UBEZPIECZENIE DLA NARCIARZA – NAJWAŻNIEJSZE POJĘCIA

UBEZPIECZENIE DLA NARCIARZA NAJWAŻNIEJSZE POJĘCIA

Już niedługo koniec sezonu zimowego, dlatego to ostatni dzwonek, aby jak najaktywniej go wykorzystać i wyjechać na narty lub snowboard. Jednak taki wyjazd nie zawsze wiąże się tylko z przyjemnościami. Dlatego, aby zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i bliskich, najlepiej wyposażyć się w dobre ubezpieczenie. Zwłaszcza, że jest w czym wybierać.

NFZ I EKUZ

Przed wyjazdem zagranicznym warto zainwestować trochę czasu w wizytę w regionalnym oddziale NFZ. Jeśli opłacamy składki, mamy prawo skorzystać z publicznego ubezpieczenia na terenie Europy. Należy jednie wyrobić sobie EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Oddział wydaja ją na nasz wniosek od ręki.

Oczywiście szusujących po krajowych stokach ominą te formalności. Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje ewentualne koszty leczenia i koszty ratownictwa górskiego. Górskie lub Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe samo finansuje akcje ratowniczą, więc w razie wypadku na nartach rozpocznie akcje ratowniczą bez potrzeby udowodniania posiadania ubezpieczenia i nie będzie chciało zwrotu poniesionych kosztów.

Problemy zaczynają się kiedy sytuacja wymaga skorzystania z zabiegów nie finansowanych ze składek. Szczególnie, że NFZ nie pokrywa wydatków za akcję ratunkową zagranicą, która jest dosyć kosztowna. Podobnie jak przetransportowanie poszkodowanego do kraju, które także nie jest finansowane z środków publicznych.

Aby uchronić się przed dodatkowymi kosztami, które mogą w znaczny sposób uszczuplić nasze finanse, warto dokupić dodatkową polisę. Na rynku istnieje wiele narzędzi i stron internetowych, dzięki którym możemy znaleźć idealną dla nas ofertę. Na rynku jest wiele propozycji. W podstawowej wersji ubezpieczenia znajdziemy pokrycie kosztów leczenia i assistance medyczny. Możemy też wybrać kilka dodatkowych opcji. Są nimi OC, NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL)

To podstawa każdej polisy. Zapewnia pokrycie kosztów leczenia za granicą. Należy upewnić się, czy zawiera ono zwrot kosztów akcji ratowniczej.

Assistance

Posiadając tę opcję możemy być pewni, że w razie potrzeby konsultanci Centrum Alarmowego ubezpieczyciela udzielą niezbędnych informacji w razie jakichkolwiek problemów w podróży, zorganizują nam wizytę u lekarza czy transport medyczny. Niestety w razie wypadku na stoku każda sekunda się liczy. Dlatego ratownicy przewożą poszkodowanego do najbliższej placówki medycznej, nie ważne czy jest publiczna czy prywatna. Niestety prywatna opieka medyczna zagranicą jest bardzo droga. Każdy wypadek w górach niesie za sobą mniejsze lub większe konsekwencje. Posiadając polisę ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia do kwoty określonej w umowie jako suma ubezpieczenia. W skład Assitance wchodzi także pokrycie kosztów poszukiwań oraz ratownictwa górskiego.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Zdarzają się sytuacje, że nieumyślnie zderzymy się z innym użytkownikiem stoku. Jeśli to nasza wina będziemy musieli sami za to zapłacić. Posiadając OC zrobi to za nas ubezpieczyciel. Jeśli ktoś dozna przez nas kontuzji ta opcja może okazać się dla niego pomocna. W takiej sytuacji należy spisać oświadczenie ustalające okoliczności szkody, do których można dołączyć zeznania świadków oraz należy zostawić swoje dane kontaktowe. Potem trzeba niezwłocznie powiadomić ubezpieczyciela, który dopełni formalności. Jeśli zaś my doznamy poważnej kontuzji w skutek zderzenia będziemy wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej, a w może nawet rehabilitacji. Przy braku świadków i sprawcy trudno o odszkodowanie. Wtedy koszty leczenia także pokryje nasze OC.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Jeśli kontuzja, której doznaliśmy na stoku powoduje trwały uszczerbek na zdrowiu, posiadając NNW dostaniemy odszkodowanie. Jednak opłacone zostaną tylko koszty zgodne z sumą ustaloną w umowie. Ubezpieczyciel zapłaci rachunki za leczenie czy inne zabiegi na kwotę, na którą się ubezpieczyliśmy.

Dlatego warto zwrócić uwagę na rodzaje polis i sumy ubezpieczenia oraz sprawdzić ewentualne koszty leczenia w kraju, do którego się wybieramy.

Wyjazd sportowy i ubezpieczenie bagażu

Jest to idealna opcja dla osób wyjeżdżających za granicę w celu uprawiania sportów. W zależności od wariantu do wyboru mamy:

  • amatorskie uprawianie sportów rekreacyjnych,
  • amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka,
  • amatorskie uprawianie sportów zimowych wysokiego ryzyka,
  • amatorskie uprawianie sportów ekstremalnych.

Wyjeżdżając na narty czy snowboard często zabieramy ze sobą drogi sprzęt sportowy. W opcjach jest możliwość ubezpieczenia go, jak również innego bagażu.

Przeciętnie w marcu 2016 roku suma składki w pakiecie standard dla grupy 5 osób, wyjeżdżającej do Niemiec, amatorsko uprawiającej sporty rekreacyjne wynosi od 45 do 60 zł w zależności od firmy ubezpieczeniowej.

 

Kamila Jamrożek

 

 

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Krzysztof pisze:

    Czy to narty czy jakikolwiek inny sport, ważne jest, aby się ubezpieczyć. Warto też mieć na uwadze wykupienie polisy.

  2. Tomasz pisze:

    Wszystkie formy ubezpieczeń wymienione w tym artykule są niezbędne, aby nie ponosić wielkich kosztów leczenia w razie jakiegoś wypadku czy kontuzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *