Przewagi lokat internetowych nad tradycyjnymi

Przewagi lokat internetowych nad tradycyjnymi

Dbając o nasz komfort banki prześcigają się w udoskonalaniu swojego systemu bankowości elektronicznej. Dlatego też oprócz standardowych narzędzi służących do dysponowania pieniędzmi, wśród ofert możemy znaleźć również lokaty internetowe. Ofert jest dużo, dzięki czemu możemy wybrać dogodną formę oszczędzania, siedząc  wygodnie w fotelu. Mało tego, niektóre banki umożliwiają założenie lokaty, i to z wyższym niż tradycyjne oprocentowaniem, przy pomocy aplikacji mobilnej w smartfonie.

Zalety

Założenie tzw. e-lokaty jest bardzo proste, dzięki temu łatwo dostępne nawet dla laików technologicznych.

Dużą zaletą bakowości internetowej są niskie ceny operacji, lepsze oprocentowane i bezpłatne konta. Podobnie sprawa ma się z lokatami internetowymi, bardzo często można na nich zarobić więcej, niż na lokatach zawieranych w palcówce. Nasza samodzielność zostanie nagrodzona wyższym oprocentowaniem.

Każdy z nas wie, jak czasochłonna może być wizyta w banku. Zaletą e-lokat jest wiec to, że można złożyć wniosek, kiedy chcemy i gdziekolwiek się znajdujemy.

Zakładanie lokaty

Oczywiście wizyta w banku i złożenie tradycyjnej lokaty daje nam poczucie bezpieczeństwa, ale oszczędzanie przez Internet jest bardziej efektywne, a środki na lokatach są bezpieczne dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

Jeśli zachowamy podstawowe zasady bezpieczeństwa, to założenie takiej lokaty nie będzie bardziej niebezpieczne niż przyniesienie oszczędności do banku. Zatem należy korzystać z komputera osobistego, na którym zainstalowany jest dobry program zabezpieczający z aktualizacjami. Warto sprawdzić tez, czy adres strony, na której podajemy dane, zaczyna się od https (nie http) i widnieje tam mały symbol kłódki. Wtedy nikt nie zobaczy naszych danych, bo połączenie jest szyfrowane.

Rodzaje

Jeśli chodzi o rodzaje dostępnych na rynku lokat, to są to terminowe lokaty bankowe (tradycyjne) ze stałym oprocentowaniem, idealne dla tych, których interesuje stabilny, ale niezbyt wysoki zysk.

Innym rodzajem są lokaty progresywne. Tutaj nasza wytrwałość jest nagradzana coraz wyższym oprocentowaniem wraz z każdym miesiącem oszczędzania. Dodatkowo lokaty progresywne mają przewagę nad tradycyjnymi, ponieważ możemy je zakończyć przed terminem umownym i nie stracimy całego, wypracowanego do tej pory oprocentowania. Lokaty te dają więc perspektywę bardziej elastycznego oszczędzania, nie blokując wkładu pieniężnego do końca umowy.

Banki proponują także  rodzaj lokaty zwany lokatą strukturyzowaną. Dzięki niej można zyskać wyższą stopę zwrotu inwestując poprzez podzielnie kapitału na dwie części: bezpieczną (np. lokaty, obligacje) i ryzykowną (np. kursy walut czy cenie surowców).

Jak widać możliwości jest wiele. Niezależnie czy lokata jest tradycyjna czy internetowa, najważniejsze, aby nasze oszczędności pracowały i powiększały nasz kapitał. Będąc  na bieżąco z nowościami na rynku finansowym, będziemy mogli wybrać taką lokatę, która będzie dla nas najbardziej korzystna.

 

Kamila Jamrożek

 

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Wiktor pisze:

    Zakładając lokatę internetową możemy zaoszczędzić wiele czasu. W tradycyjnym sposobie czekałyby na nas ogromne kolejki w banku, a co za tym idzie niepotrzebnie stracony czas.

  2. Marek pisze:

    e-lokatę można założyć w bardzo szybki i łatwy sposób. Dodatkowo plusem może okazać się korzystniejsze oprocentowanie co przyczyni się do większych oszczędności .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *