KONTO OSOBISTE Z CASH BACK. CO TO JEST CASH BACK?

Na czym polega usługa Cash back?

Aktualnie w Polsce ok. 20 banków posiada w swojej ofercie usługę Cash back dla wszystkich kart debetowych Visa i Mastercard wydanych przez ten bank. Wprowadzono ją w Polsce w 2006 roku i możemy z niej skorzystać już w ok. 64 tys. placówkach w całym kraju. Na czym jednak polega sama usługa?

Przychodząc do sklepu oznakowanego logo Cash back, możemy w nim wypłacić gotówkę. Jednak aby było to możliwe, musimy najpierw coś kupić. Nie ma przy tym znaczenia, czy weźmiemy jednego batonika za złotówkę, czy robimy jakieś większe zakupy.  W trakcie płatności kartą informujemy sprzedawcę, że chcemy przy okazji wypłacić określoną sumę (może to być maksymalnie 300 zł). Kasjer daje nam pieniądze do ręki, a kwota, którą otrzymaliśmy w gotówce, ubywa z naszego konta. Na otrzymanym rachunku zobaczymy dwie kwoty – zakupów i wypłaty. Warto dla pewności sprawdzić, czy te sumy się zgadzają i dostaliśmy taką kwotę, jaką chcieliśmy.

Dlaczego warto posiadać konto osobiste z Cash back?

Znaczna część czołowych banków działających w Polsce umożliwia nam korzystanie z Cash back. Prawdopodobnie większość z nas ma więc dostęp do tej usługi. Jeśli nie mamy pewności, czy nasza karta obsługuje Cash back lub nie mamy takiej funkcji, warto zasięgnąć w banku informacji i ewentualnie poprosić o wydanie takiej karty. Nie jest to może rzecz, bez której nie będziemy mogli się obejść, ma to jednak wiele zalet i korzyści.

  1. Wygoda

Kto z nas nie lubi mieć możliwości załatwienia kilku spraw jednocześnie w szybki i prosty sposób. Jest tak m.in. właśnie przy wypłacaniu gotówki przy wizycie w sklepie. W ten sposób zaliczamy jednocześnie zakupy i wizytę przy bankomacie. Do tego uzyskanie pieniędzy jest bardzo proste. W naszej kwestii leży tylko poinformowanie sprzedawcy o chęci wypłaty i potrzebnej kwocie oraz wprowadzenie pinu (czasem możemy być jeszcze poproszeni o podpis na wydruku). Poza tym po co chodzić w kilka miejsc, skoro wszystko da się załatwić w jednym? Dodatkową wygodą jest też fakt, że w razie potrzeby możemy korzystać z tej usługi kilka razy w ciągu dnia – dziennie możemy wypłacić tyle, na ile pozwala nam nasz limit ustalony z bankiem.

 

  1. Oszczędność czasu

Prawdopodobnie większość z nas ma bliżej domu, pracy, szkoły itd. jakiś sklep, który posiada terminal obsługujący Cash back, niż bankomat. Niektóre banki nie mają zbyt wiele własnych punktów wypłaty gotówki, a za korzystanie z innych naliczają opłaty. Stąd też skorzystanie z bankomatu nieraz wiąże się z prawdziwą wyprawą. Nie trzeba chyba wspominać, ile czasu taka wyprawa może zabrać. Dlatego jeśli nie potrzebujemy więcej niż 300 zł, dużo szybciej i sprawniej będzie nam pójść do lokalnego sklepiku pod blokiem i wypłacić gotówkę podczas kupowania drugiego śniadania albo przy tankowaniu na stacji paliw w drodze do pracy.

 

  1. Koszty

Banki oferujące usługę Cash back przeważnie nie pobierają opłat za korzystanie z niej. Nawet jeśli musimy zapłacić, to jakąś małą sumkę – mniejszą niż np. skorzystanie z bankomatu innego banku. Oszczędzamy też na paliwie lub biletach komunikacji miejskiej, bo nie musimy jechać do konkretnego bankomatu parę kilometrów dalej. Niby nic, ale zawsze to jakaś oszczędność!

 

  1. Korzyści dla punktów sprzedaży

Poza nami, klientami, korzyści z Cash back czerpią również placówki, które umożliwiają korzystanie z tej opcji. Chętniej zrobimy zakupy w sklepie, w którym możemy też skorzystać z innej, przydatnej usługi. Dlatego wprowadzenie terminali z funkcją Cash back zwiększa ruch w takim miejscu, a więc większe są tam również obroty. Ponadto sklep pozyskuje nowych klientów. Możliwe, że czasem pójdziemy do takiej placówki i zrobimy w niej zakupy tylko dlatego, że potrzebujemy wypłacić trochę gotówki.

 

Szybko, łatwo i przyjemnie

Tak w skrócie można opisać usługę Cash back. Ma ona też parę ograniczeń, jak m.in. możliwość wypłaty maksymalnie 300 złotych lub czasem niewielka opłata za skorzystanie. Dlatego jeśli chcemy założyć konto osobiste, warto rozglądać się za tą opcją w ofertach banków. Wraz z kartą płatniczą otrzymamy możliwość swobodnego wypłacania gotówki w wielu punktach, których liczba stale wzrasta. Dzięki temu być może wkrótce będziemy mogli zapomnieć o bankomatach.

Agata Rogowska

Może Ci się również spodoba