Kredyt na osobę niepełnoletnią

Każdy człowiek, niezależnie od wieku ma swoje potrzeby i związane z nimi wydatki. Problem pojawia się gdy środki, którymi dysponujemy nie starczają na pokrycie wszystkich naszych potrzeb i zobowiązań. Osoby dorosłe i pracujące mogą w takiej sytuacji zwrócić się do banku lub innej instytucji finansowej z prośbą o pożyczkę. Jak w takiej sytuacji ma zachować się osoba, która jeszcze nie osiągnęła pełnoletności? Czy ona również może korzystać z tych samych rozwiązań co osoby dorosłe?

Banki

Pierwsze kroki młody człowiek poszukujący dodatkowych pieniędzy kieruje do instytucji bankowych. Tu niestety czego go pierwsze rozczarowanie. Choć banki coraz częściej wprowadzają usługi dla osób poniżej osiemnastego roku życia, to jednak opierają się one głównie na lokowaniu i oszczędzaniu kapitału, a nie na jego pożyczaniu. Ponadto wszystkie ewentualne umowy muszą być podpisane przez/za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.

Instytucje pozabankowe

Kolejnym miejscem, w którym niepełnoletnia osoba w potrzebie może szukać pomocy finansowej są różne instytucje pozabankowe, które udzielają pożyczek. Wiele z takich firm w reklamach gwarantuje przecież pożyczki bez zaświadczeń nawet w kilka minut. Tutaj niestety również czekają rozczarowania. Przy weryfikacji wniosku o pożyczkę zawsze trzeba podać numer i serię dowodu osobistego oraz numer konta bankowego, którego jest się właścicielem. Jeśli firma, do której się zwracamy zadeklaruje chęć udzielenia kredytu osobie niepełnoletniej, to w naszej głowie powinna automatycznie zapalić się alarmowa, czerwona lampka. Odpowiedzialne instytucje zajmujące się udzielaniem pożyczek nie podpiszą umowy z osobą, która nie skończyła jeszcze osiemnastego roku życia. Nawet jeśli osoba niepełnoletnia pracuje, zarabia i teoretycznie będzie w stanie spłacić pożyczoną kwotę podpasanie z nią takiej umowy nie jest ważne w świetle prawa.

Dlaczego tak się dzieje?

Według polskiego prawa osoba, która nie osiągnęła pełnoletności nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych. To znaczy, że nie może całkowicie samodzielnie zwierać umów i zobowiązań. Umowa podpisana z taką osobą bez zgody lub wiedzy opiekuna prawnego jest więc nieważna.

Jeśli jesteś osobą, która jeszcze nie skończyła osiemnastu lat, a potrzebujesz pieniędzy zamiast szukać firmy, które udzielą Ci pożyczki, lepiej skup swoje siły na poszukiwaniu pierwszej pracy. Nawet jeśli nie uzbierasz szybko spektakularnej sumy, to doświadczenia jakie nabędziesz z pewnością przyda Ci się w późniejszym życiu.

Aneta Izdebska

Może Ci się również spodoba