Lokaty strukturyzowane – zalety i wady

Lokaty strukturyzowane – zalety i wady

Inwestując swoje pieniądze szukamy najlepszych sposobów oszczędzania dostępnych na rynku. Kusząca wydaje się opcja lokaty strukturyzowanej. Różni się ona jednak od zwykłej lokaty tym, że tym możemy na niej albo dużo zyskać albo stracić. Składa się ona bowiem z części bezpiecznej (np. lokaty, obligacje) i części ryzykownej (np. kursy walut czy cenie surowców). Niebezpieczeństwo straty może wiązać się z poziomem inflacji w kolejnych latach oszczędzania, jeśli inflacja wzrośnie poniesiemy uszczerbek finansowy. Zatem wybierając warto poszerzyć wiedzę na jej temat, aby dobrze ocenić szansę na jej powodzenie.

Na czym polega

Konstrukcja lokaty strukturyzowanej gwarantuje całkowitą lub częściową ochronę kapitału i daje możliwość uzyskania dochodu. Oznacza to, że po zakończeniu trwania lokaty mamy zagwarantowany zwrot zainwestowanych środków finansowych. Zdarzają się jednak rodzaje lokat, które nie gwarantują całości kwoty, lecz tylko 70-80 proc. Sukces takiej lokaty zależy wiec tylko i wyłącznie od tego, ile uda się zarobić na części ryzykownej. im więcej środków wygospodarujemy na część ryzykowną, tym dochód może być większy,.

Nasz kapitał oprócz części ryzykownej dzielony jest też na cześć bezpieczna, czyli 80-90 proc wniesionych środków. Bank inwertuje ją najczęściej w papiery wartościowe o stałym dochodzie – obligacje skarbowe lub lokaty tradycyjne ze stałym oprocentowaniem. Jeśli chcemy mieć pewność, że odzyskamy całość swojego kapitału po zakończeniu trwania lokaty, a przeznaczymy mniej środków na cześć bezpieczną, czas trwania lokaty wydłuży się. Możemy też skrócić czas, ale bez pewności odzyskania zainwestowanego kapitału.

Ponieważ takie formy oszczędzania dedykowane są osobom, które miały wcześniej do czynienia z lokatami tradycyjnymi, najczęściej wybiera się pierwsze rozwiązanie. Wiadomo, że nikt z nas nie zdecydowałby się na złożenie lokaty strukturyzowanej jeśli groziłoby to utratą choćby części  funduszy.

Na co zwrócić uwagę

Przed założeniem lokaty bardzo ważne jest, abyśmy zapoznali się ze sposobem wyliczania zysku z lokaty i zwrócili szczególną uwagę na instrument bazowy, określony czas trwania inwestycji i stopę zwrotu pieniędzy zgodną z przyjętą formułą. Ważna jest też ocena prawdopodobieństwa, że spełnią się warunki, w których lokata się opłaci oraz jakie jest ryzyko poniesienia straty. Warto wyliczyć potencjalny zysk i możliwą stratę i sprawdzić możliwość wycofania wpłaconych środków przed terminem. Należy też mieć na uwadze, że dobre wyniki w poprzednich latach nie zapewniają, że sytuacja powtórzy się w przyszłości, dlatego zysk nie jest pewny.

Zalety

Dużym plusem takiej lokaty jest to, ze bank nie pobiera za nią prowizji ani opłat subskrypcyjnych i bezpłatnie można nią zarządzać. Pobierana jest tylko opłata manipulacyjna za zerwanie lokaty przed terminem jej zakończenia.

Niewątpliwą zaletą jest też różnorodność wyboru instrumentów bazowych i strategii wzrostowych jaki i spadkowych inwestowania w lokaty strukturyzowane.

Sprawia to, ze takie lokaty strukturyzowane są coraz bardziej popularnym instrumentem finansowym. Możemy mieć dzięki nim dostęp do krajowych i zagranicznych rynków akcji, indeksów, walut, surowców lub towarów.

Wady

Niestety na rynku finansowym mogą nastąpić incydenty mające zły wpływ na formowanie się cen instrumentów bazowych, co powoduje spadek cen tych aktywów w stosunku do cen ustalonych w pierwszym dniu funkcjonowania lokaty. W tym przypadku lokata nie zostanie uruchomiona.

To od tych aktywów zależy ostatecznie wysokość zyskanych pieniędzy. Wadą jest nieprzewidywalność ich zachowania się na rynku finansowym.

Zyski z lokat strukturyzowanych pomniejszane są także o podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek „Belki”. Jego wysokość to 19 proc.

 

Banki oferują przeróżne możliwość pomnożenia naszych oszczędności, z których warto korzystać. Zachowując zdrowy rozsądek i analizując dokładnie każdy możliwy scenariusz na pewno nasze przedsięwzięcie osiągnie sukces.

 

Kamila Jamrożek

 

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Paweł pisze:

    Ciekawie przedstawione zagadnienie, wiedza autorki w tym temacie robi wrażenie, więc gratulacje. Omawiany problem pokazany zarówno z jednej jak i z drugiej strony, dzięki czemu można na szybko wysnuć odpowiednie wnioski.

  2. Ariadna pisze:

    Trafne rady. Też uwielbiam fotografować moje pociechy choć niełatwe to zadanie, najfajniejsze zdjęcia wychodzą właśnie gdy robimy z tego zabawę. Ostatnio coraz bardziej mnie to kręci i nie mogę się juz doczekać wiosny bo dla mnie podstawą jest wlasnie dobre światło wtedy praktycznie nie trzeba już nic przy zdjęciach majstrowac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *