Urlop tacierzyński – zasady

Urlop tacierzyński – zasady

Kiedy w domu pojawia się maluszek, rodzice myślą, jak pogodzić opiekę nad nim z pracą zawodową. Rozważają opcję urlopu ojcowskiego czy tacierzyńskiego, bo wiadomo jak bardzo ważne jest, aby w ojciec angażował się w opiekę nad dzieckiem już w we wczesnym okresie jego rozwoju. Rola jaką pełni on w tym czasie w życiu rodziny jest nieoceniona. To bardzo ważne także dla kobiety, która otrzymuje wsparcie i bliskość. Zacieśniają się też więzi rodzinne. Oto garść informacji na temat tego rodzaju urlopu.

Ojcowski czy tacierzyński?

Często te dwie nazwy używane są zamiennie, co może być przyczyną nieporozumień, gdyż terminy te oznaczają coś zupełnie innego. Dlatego też najpierw wyjaśnijmy pokrótce znaczenie tych pojęć.

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi, który został ojcem. Wynosi 14 dni kalendarzowych występujących dokładnie po sobie w tym także soboty, niedzielę i dni ustawowo wolne od pracy. Korzysta się z niego przez 24 miesiące od urodzenia dziecka. Ojciec może przejść na urlop nie później niż przed ukończeniem przez dziecko 2. roku życia, nawet w czasie, kiedy matka dziecka będzie przebywać na urlopie macierzyńskim.

Urlop ojcowski gwarantuje wzięcie stu procent średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy. Można go podzielić na dwie części i skorzystać z nich w każdej chwili. Wniosek o jego otrzymanie trzeba złożyć u pracodawcy najpóźniej siedem dni przed jego rozpoczęciem. Jeśli jest niewykorzystany w odpowiednim momencie to przepada.

Urlop tacierzyński zaś to następny urlop, z jakiego może skorzystać ojciec dziecka. Może to nastąpić tylko, jeśli matka nie wykorzysta części urlopu wychowawczego lub macierzyńskiego. Wtedy tę cześć przejmuje ojciec.

Sam urlop macierzyński wynosi 20 tygodni. Jednak pierwsze 14 tygodni przysługuje tylko matce, a kolejne 6 tygodni rodzice mogą podzielić między sobą. Ojciec, który oczywiście także musi być pracownikiem, w tym przypadku otrzymuje zasiłek macierzyński i nie może dostać wypowiedzenia w pracy.

Aby przejąć te część urlopu macierzyńskiego ojciec dziecka musi na niego przejść bezpośrednio po rezygnacji z niego przez matkę, jeżeli oczywiście ta tak postanowi w przeciwnym razie ojcu nie przysługuje dodatkowe wolne.

Aby móc podzielić się urlopem macierzyńskim rodzice dziecka nie muszą mieć ślubu. Wyjątkową sytuacją, w której urlop będzie przysługiwał ojcu, jest przypadek kiedy stan zdrowia matki nie pozwala na opiekę nad dzieckiem (np. trafi ona do szpitala lub umrze).

Jak są finansowane i wypłacane zasiłki?

Zasiłek za urlop tacierzyński jest finansowany z budżetu państwa. Prawo do niego nie ma związku ze stosunkiem pracy. Jego wypłata jest realizowana albo przez ZUS, albo przez pracodawcę. Zależy to w dużej mierze od ilości osób zgłaszanych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego. jeśli liczba ta przekracza 20 osób ZUS wypłaca zasiłek.

Co musi zrobić pracodawca?

Jeśli zasiłek będzie wypłacany przez pracodawcę, to musi powiadomić ZUS o okresie przerwy w opłacaniu składek ze stosunku pracy oraz złożyć do ZUS raport składkowy ZUS RCA.

Ten raport musi on składać także, gdy wypłata zasiłku jest realizowana przez ZUS.

Pracodawca jest też płatnikiem składki na ubezpieczenie chorobowe i nie ma nic do rzeczy, czy jest on jednocześnie uprawniony do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Ponadto pracownik wracający po urlopie do pracy, ma zagwarantowane, że pracodawca przyjmie go z powrotem do pracy na tym samym lub równorzędnym stanowisku.

 

Kamila Jamrożek

 

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Kamil pisze:

    Jestem świeżo upieczonym tatusiem i zastanawiam się czy pracodawca może mi odmówić urlopu ?

  2. Natalia pisze:

    Jeśli chodzi o urlop ojcowski jest to Twój przywilej więc pracodawca jest zobowiązany Ci go przyznać. Pamiętaj jednak, że taki wniosek musisz odpowiednio wcześnie złożyć !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *