Jak budować swoją wiarygodność kredytową?

Jak budować swoją wiarygodność kredytową

We współczesnych czasach wielu Polaków żyje na kredyt. Często są to kredyty hipoteczne, ale też np. konsumenckie. Kiedy brakuje nam gotówki, często kierujemy swoje kroki do banku. Musimy jednak wiedzieć, że każda pożyczka, którą tam zaciągamy pozostawia po sobie ślad. Może on być jak najbardziej pozytywny, ale też negatywny. Często decyduje on o tym, czy w przyszłości będziemy mogli wziąć kredyt. Dlatego też warto dbać o budowanie swojej wiarygodności kredytowej.

CZYM JEST WIARYGODNOŚĆ KREDYTOWA?

Wiarygodność kredytowa to pewnego rodzaju próba oceny, czy stać nas na dany kredyt. Podczas liczenia wiarygodności kredytowej uwzględnia się trzy podstawowe kwestie. Pierwsza z nich to nasze zarobki oraz stałe wydatki. Kolejna to nasze wszelkie obciążenia, typu spłacanie kredytu czy też bycie poręczycielem czyjegoś kredytu. Ostatnia kwestia to np. posiadane przez nas karty kredytowe i wynikające z tego tytułu obciążenia.

Budowanie własnej wiarygodności kredytowej nie jest trudne. Wymaga tylko przestrzegania kilku zasad, które przybliżymy w tym artykule.

BIURO INFORMACJI KREDYTOWEJ

Każdy wzięty przez nas kredyt, pożyczka czy też zakup na raty pozostawia po sobie ślad. Takie informacje przechowywane są w BIKu. BIK jest to biuro informacji kredytowej. Musimy wiedzieć, iż znajdziemy się w bazie BIK tylko wtedy, jeśli w przeszłości mieliśmy do czynienia z jakimkolwiek kredytem lub zakupem na raty.

Tutaj właśnie pojawia się pierwsza zasada. Korzystniej dla nas jest, abyśmy się w takiej bazie znajdowali. Każdy bank przed udzieleniem nam kredytu sprawdzi najpierw informacje na temat naszej historii kredytowej w BIK. Jeśli znajdują się tam pozytywne informacje na nasz temat to bank chętniej udzieli nam kredytu i to być może na lepszych warunkach.

HISTORIA KREDYTOWA

Istnieje też jednak druga możliwość. Jeśli w przeszłości mieliśmy jakikolwiek problem ze spłatą rat kredytu, to bank może nam pożyczki nie udzielić. Nawet jedna nie zapłacona w terminie rata kredytu może działać na naszą niekorzyść. Dlatego też pamiętajmy o tym, aby już po wzięciu jakiejkolwiek pożyczki, spłacać ją regularnie.

Jeśli jednak w przeszłości nie braliśmy żadnego kredytu, to w BIKu nie ma na nasz temat żadnej informacji. Ma to swoje negatywy, gdyż jeśli bank zobaczyłby, że w przeszłości bez żadnych problemów spłaciliśmy kredyt, to chętniej udzieliłby nam kolejnego. Jednak nie warto się tym zbytnio przejmować, gdyż jeśli mamy odpowiednie zarobki i umowę o pracę na dłuższy okres czasu, to bank nie powinien sprawiać nam kłopotów przy udzieleniu kredytu.

BUDOWANIE WIARYGODNOŚCI KREDYTOWEJ

Aby prawidłowo budować swoją wiarygodność kredytową, pamiętajmy, aby zawsze regularnie spłacać raty kredytu. W przyszłości może to zaważyć na decyzji banku w sprawie kolejnej pożyczki. Jeśli jednak wiemy, iż nie będziemy w stanie zapłacić danej raty, to jak najszybciej skontaktujmy się z przedstawicielem banku. Na pewno uda nam się jakoś z nim porozumieć i np. przesunąć termin zapłaty danej raty. Będzie to dla nas dużym ułatwieniem, gdyż nie wpłynie na nasze konto w BIKu.

Pamiętajmy jednak, że nasze zobowiązanie to nie tylko kredyty, ale także wszelkiego rodzaju rachunki i faktury. Ważne jest więc, abyśmy opłacali wszystko zgodnie z terminem.

REALISTYCZNA OCENA WŁASNYCH MOŻLIWOŚCI

Jeśli staramy się o kredyt, podejdźmy  do tego bardzo realistycznie. Łatwo jest się zapożyczyć na dużą sumę, jednak z czasem możemy mieć problem z jego spłaceniem. Nawet jeśli bank uzna, że zarabiamy wystarczającą dużo, aby udzielić nam danego kredytu. Jeśli już go weźmiemy, starajmy się pilnować wydatków i zawsze w pierwszej kolejności płacić raty kredytu.

Istnieje też możliwość wzięcia kredytu z inną osobą. Jeśli zdajemy sobie sprawę, iż sami mamy niewielkie szanse na dostanie kredytu, to możemy znaleźć współkredytobiorcę. Pamiętajmy jednak, iż nie każdy zgodzi się na taką transakcję, gdyż jest to jednak pewnego rodzaju obciążenie.

TRZYMANIE RĘKI NA PULSIE

Jeśli skończymy już spłacać dany kredyt, to sprawdźmy, czy w BIK pojawiła się informacja na ten temat. Banki często z opóźnieniem przesyłają tego typu informacje. Dla nas może być to utrudnieniem podczas chęci wzięcia kolejnego kredytu, dlatego też warto tego dopilnować.

Jeśli chcemy zwiększyć swoją wiarygodność kredytową, to możemy ją sami w pewien sposób ukształtować. Jedną z możliwości jest wzięcie niewielkiej pożyczki i jej regularne spłacanie. Automatycznie pojawiamy się wtedy w bazie BIK i po spłacie takowego zadłużenia mamy pozytywną opinię. Możemy też zdecydować się na zakup czegoś na raty. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli rzeczy kompletnie nam nie potrzebnych, kupionych tylko i wyłącznie w celu budowania wiarygodności kredytowej.

Pamiętajmy też, iż warto wyrazić swoją zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie. Umożliwi to dostęp kredytodawcą do naszej pozytywnej historii kredytowej.

BIK PASS

Aby uwiarygodnić przed bankiem lub inną instytucją naszą wiarygodność kredytową, możemy pobrać tzw. BIK pass. Jest to przygotowane specjalnie dla nas świadectwo wiarygodności. Zawiera ono nasze dane osobowe, informację o ocenie punktowej oraz podsumowanie terminowości spłat bez ujawniania kwot. Niesie to za sobą wiele korzyści, takich jak niższe oprocentowanie kredytu lub karty kredytowej, ubezpieczenie z niższą składką lub też potwierdzenie naszej wiarygodności przed jakąkolwiek osobą fizyczną lub instytucją finansową.

ZDROWY ROZSĄDEK

Pamiętajmy, że we współczesnych czasach praktycznie po każdym naszym ruchu pozostaje jakiś ślad. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju zadłużeń. Dlatego ważne jest, abyśmy spłacali nasze zobowiązania regularnie. Niektórzy jednak mają z tym problem. Dlatego obecnie tak dużą popularnością cieszą się oferty para banków, a mianowicie pożyczki bez BIK. Instytucja, która oferuje nam pożyczkę bez sprawdzania naszej zdolności kredytowej powinna nas zaniepokoić. Jak już wspomnieliśmy, łatwo jest wziąć kredyt, jednak trzeba go będzie kiedyś spłacić. Dlatego też zanim damy się skusić jakiejś na pozór korzystnej ofercie, przemyślmy to poważnie.

Ewelina Figiela

Może Ci się również spodoba