Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie autocasco?

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie autocasco

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie autocasco? Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy najpierw uświadomić sobie, czym jest to ubezpieczenie, jakie mogą być jego koszty, co ono obejmuje oraz przede wszystkim, czy mamy obowiązek je wykupywać.

CO TO JEST AUTOCASCO

Ubezpieczenie AC, czyli autocasco dotyczy sytuacji, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Są to szkody wyrządzone na przykład podczas zderzenia ze zwierzętami, co ma często miejsce na drogach prowadzących przez las. Jednak dotyczy ono także kradzieży oraz innego rodzaju nieprzewidzianych zdarzeń.

Ubezpieczenie AC dotyczy tylko i wyłącznie nas, jako właścicieli pojazdów, to my otrzymujemy odszkodowanie w razie wypadku. Jest to bardzo ważne, ponieważ jest to jedna z cech odróżniających je od ubezpieczenia OC, które obejmuje osoby trzecie biorące udział w wypadku. W sytuacji, gdy to my doprowadzimy na przykład do stłuczki, to koszty naprawy samochodu osoby poszkodowanej pokrywa nasze ubezpieczenie OC. Dlatego właśnie wprowadzono ubezpieczenie AC, aby właściciel pojazdu mógł się również zabezpieczyć.

Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe. Jako właściciel pojazdu mamy obowiązek zakupu tylko i wyłącznie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, a więc OC. Autocasco jest więc ubezpieczeniem, na które możemy się zdecydować, ale nie musimy, gdyż jego nieposiadanie nie grozi żadnymi konsekwencjami prawnymi.

CO OBEJMUJE UBEZPIECZENIE AC

Ubezpieczenie AC obejmuje wszelkiego rodzaju sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale nie dotyczy ono sytuacji, gdy to my jako właściciel pojazdu uszkodzimy go umyślnie na przykład podczas jazdy pod wpływem alkoholu czy też stosując nadmierną prędkość. Obejmuje ono natomiast wszelkiego rodzaju stłuczki, wypadki oraz kolizje z innymi pojazdami, zwierzętami lub też na przykład przedmiotami. AC dotyczy także kradzieży lub jej usiłowania, zarówno w przypadku całego samochodu, jak i jego części lub tak zwanego wyposażenia dodatkowego. Sytuacje trudne do przewidzenia do także pożar czy tez wybuch, ale także działanie zjawisk atmosferycznych, powodujące powódź, zatopienie czy chociażby osuwanie się ziemi. Je również obejmuje ubezpieczenie autocasco.

USŁUGI OFEROWANE PRZEZ UBEZPIECZYCIELA W RAMACH AC

Ubezpieczyciel u którego mamy ubezpieczeni AC oferuje różnego rodzaju usługi, są one zależne od firmy oraz wybranego przez nas pakietu, który może mieć różny zakres. W przypadku gdy nasz pojazd ulegnie uszkodzeniu w wyniku którego nie możemy się nim przemieszczać po drodze, to ubezpieczyciel organizuje transport do wskazanego przez nas docelowego warsztatu i pokrywa koszty tegoż transportu. W sytuacji gdy nie możemy po wypadku użytkować swojego samochodu, dużo firm ma w ofercie możliwość korzystania z samochodu zastępczego. To ubezpieczyciel pokrywa koszty jego wynajmu. Ubezpieczenie AC dotyczy również sytuacji mniej niebezpiecznych typu wymiana koła. Niektóre firmy ubezpieczeniowe o szerokim zakresie usług oferują również wynajęcie hotelu i pokrycie jego kosztów na czas naprawy samochodu. Jednak nie liczmy tu na hotel pięciogwiazdkowy, za taki sami musielibyśmy zapłacić.

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA CENĘ UBEZPIECZENIA AC

Jeśli chcemy znaleźć gdziekolwiek konkretną informację na temat kosztów ubezpieczenia AC w różnych firmach, to niestety nam się to nie uda. Nie ma ustalonej jednoznacznej ceny, gdyż zależą one zarówno od firmy ubezpieczeniowej, jak i od wielu innych czynników. Duże znaczenie ma nasz wiek oraz okres przez jaki posiadamy już prawo jazdy. Powszechnie wiadomy jest fakt, iż osoby młode, mające krótko prawo jazdy, zapłacą za ubezpieczenie zdecydowanie więcej. Jest to spowodowane między innymi tym, iż wedle statystyk osoby takie często są sprawcami wypadków drogowych z powodu ich niewielkiego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Kolejną kwestią jest nasze miejsce zamieszkania. Mogłoby się to wydawać nieistotne. Jednak jest to sytuacja podobna jak w przypadku wielu innych usług, które w większych miastach są po prostu droższe. Tak samo może być w przypadku ubezpieczenia AC. Jeśli mieszkamy w niewielkim mieście to może spodziewać się, iż jego koszty będą mniejsze niż na przykład w Krakowie czy też Warszawie. Istotny jest również pojazd sam w sobie, a mianowicie jego rok produkcji, marka, a przede wszystkim wartość. Cena ubezpieczenia zależy również od jego zakresu, jak już wspomnieliśmy, może on obejmować wiele usług, jednak mamy wpływ na to, jakie chcemy wybrać. Jeśli już zdecydujemy się na konkretny pakiet, to pozostaje kwestia płatności. Możemy zapłacić w ratach, jednak wtedy spodziewajmy się, iż w rzeczywistości więcej nas to wyniesie niż w sytuacji, gdy od razu zapłacilibyśmy całość składki. Jednak jest to dobra opcja, jeżeli momencie wykupu ubezpieczenia nie posiadamy całej sumy.

Przyjrzeliśmy się już dokładnie ubezpieczeniu AC. Wiemy co to jest, co obejmuje, jakie są jego koszty i co na nie wpływa oraz jakie obejmuje usługi. To właśnie te powyżej opisane kwestie są tymi, na które powinniśmy zwrócić uwagę w momencie wykupu ubezpieczenia. Zanim zdecydujemy się na daną firmę warto porównać różne oferty, co jest możliwe między innymi z pomocą Internetu. Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie hasło i bez problemu znajdziemy strony, które oferują takie usługi, bo uprzednim wpisaniu odpowiednich danych. Warto również skorzystać z firm, które oferują ubezpieczenia od różnych ubezpieczycieli. Jest to ciekawy pomysł, gdyż pomaga wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę. Tak więc warto pamiętać przede wszystkim o tym, aby przemyśleć decyzję o wykupie ubezpieczenia AC i porównać oferty z uwzględnieniem tego, iż nie mamy obowiązku posiadania tegoż ubezpieczenia.

Ewelina Figiela

Może Ci się również spodoba