi podatek belki?

podatek-od-lokat-belki-2018

Lokaty jednodniowe, terminowe, dynamiczne i walutowe to tylko niewielka część wszystkich dostępnych na rynku produktów inwestycyjnych. Banki oferują swoim klientom wachlarz lokat o różnym oprocentowaniu i możliwościach zarobku. Każdy więc ma szansę wybrać dla siebie odpowiednią i trochę na tym zyskać lub przynajmniej – co jest głównym założeniem lokat – uchronić swoje oszczędności przed inflacją. Powinno się jednak pamiętać, że nie wszystko to, co zarobimy na lokacie idzie do naszej kieszeni, 19% procent dochodu przechodzi bowiem do Skarbu Państwa.

Podatek Belki od lokat

W 2002 roku podczas rządów Leszka Millera, ówczesny minister finansów Marek Belka wprowadził 19-procentowy podatek od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki) obejmujący w tym również odsetki pochodzące z lokat.  Mogłoby  się wydawać oczywistym, że w razie deponowania naszych środków (objętych już wcześniej podatkiem dochodowym) na procent, nie powinniśmy płacić kolejny raz. Niestety jest to błędne wyobrażenie i każdy bank  zobowiązany jest obecnie do automatycznego odprowadzania odpowiedniego ułamka od zarobionej przez klienta kwoty. Na nasze konta więc trafiają środki netto – czyli pomniejszona już o 19% suma pieniędzy.

Lokaty antybelkowe

Od kiedy jednak wprowadzony został 19-procentowy podatek Belki, zarówno banki jak i klienci szukali sposobu na uniknięcie jego płacenia. Instytucjom finansowym zależało bowiem na zatrzymaniu ewentualnych inwestorów, a im samym na uchronieniu swoich pieniędzy przed inflacją. Wykorzystano więc jeden z przepisów ustawy regulującej polskie prawo podatkowe (tzw. Ordynacja Podatkowa), który mówił o obowiązku zaokrąglania kwoty, podstawy opodatkowania oraz samego podatku, do pełnych złotych – zgodnie z zasadami matematyki. Kiedy więc podstawa (suma z odsetek) wynosiła mniej niż 2,50 zł to należało zaokrąglić ją do pełnych 2 zł, natomiast podatek wynoszący 38 gr (19% * 2 zł) zaokrąglano do zera. W ten sposób, zgodnie z prawem, można było uniknąć płacenia należności podatkowej. Dlatego więc popularnymi stały się depozyty jednodniowe, oprocentowane zwykle na wysokim poziomie i nie obligujące do płacenia daniny. Wymagały one natomiast codziennego wysiłku włożonego przez interesanta, który każdego dnia musiał odnawiać lokatę. Mimo to, stały się one jednymi z preferowanych ofert na rynku. Nie na długo jednak, gdyż w kwietniu 2012r. weszła w życie nowa ustawa dotycząca zaokrąglania sum do pełnych groszy w górę, co spowodowało objęcie najniższych nawet odsetek podatkiem od zysków kapitałowych i zakończenie istnienia lokat antybelkowych.

Lokaty walutowe

Inaczej lokaty dewizowe są rozwiązaniem dla osób, które chcą zdeponować swoje oszczędności na procent w obcej jednostce monetarnej. Służy to jednak głównie inwestowaniu, gdyż nie zawsze w tym przypadku można mówić o zarabianiu ze względu na istniejące ryzyko straty (w razie umocnienia się złotówki w stosunku do waluty, w której posiadamy lokatę). Istnieje jednak również szansa na osłabienie rodzimej jednostki monetarnej, co może przynieść inwestorowi znaczny zysk.

Depozyt bankowy zakładany jest w Polsce, zazwyczaj w jednej z podstawowych walut: euro (EUR), dolarach (USD), funtach brytyjskich (GBP) lub frankach szwajcarskich (CHF). Niestety stopy procentowe od tych lokat są zazwyczaj dużo niższe od tych zakładanych w złotówkach, np. zysk pochodzący ze zwykłej lokaty złotówkowej wynosi około 2,5 %, podczas gdy ten z lokaty walutowej zakładanej w euro lub dolarach – tylko 0,25% w skali roku. Duży wpływ na kształtowanie wysokości odsetek mają niskie stopy procentowe obowiązujące w zagranicznych bankach. Poza tym, lokaty walutowe nie są zwolnione z podatku Belki, co znaczy, że od każdego zaksięgowanego zarobku należy odprowadzić do fiskusa 19%.

Lokaty dla firm

Sprawa lokat dla firm wywołuje czasem spory dotyczące odpowiedniego zakwalifikowania zarobku pochodzącego z odsetek. Traktowany być on może w niektórych przypadkach jako przychód z działalności gospodarczej i objęty podatkiem dochodowym, z którego rozliczyć się musi na koniec roku sam przedsiębiorca, co oznacza, że od zarobionej na lokacie kwoty bank nie potrąca już 19 %. Wysokość podatku dochodowego zależy głównie od wybranej przez inwestora formy opodatkowania  jego aktywności na rynku.

Jeśli jednak zysk z lokaty uznany zostanie przez odpowiednie organy prawne  za dochód kapitałowy, to tak jak w przypadku osób fizycznych, bank odliczy od zarobionej sumy podatek Belki w wysokości 19%. Istnieje szansa na obniżenie go do 18%, wiąże się to jednak z ustanowionymi wcześniej warunkami, na przykład maksymalną kwotą dochodu nie przekraczającą około 85 500 złotych w ciągu roku. Przedsiębiorca musi się również rozliczać według skali podatkowej i pamiętać o kilku innych szczegółach.

Lokaty z wielokrotną kapitalizacją odsetek

Istnieją również lokaty z wielokrotną kapitalizacją odsetek, co znaczy, że jeśli mamy założoną lokatę na 12 miesięcy, to dochód pochodzący z odsetek kapitalizowany może być na przykład co 3 miesiące, czyli 4 razy w ciągu trwania całej lokaty. W tym przypadku również zobowiązani jesteśmy do zapłacenia podatku Belki w wysokości 19%, a odciągany jest on z naszego konta po każdej kapitalizacji, czyli po każdym 3-miesiącznym okresie.

Przed założeniem lokaty należy rozważyć wiele możliwości i wybrać najkorzystniejszą z opcji. Banki, w swoich broszurach informacyjnych czasami podają procent dochodu brutto, czasami natomiast netto. Warto więc przyjrzeć się dokładnie każdej ofercie i wybrać tą z najwyższym oprocentowaniem tak, aby uchronić swoje oszczędności przed inflacją, a nawet zarobić.

Artykuł wyszukiwany na frazy:

podatek od lokat 2018
podatek belki 2018
podatek od lokaty
podatek od odsetek bankowych
podatek belki ile wynosi 2018

Aleksandra Dróbka

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Patryk pisze:

    Niestety, ale nawet chcąc zaoszczędzić pieniądze muszą nam coś zabrać… Moim zdaniem podatek belki nie powinien w ogóle istnieć, bo niby czemu Państwo ma zarabiać na naszych oszczędnościach ?

  2. Marta pisze:

    Fakt, jest to smutne, ale gorsze jest chyba to, że nie każdy zdaje sobie z tego sprawę . Pozytywnym akcentem jest fakt, że banki znalazły sposób jak uniknąć tego podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *