Zalety konta internetowego

Tradycyjne banki pomału przechodzą już do lamusa. Dlaczego tak się dzieje? Obecnie większość naszego życia kręci się wokół Internetu. Można za jego pomocą załatwić niemal wszystko i to bez wysiłku. Korzystamy z niego wszędzie – w domu, pracy, szkole, na wakacjach. Dostęp do sieci mamy już niemalże wszędzie, korzystamy z niej na komputerze, lecz ostatnio także coraz częściej na urządzeniach mobilnych (mało kto rozstaje się dziś ze swoim smartfonem). Nic więc dziwnego w tym, że rozwinęła się bankowość internetowa i pomału wypiera tradycyjną. Dlaczego warto z niej skorzystać?

Po pierwsze: wygoda.

Kto lubi wyprawy do oddziałów bankowych i stanie w kolejkach? Konto internetowe nam to oszczędza. Nawet jego założenie nie wymaga wizyty w placówce – poczta lub kurier dostarczają wszystkie niezbędne dokumenty, które następnie odsyłamy w ten sam sposób. Do tego w każdej chwili i w każdym miejscu z dostępem do Internetu mamy wgląd w nasze finanse, możemy zrobić szybki przelew, sprawdzić stan konta lub historię dokonywanych transakcji. Zapomniałeś zapłacić rachunki, a dziś mija termin? Możesz to zrobić za pomocą kilku kliknięć przy porannej kawie. Lub za pomocą aplikacji mobilnej jadąc do pracy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Połączenia internetowe mogą wciąż budzić pewną nieufność. A kto z nas nie boi się utraty swoich oszczędności? Jednak w przypadku stron banków nie ma się czego obawiać – konta są zabezpieczone loginem i hasłem, czasem także numerem NIK. Specjalne protokoły i szyfrowanie uniemożliwią włamanie się na nasze konto każdej osobie postronnej. Do tego są też inne procedury utrudniające oczyszczenie naszego konta przez kogoś innego – każdy posiadacz konta otrzymuje SMSem lub na specjalnej liście jednorazowy kod, który jest wymagany do sfinalizowania transakcji. Nasze pieniądze są zatem bezpieczne, a my możemy spać spokojnie.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Wybierasz się odwiedzić oddział swojego banku. Czekasz jakiś czas na swoją kolej. Do tego jeszcze płacisz za dokonanie przelewu. W przypadku tradycyjnej bankowości napotykamy się często na tego typu utrudnienia: wizyty są czasochłonne, a do tego ponosimy koszty za korzystanie z usług. Bankowość online pozwala na znacznie szybsze rozwiązania. Wszystko możemy załatwić w krótkim czasie i bez większego nakładu wysiłkowego. Nie bez znaczenia jest też możliwość wykonywania operacji także w każdej porze dnia i nocy oraz w weekendy (co prawda pieniądze docierają dopiero w dzień roboczy, jednak nie musimy w poniedziałek pilnować się i rezerwować czas w ciągu dnia na załatwienie spraw z tym związanych).

Poza oszczędnością czasu, zyskują tu także nasze portfele. Koszty prowadzenia konta internetowego przeważnie są niższe. Bank płaci mniej z racji prowadzenia usług w sieci, w związku z czym nakłada mniejsze opłaty i prowizje na klientów. Stąd np. darmowe przelewy, prowadzenie konta itd.

Korzystanie z usług bankowych bez wychodzenia z domu

Załatwianie formalności w placówkach bankowych nie należy raczej do najprzyjemniejszych form spędzania czasu. Z pomocą ponownie nadchodzi tutaj bankowość internetowa. Jeśli chcesz zainwestować swoje pieniądze w różnego rodzaju lokaty, ubezpieczenia czy fundusze inwestycyjne, wystarczy, że odwiedzisz stronę swojego banku. Większość instytucji finansowych umożliwia takie inwestowanie środków (i to przy całkiem korzystnym oprocentowaniu). Nie zawsze jednak mamy ich wystarczająco dużo. Gdy znajdziemy się w potrzebie, możemy także wnioskować o kredyty.

Łatwe i szybkie zakupy w sieci

Statystycznie ponad połowa Polaków kupuje przez Internet (2015 r., Gemius dla E-Commerce Polska). Serwisy aukcyjne i sklepy internetowe pozwalają na bardzo szybkie dokonanie płatności za zakupy, dzięki czemu szybciej możemy się cieszyć nowym nabytkiem. Wystarczy, że posiadamy konto internetowe. Sami decydujemy, czy chcemy zapłacić kartą kredytową, czy może e-przelewem. Przeważnie po zalogowaniu do naszego elektronicznego portfela, serwisy praktycznie wykonują za nas resztę roboty. Oszczędza nam to fatygowania się do placówki bankowej, wypełniania druków do przelewów, nie wspominając już o dodatkowych opłatach. Szybko, sprawnie i przyjemnie!

Ogrom możliwości

Nie tylko bankowość wkracza w Internet i tam przenosi swoją działalność. Obecnie każda firma i instytucja rozwija się i unowocześnia, a sieć jest najkorzystniejszym kierunkiem rozwoju. W 2015 roku ponad 3/4 Polaków korzystało z Internetu (2015 r., Gemius dla E-Commerce Polska), a co za tym idzie większość z nas pewnie zadowala możliwość zakupienia online biletu (od kolejowego po wydarzenia kulturalne), doładowania do telefonu, dokonanie opłaty za wyrobienie dokumentu itp. Posiadając konto internetowe możemy pozwolić sobie na wiele udogodnień oferowanych nam w sieci.

Nowoczesna bankowość internetowa ma wielki potencjał – może oszczędzić nam czas, pieniądze i zdecydowanie ułatwić życie. Oczywiście, jak w każdym wypadku, znalazłyby się też argumenty przeciwko takiej formie usług. Jednak funkcjonalność i wygoda, które zapewnia nam Internet, wygrywają z tradycyjną bankowością. Kto wie, może już wkrótce odwiedziny w placówkach pozostaną gratką dla tradycjonalistów oraz sentymentalnych fanów stylu retro.

Autor: Agata Rogowska

Może Ci się również spodoba