PRZELEWY NATYCHMIASTOWE: POPULARNIEJSZE, ALE CZY WCIĄŻ DROGIE?

Banki obecnie na wiele sposobów ułatwiają nam życie. Prześcigają się w korzystnych ofertach, by zachęcić nas do korzystania z ich usług. Zadomowiły się w Internecie, dzięki czemu wiele spraw możemy załatwić bez wychodzenia z domu itd. Kolejnym ułatwieniem, które od niedawna funkcjonuje w bankowości, są przelewy natychmiastowe. Z racji ich zalet, szybko zyskują na popularności. Co jednak trzeba o nich wiedzieć?

Czym różni się przelew natychmiastowy od zwykłego?

Prawdopodobnie zdecydowana większość z nas korzysta jeszcze z tradycyjnych przelewów nadawanych osobiście w placówce bankowej albo tych podstawowych internetowych: Elixir i Sorbnet. Każda z tych form ma jednak swoje ograniczenia. O ile tradycyjna forma wymagająca wizyty w banku jest dość oczywista – musimy wybrać się do oddziału otwartego w określonych dniach i godzinach itd., tak w przypadku wyżej wymienionych internetowych też nie jest idealnie. Tutaj też jesteśmy ograniczeni czasowo, bo przelewy wykonywane są jedynie w dni robocze w godzinach podobnych do pracy banków (od rana do ok. godz. 17:00). Dodatkowo w przypadku systemu Elixir są one wysyłane jedynie 3 razy na dobę. Do tego środki nadane przez nas do innego banku są księgowane na wskazanym koncie często dopiero po upływie czasem nawet kilku dni roboczych.

Natomiast przelew natychmiastowy możemy wysłać, w zależności od banku, niemal w każdej chwili: od wczesnych godzin porannych do wieczornych lub nawet nocnych. A do tego pieniądze trafiają do odbiorcy już po ok. 15 minutach.

Na czym polega przelew natychmiastowy?

Obecnie usługa ta funkcjonuje w Polsce na dwa sposoby: pierwszym jest wykorzystanie zewnętrznej platformy BlueCash, która realizuje przelewy międzybankowe, a drugim jest Express Elixir.

W przypadku BlueCash, nasze pieniądze trafiają pierw na jedno z subkont operacyjnych tej platformy założonego w naszym banku, po czym są przekazywane na konto w banku, w którym jest nasz odbiorca, a następnie dokonuje się przelew na wskazane konto. W taki sposób system ten pośrednicząc w przekazie zamienia jedną transakcję zewnętrzną w dwie wewnątrzbankowe, które oczywiście są znacznie szybsze. Dzięki temu środki znajdą się u odbiorcy już nawet po 15 minutach.

Express Elixir jest niezwykle nowoczesnym i najszybszym rodzajem przelewu. Aby wykonać taki przelew, zarówno nasz bank, jak i ten, w którym posiada konto odbiorca, muszą należeć do tego systemu. Środki są w nim przekazywane bezpośrednio z banku do banku, bez żadnych pośredników. Księgowane są w czasie rzeczywistym, a nie w sesjach wychodzących i przychodzących (tak jak w przypadku zwykłego przelewu Elixir).

Ile kosztują przelewy natychmiastowe?

Nie od dziś wiadomo, że za wszelkie udogodnienia przeważnie trzeba dodatkowo zapłacić. Tak samo jest w tym przypadku. Zwykłe przelewy internetowe przeważnie są darmowe. Natomiast wykonując przelewy natychmiastowe znacznie zyskujemy na czasie, jednak musimy za nie zapłacić. W zależności od banku jest to przeważnie kwota 1 – 5 zł.  To, ile zapłacimy za taką usługę, zależy też od wysokości przelewanej kwoty. Może być na przykład tak, że chcąc komuś wysłać poniżej 1000 zł, zapłacimy 1 zł prowizji, a każdy kolejny tysiąc będzie nas kosztował kolejną złotówkę.

Jeśli nasz bank pobiera 5 zł za takie przelewy, to wysyłanie w ten sposób kilkuzłotowych kwot może nie wyglądać zbyt korzystnie, bo drugie tyle nam przepada na prowizję. Ogólnie sam fakt płacenia za tę usługę również wypada nie najlepiej przy bezpłatnych przelewach Sorbnet i Elixir. Jednak jeśli sprawa jest naprawdę pilna i czas ma znaczenie, to takie udogodnienie wydaje się nieocenione. Dlatego kilkuzłotowy wydatek jest tu jak najbardziej do zaakceptowania, zwłaszcza jeśli wysyłamy większe sumy.

Należy też wziąć pod uwagę, że coraz więcej banków wprowadza przelewy ekspresowe do swoich usług. Taka konkurencyjność już sprawia, że prowizje od nich maleją, a za niedługo może będziemy mogli swobodnie darmowo korzystać z takiego natychmiastowego wysyłania pieniędzy. Niektóre banki aktualnie mają już w swojej ofercie pierwsze 10 przelewów gratis. Dlatego jeśli interesuje nas taka opcja, warto rozejrzeć się po ofertach różnych instytucji, ponieważ w niektórych ta usługa jest niemal darmowa.

Trudno rozstrzygać, czy dana rzecz jest droga, czy nie. Jednak biorąc pod lupę przelewy ekspresowe, to wnioski mogą być dwojakie. Co prawda inne przelewy są bezpłatne, a czasem również docierają w miarę szybko, jednak warto spojrzeć na to inaczej – za kwotę nieraz nawet symbolicznej złotówki dostajemy gwarancję, że nasze pieniądze w przeciągu kilkunastu minut trafią bezpiecznie do odbiorcy, co czasem może być zbawienne. Np. gdy ktoś bliski znajdzie się w nagłej potrzebie finansowej, a niestety posiada konto w innym banku.

Można uznać, że jak na takie udogodnienie, to przelewy ekspresowe wcale nie są drogą usługą. Dodatkowo można przypuszczać, że za niedługo będzie ona jeszcze tańsza.

Agata Rogowska

Może Ci się również spodoba