Weź mądrze kredyt hipoteczny. Unikaj tych błędów

Weź mądrze kredyt hipoteczny. Unikaj tych błędów

Kredyt hipoteczny, to kredyt brany pod zastaw nieruchomości. Często bierzemy go pod zastaw domu, który chcemy z jego środków wybudować lub też pod zastaw mieszkania, które właśnie kupujemy. Kredyt hipoteczny dotyczy raczej dużych kwot, gdyż wiadomo, iż wybudowanie domu czy też zakup mieszkania lub  domu to niemały wydatek. Wielu polaków decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na pierwsze własne „cztery kąty”. Jednak, aby wziąć go na jak najkorzystniejszych dla nas warunkach, powinniśmy kierować się określonymi zasadami i unikać błędów najczęściej popełnianych przez osoby biorące takowy kredyt.

„NASZ BANK”

Najważniejszą kwestią jest bank, w którym bierzemy kredyt. Często, kiedy już podejmiemy decyzję o wzięciu kredytu, pierwsze kroki kierujemy bo banku, w którym mamy konto. Przecież tam są nasze pieniądze, tam też dokonujemy wszelkich transakcji finansowych, więc dlaczego mielibyśmy brać kredyt w innym banku? Tutaj właśnie w pewnym sensie pojawia się ograniczenie naszego myślenia. Wydaje nam się, że on „naszym banku” wiemy wszystko, że jest sprawdzony i też działa to w drugą stronę, skoro od lat mamy w nim konto. Jednak nie ma nic bardziej mylnego. To, że dany bank mam korzystną dla nas ofertę prowadzenia konta, nie oznacza, że ma też najlepszą ofertę kredytową. Pewnego rodzaju przyzwyczajenie sprawia, że nie bierzemy pod uwagę innych możliwości. Warto jednak przed wzięciem kredytu hipotecznego sprawdzić oferty różnych banków. Być może znajdziemy dużo lepszą ofertę, na korzystniejszych dla nas warunkach. Aby wziąć kredyt w innym banku, nie musimy mieć tam konta, więc nie wymaga to dużo większej ilości formalności, a w przyszłości może okazać się, że było to dobre posunięcie.

RZECZYWSITE KOSZTY ZAKUPU NIERUCHMOŚCI

Kolejna kwestia, to zapoznanie się z kosztami zakupu danej nieruchomości. Często, kiedy chcemy kupić mieszkanie, patrzymy tylko i wyłącznie na jego cenę i na tej podstawie bierzemy kredyt. Nie uwzględniamy jednak kosztów notariusza, czy chociażby remontu, na które nie mamy gotówki. Może to doprowadzić do sytuacji, w której będziemy zmuszeni zdecydować, czy spłacić ratę kredytu, czy wykonać remont. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, to zawsze bezwzględnie wybierajmy tą pierwszą opcję. Pamiętajmy, że regularne spłacanie kredytu tworzy dla nas korzystną historię w Biurze Informacji Kredytowej i może zaprocentować w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, abyśmy przed ustaleniem kwoty kredytu, zapoznali się z wszystkimi kosztami zakupu nieruchomości.

DOTYCHCZASOWE ZOBOWIĄZANIA FINASOWE

Kolejną kwestią są nasze zarobki oraz zobowiązania. Pamiętajmy, iż każda pożyczka czy też zakup jakiegokolwiek produktu na raty, którego jeszcze nie spłaciliśmy, obniża naszą zdolność kredytową. Bank zanim udzieli nam kredytu, musi mieć gwarancję, że będziemy w stanie go spłacić. W sytuacji, gdy nasze zarobki nie są zbyt duże, a mamy też inne zobowiązania finansowe, bank może odmówić nam udzielenia kredytu w obawie, iż nie będziemy mogli go spłacić. Dlatego zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu na zakup nieruchomości, uregulujmy dotychczasowe zobowiązania.

PROMOCJE

Pamiętajmy też, aby nie dać się skusić różnego rodzaju promocjom. Bank jako instytucja finansowa chce na nas zarobić. To akurat jest kwestią oczywistą. Dlatego też często oferuje różnego rodzaju promocje na kredyt hipoteczny, ale na przykład tylko w sytuacji, gdy założymy u nich konto bankowe. Nie podejmujemy takiej decyzji pochopnie, gdyż takie posunięcie mogłoby okazać się dla nas niekorzystne. Najpierw dokładnie przeanalizujmy ofertę zarówno kredytową, jak i prowadzenia konta w danym banku. Pamiętajmy, iż przenoszenie konta do banku, który udziela nam kredytu, nie jest koniecznością.

HISTORIA W BIURZE INFORMACJI KREDYTOWEJ

Biuro Informacji Kredytowej – ta nazwa wielu z nas przyprawia o dreszcze, gdyż może nam ono w pewnym sensie przeszkodzić w wzięciu kredytu. Znajdują się tam informacje na temat naszej historii kredytowej. W Biurze Informacji Kredytowej istnieją trzy możliwości naszej historii. Historia pozytywna to sytuacja, kiedy w przeszłości wzięliśmy kredyt lub pożyczkę i spłacaliśmy raty regularnie. Taka osoba staje się bardziej wiarygodna w oczach banku. Wiadomo, że jeśli bez problemu w przeszłości spłaciła kredyt, to przy kolejnym też nie powinno być większych kłopotów. Kolejna możliwość to historia negatywna. Dotyczy osób, które w przeszłości zalegały z ratami kredytu lub nadal go nie spłacają. Jeśli w BIKu znajdują się tego typu informacje na nasz temat, to szanse na uzyskanie kredytu są wręcz minimalne. Raczej żaden bank nie podejmie się takiego ryzyka, gdyż nie jesteśmy dla niego wiarygodni. Są też osoby, które dotychczas nie brały żadnej pożyczki lub kredytu. W takiej sytuacji BIK nie posiada żadnej informacji na ich temat. Ma to zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. Bank nie wie, czy jesteśmy wiarygodni, ale też nie może mieć do nas zastrzeżeń. A takiej sytuacji, przy dobrych zarobkach, bank powinien udzielić nam adekwatnego do nich kredytu. Jeśli więc chcemy dostać kredyt hipoteczny na korzystnych dla nas warunkach, to warto zadbać o pozytywną historię w Biurze Informacji Kredytowej.

HISTORIA ZATRUDNIENIA

Ważną kwestią są nasze zarobki, ale także stała praca. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe. Dlatego też bank potrzebuje gwarancji, że będziemy w stanie go spłacać. W takiej sytuacji najlepsza dla nas jest stała praca i umowa na czas nieokreślony. W przypadku, gdy często zmienialiśmy pracę, bank może obawiać się, iż w pewnym momencie pozostaniemy bez stałej pensji i nie będziemy w stanie spłacać kredytu.

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, które powinniśmy podjąć świadomie, po dokładnym przeanalizowaniu naszej sytuacji finansowej. Na naszą korzyść działa pozytywna historia w Biurze Informacji Kredytowej, stała praca oraz w miarę wysoka pensja. Najważniejsze jest jednak dokładne przeanalizowanie ofert różnych banków i wybranie tej, która najbardziej spełnia nasze oczekiwania.

Ewelina Figiela

Może Ci się również spodoba