POŻYCZKI SPOŁECZNOŚCIOWE

Obecnie mnóstwo spraw możemy załatwić przez Internet – od zakupów po sprawy urzędowe (składanie wniosków itp.). Od niedawna w Polsce możemy jednak pójść o krok dalej. Istnieją tzw. pożyczki społecznościowe (social lending), które są pewnego rodzaju połączeniem witryn społecznościowych i pożyczek internetowych. Co to oznacza? Kolejną sprawę możliwą do załatwienia bez wychodzenia z domu!

Czym są pożyczki społecznościowe?

W Internecie możemy napotkać różne serwisy oferujące nam pożyczki społecznościowe. Są to przeważnie niewielkie pożyczki (od 300 do ok. 50 tysięcy złotych), które po wypełnieniu krótkiego formularza online możemy otrzymać dzięki funduszom innej osoby zarejestrowanej na stronie. Portal jedynie pośredniczy w tym procesie. Serwisy takie skupiają zatem dwie grupy użytkowników – osoby potrzebujące pożyczki oraz inwestorów, których środki wykorzystuje się do jej udzielenia. Nie jest to typowy kredyt – pieniądze otrzymujemy od osoby indywidualnej, a nie od instytucji finansowej. Nie jest to również lokata, choć inwestujący zarabiają w podobny sposób.

Jak działa social lending dla osób potrzebujących pożyczki?

Osoba ubiegająca się o pożyczkę na odpowiedniej stronie internetowej, ustala na wstępie kwotę, która ją interesuje. Ma też możliwość wybrania okresu, na jaki chce ją otrzymać, a także wysokości oprocentowania. Dzięki temu od razu wiemy, ile będzie nas kosztowała taka pożyczka. Podajemy także cel, na który potrzebujemy pieniędzy oraz jego dokładniejszy opis. Jest on informacją dla inwestorów, jednak w przeciwieństwie do kredytów bankowych cel ten może być dowolny, jak np. nowa gitara czy motocykl. Gdy już uzupełnimy te informacje, przeważnie przechodzimy do wypełniania dokładniejszego formularza. W drodze weryfikacji danych dotyczących naszej sytuacji finansowej, sprawdzane są m.in. biura kredytowe i Krajowy Rejestr Długów. Jeśli portal wymaga jakichś dokumentów w tym celu, możemy je wysłać według uznania – pocztą, faksem lub pocztą elektroniczną. Gdy wszystko się zgadza i zostaniemy uznani za zdolnych do spłacenia pożyczki, otrzymujemy pieniądze w ciągu paru dni. Weryfikacja ta wygląda inaczej w przypadku różnych serwisów – na niektórych jest ona znikoma, inne sprawdzają nas nieco dokładniej. Nie przechodzimy jednak restrykcyjnej kontroli pod kątem zdolności i historii kredytowej.

Jak działa social lending dla inwestorów?

Jeśli chcemy zainwestować nasze pieniądze w pożyczki społecznościowe, potrzebne będzie zarejestrowanie się na odpowiednim portalu do tego służącym. Zostaniemy poproszeni o uzupełnienie dokładnych danych, takich jak nasz PESEL, rodzaj i numer dokumentu, adres itd. Gdy nasze konto będzie już aktywne, a dane wraz z numerem konta zweryfikowane, możemy zacząć działać i inwestować w wybrane projekty. Znajdziemy je na aktualnej liście wraz ze wszystkimi istotnymi informacjami na ich temat. Nie jest konieczne zapłacenie całej kwoty potrzebnej pożyczkobiorcy, możemy wpłacić dowolną sumę (już od 100 zł), a resztę dołoży ktoś inny. Po zainwestowaniu w wybraną pożyczkę, raty wraz z odsetkami od osoby pożyczającej wpływają co miesiąc na nasze konto aż do momentu jej spłacenia.

Wady i zalety pożyczek społecznościowych

Jako stosunkowo nowe zjawisko, taka forma pożyczek może budzić wiele obaw i wątpliwości. Są jednak przyczyny, dla których warto przemyśleć pożyczkę społecznościową lub tego rodzaju inwestycję. Istnieją też kwestie, które należy mieć na uwadze zanim podejmiemy decyzję tego typu. Oto kilka  z nich:

Zalety:

Dla pożyczkobiorców:

  • Załatwianie pożyczki jest niezwykle proste – wszystko znajdziemy na jednej przejrzystej stronie internetowej. Po ustaleniu kwoty, rat i terminu spłaty oraz po wprowadzeniu pewnych danych kończy się nasza robota, a resztą zajmują się już serwis i inwestorzy.
  • Pożyczkę możemy załatwić przy niewielkim nakładzie czasu i wysiłku. Zapewne nikt nie przepada za wyprawami do placówki bankowej w celu załatwiania wszystkich formalności. W tym wypadku nie musimy wychodzić z domu, wszystko załatwiamy za pośrednictwem Internetu i to w dodatku w krótszym czasie niż np. w banku.
  • Praktycznie każdy (oczywiście w granicach rozsądku) cel ma szansę na zrealizowanie. Niezależnie czy zapragnęliśmy wyjechać na egzotyczne wczasy, czy kupić najlepszy z dostępnych na rynku ekspres do kawy. Bo pieniądze otrzymujemy od osoby prywatnej, a nie od instytucji, która musi się trzymać sztywno różnych wymogów.
  • Pożyczek nie udziela bank, nie stoją więc za tym ogromne liczby placówek i pracowników, których utrzymanie kosztuje. W tym wypadku pożyczka jest bezpośrednią umową między dwiema osobami, nie ponosimy zatem dodatkowych kosztów, jak w przypadku np. kredytów bankowych. Portal pośredniczący oczywiście też zarabia na korzystaniu z jego usług, jednak taka forma pożyczki będzie kosztowała nas mniej (pobierana jest jedynie prowizja od transakcji, które zakończyły się pomyślnie).
  • Korzystanie z witryn oferujących pożyczki społecznościowe jest bezpieczne – nie ma ryzyka, że nasze dane ktoś wykradnie lub serwis przestanie funkcjonować, a my zostaniemy na lodzie.

Dla inwestorów:

  • Jest to dość ciekawy i niezwykle prosty sposób, by pomnażać nasze fundusze. Inwestując w różnego rodzaju pożyczki, wzbogacamy się o prowizję za jej udzielenie, a pieniądze wracają w stałych miesięcznych ratach na nasze konto.
  • Zarobek z takich pożyczek jest wyższy niż w przypadku wszelkiego rodzaju lokat itp. Jako, że serwis internetowy nie ponosi takich kosztów jak np. banki, oprocentowanie jest wyższe, a co za tym idzie więcej pieniędzy trafia do naszego portfela, zamiast na wyposażenie nowo otwartego oddziału bankowego.
  • Udzielanie pożyczek online jest bardzo wygodną formą inwestycji. Nie dość, że wszystko załatwiamy bez wychodzenia z domu, to jeszcze mamy wgląd w nasze finanse oraz możliwość samodzielnego podejmowania decyzji. Mamy więc wpływ na to, na jakim oprocentowaniu się one znajdą itd.
  • Sami możemy decydować, na jaki cel zostaną przeznaczone nasze pieniądze. Jesteś zwolennikiem zdrowego stylu życia? Możesz inwestować w ludzi, którzy chcą zacząć go prowadzić. Np. inwestując w pożyczkę na rower treningowy.

Wady

W przypadku zarówno inwestorów, jak i pożyczkobiorców, social lending wiąże się z pewnym ryzykiem.

Znikome formalności i brak dokładnej weryfikacji danych zdecydowanie ułatwia wiele rzeczy. Niemniej skąd możemy mieć pewność, że osoba, której pożyczamy pieniądze, będzie w stanie nam je oddać? A inwestor nagle nie zmieni oprocentowania lub nie zażąda natychmiastowego spłacenia całej pożyczki? Niestety nie wszystkie pożyczki są chronione gwarancją od tego typu historii.

Może się też zdarzyć, że nasz plan pożyczki nie spotka się z zainteresowaniem inwestorów. Lub będziemy jedynymi chętnymi, by pomóc zrealizować dany cel. Dla obu stron pożyczka taka może się zatem skończyć fiaskiem.

Niewiele też się wspomina na temat podatków związanych z tego typu usługami. Pożyczkobiorca jest przeważnie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli 2% od pożyczonej kwoty. Natomiast inwestor musi opłacić tzw. podatek Belki, czyli 19% z sumy zarobionych odsetek. Zatem dochodzą tutaj kolejne koszty, o których mało kto pamięta, a które nas dotyczą, gdy zdecydujemy się na taką pożyczkę.

Pożyczki społecznościowe – tak czy nie?

Podsumowując wszystko, co dowiedzieliśmy się o tego typu pożyczkach, trudno nie zauważyć, że jest to niezwykle atrakcyjna opcja pod kątem wygody i dostępności. To zdecydowanie świetny sposób na uzyskanie pieniędzy w sytuacjach podbramkowych, ale również na pomnożenie oszczędności. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy nasza potrzeba finansowa lub chęć lekkiego wzbogacenia się jest silniejsza od obawy przed trafieniem na nieuczciwą osobę? Co prawda większość transakcji kończy się powodzeniem, jednak warto mieć na uwadze pewne ryzyko, gdy będziemy decydować się na tę opcję.

 

Agata Rogowska

Może Ci się również spodoba