Podatek od lokat 2018 – ile wynosi podatek belki?
Lokaty jednodniowe, terminowe, dynamiczne i walutowe to tylko niewielka część wszystkich dostępnych na rynku produktów inwestycyjnych. Banki oferują swoim klientom wachlarz lokat o różnym oprocentowaniu i możliwościach zarobku. Każdy więc ma szansę wybrać dla siebie odpowiednią i trochę na tym zyskać lub przynajmniej – co jest głównym założeniem lokat – uchronić swoje oszczędności przed inflacją. Powinno się jednak pamiętać, że nie wszystko to, co zarobimy na lokacie idzie do naszej kieszeni, 19% procent dochodu przechodzi bowiem do Skarbu Państwa.
Podatek Belki od lokat
W 2002 roku podczas rządów Leszka Millera, ówczesny minister finansów Marek Belka wprowadził 19-procentowy podatek od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki) obejmujący w tym również odsetki pochodzące z lokat. Mogłoby się wydawać oczywistym, że w razie deponowania naszych środków (objętych już wcześniej podatkiem dochodowym) na procent, nie powinniśmy płacić kolejny raz. Niestety jest to błędne wyobrażenie i każdy bank zobowiązany jest obecnie do automatycznego odprowadzania odpowiedniego ułamka od zarobionej przez klienta kwoty. Na nasze konta więc trafiają środki netto – czyli pomniejszona już o 19% suma pieniędzy.
Lokaty antybelkowe
Od kiedy jednak wprowadzony został 19-procentowy podatek Belki, zarówno banki jak i klienci szukali sposobu na uniknięcie jego płacenia. Instytucjom finansowym zależało bowiem na zatrzymaniu ewentualnych inwestorów, a im samym na uchronieniu swoich pieniędzy przed inflacją. Wykorzystano więc jeden z przepisów ustawy regulującej polskie prawo podatkowe (tzw. Ordynacja Podatkowa), który mówił o obowiązku zaokrąglania kwoty, podstawy opodatkowania oraz samego podatku, do pełnych złotych – zgodnie z zasadami matematyki. Kiedy więc podstawa (suma z odsetek) wynosiła mniej niż 2,50 zł to należało zaokrąglić ją do pełnych 2 zł, natomiast podatek wynoszący 38 gr (19% * 2 zł) zaokrąglano do zera. W ten sposób, zgodnie z prawem, można było uniknąć płacenia należności podatkowej. Dlatego więc popularnymi stały się depozyty jednodniowe, oprocentowane zwykle na wysokim poziomie i nie obligujące do płacenia daniny. Wymagały one natomiast codziennego wysiłku włożonego przez interesanta, który każdego dnia musiał odnawiać lokatę. Mimo to, stały się one jednymi z preferowanych ofert na rynku. Nie na długo jednak, gdyż w kwietniu 2012r. weszła w życie nowa ustawa dotycząca zaokrąglania sum do pełnych groszy w górę, co spowodowało objęcie najniższych nawet odsetek podatkiem od zysków kapitałowych i zakończenie istnienia lokat antybelkowych.
Lokaty walutowe
Inaczej lokaty dewizowe są rozwiązaniem dla osób, które chcą zdeponować swoje oszczędności na procent w obcej jednostce monetarnej. Służy to jednak głównie inwestowaniu, gdyż nie zawsze w tym przypadku można mówić o zarabianiu ze względu na istniejące ryzyko straty (w razie umocnienia się złotówki w stosunku do waluty, w której posiadamy lokatę). Istnieje jednak również szansa na osłabienie rodzimej jednostki monetarnej, co może przynieść inwestorowi znaczny zysk.
Depozyt bankowy zakładany jest w Polsce, zazwyczaj w jednej z podstawowych walut: euro (EUR), dolarach (USD), funtach brytyjskich (GBP) lub frankach szwajcarskich (CHF). Niestety stopy procentowe od tych lokat są zazwyczaj dużo niższe od tych zakładanych w złotówkach, np. zysk pochodzący ze zwykłej lokaty złotówkowej wynosi około 2,5 %, podczas gdy ten z lokaty walutowej zakładanej w euro lub dolarach – tylko 0,25% w skali roku. Duży wpływ na kształtowanie wysokości odsetek mają niskie stopy procentowe obowiązujące w zagranicznych bankach. Poza tym, lokaty walutowe nie są zwolnione z podatku Belki, co znaczy, że od każdego zaksięgowanego zarobku należy odprowadzić do fiskusa 19%.
Lokaty dla firm
Sprawa lokat dla firm wywołuje czasem spory dotyczące odpowiedniego zakwalifikowania zarobku pochodzącego z odsetek. Traktowany być on może w niektórych przypadkach jako przychód z działalności gospodarczej i objęty podatkiem dochodowym, z którego rozliczyć się musi na koniec roku sam przedsiębiorca, co oznacza, że od zarobionej na lokacie kwoty bank nie potrąca już 19 %. Wysokość podatku dochodowego zależy głównie od wybranej przez inwestora formy opodatkowania jego aktywności na rynku.
Jeśli jednak zysk z lokaty uznany zostanie przez odpowiednie organy prawne za dochód kapitałowy, to tak jak w przypadku osób fizycznych, bank odliczy od zarobionej sumy podatek Belki w wysokości 19%. Istnieje szansa na obniżenie go do 18%, wiąże się to jednak z ustanowionymi wcześniej warunkami, na przykład maksymalną kwotą dochodu nie przekraczającą około 85 500 złotych w ciągu roku. Przedsiębiorca musi się również rozliczać według skali podatkowej i pamiętać o kilku innych szczegółach.
Lokaty z wielokrotną kapitalizacją odsetek
Istnieją również lokaty z wielokrotną kapitalizacją odsetek, co znaczy, że jeśli mamy założoną lokatę na 12 miesięcy, to dochód pochodzący z odsetek kapitalizowany może być na przykład co 3 miesiące, czyli 4 razy w ciągu trwania całej lokaty. W tym przypadku również zobowiązani jesteśmy do zapłacenia podatku Belki w wysokości 19%, a odciągany jest on z naszego konta po każdej kapitalizacji, czyli po każdym 3-miesiącznym okresie.
Przed założeniem lokaty należy rozważyć wiele możliwości i wybrać najkorzystniejszą z opcji. Banki, w swoich broszurach informacyjnych czasami podają procent dochodu brutto, czasami natomiast netto. Warto więc przyjrzeć się dokładnie każdej ofercie i wybrać tą z najwyższym oprocentowaniem tak, aby uchronić swoje oszczędności przed inflacją, a nawet zarobić.
Artykuł wyszukiwany na frazy:
podatek od lokat 2018
podatek belki 2018
podatek od lokaty
podatek od odsetek bankowych
podatek belki ile wynosi 2018
Niestety, ale nawet chcąc zaoszczędzić pieniądze muszą nam coś zabrać… Moim zdaniem podatek belki nie powinien w ogóle istnieć, bo niby czemu Państwo ma zarabiać na naszych oszczędnościach ?
Fakt, jest to smutne, ale gorsze jest chyba to, że nie każdy zdaje sobie z tego sprawę . Pozytywnym akcentem jest fakt, że banki znalazły sposób jak uniknąć tego podatku.