Karta kredytowa- automatyczna spłata zadłużenia

Karta kredytowa- automatyczna spłata zadłużenia

Karta kredytowa niektórym kojarzy się z dużym ułatwieniem. W sytuacji, gdy nie mamy gotówki, możemy z niej bez problemu skorzystać. Innym natomiast od razu przychodzi na myśl dług, który na tej karcie pozostanie. Czym ona tak naprawdę jest i w jaki sposób spłacane jest zaciągnięte na nią zadłużenie? To zagadnienie postaramy się przybliżyć.

KARTA KREDYTOWA

Kartę kredytową otrzymujemy w banku. Wraz z jej wydaniem bank przyznaje nam limit kredytowy. Możemy płacić kartą kredytową do momentu, aż nie przekroczymy tego limitu. Podczas zawierania transakcji o otrzymaniu karty kredytowej, ustalany jest termin spłaty zadłużenia.

KARTA KREDYTOWA A KARTA DEBETOWA

Aby uświadomić sobie, czym tak naprawdę jest karta kredytowa, warto porównać ją z kartą debetową. Karta debetowa to ta, którą możemy sobie wyrobić w danym banku, jeżeli posiadamy tam konto. Pozwala nam ona na przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych oraz na wypłaty gotówki z bankomatu. Ilość środków na karcie debetowej odzwierciedla stan faktyczny naszego konta. Natomiast w przypadku karty kredytowej, możemy wykonywać podobne operacje, jednak nie operujemy wtedy naszymi pieniędzmi, lecz gotówką należącą do banku. Dlatego właśnie jest to pewnego rodzaju kredyt i na tym też polega różnica między tradycyjną kartą debetową a kartą kredytową. Istotne znaczenie ma tez fakt, iż karta kredytowa w żaden sposób nie jest powiązana z naszym kontem bankowym. Jest ona czymś zupełnie odrębnym.

OKRES BEZODSETKOWY

Ważną cechą kart kredytowych jest okres bezodsetkowy. Jest to czas, kiedy do wydawanych przez nas sum z karty kredytowej nie są naliczane odsetki. Okres ten może być różny w zależności od wybranego przez nas banku i rodzaju karty. Zazwyczaj wynosi on od 51 do 61 dni. Okres bezodsetkowy obejmuje cykl rozliczeniowy oraz czas na spłatę zadłużenia. Ten pierwszy trwa miesiąc i kończy się podsumowaniem naszych wydatków przy użyciu karty kredytowej. Na koniec cyklu rozliczeniowego otrzymujemy również informację na temat tego, ile dni mamy na spłatę zadłużenia. Właśnie ten okres pomiędzy zamknięciem cyklu rozliczeniowego a terminem spłaty zadłużenia jest kolejnym etapem. Okres bezodsetkowy obowiązuje nas tylko i wyłącznie wtedy, gdy uregulujemy zadłużenie przed upłynięciem terminu spłaty. W takiej sytuacji zapłacimy taką sumę, jaką faktycznie wykorzystaliśmy. Warto pamiętać o regularnej spłacie zadłużenia na karcie kredytowej, gdyż odsetki od tego typu transakcji są naprawdę duże i większe niż oprocentowanie normalnych kredytów czy też pożyczek.

WYPŁATY Z BANKOMATU

Musimy również zdawać sobie sprawę, jakie koszty poniesiemy w przypadku wypłaty gotówki z bankomatu przy użyciu karty kredytowej. Mogę one wynosić około 4% wybieranej przez nas kwoty. W przypadku większej sumy są to naprawdę niemałe koszty, dlatego pamiętajmy, iż lepiej wykonać transakcję bezgotówkową. Jeśli więc chcemy na przykład kupić telewizor to korzystniejsze dla nas będzie zapłacenie za niego karta kredytową niż wybranie przy jej użyciu środków z bankomatu i zapłacenie gotówką. Mogłoby się wydawać, iż oszczędność w takiej sytuacji będzie niewielka, jednak jeśli w ciągu miesiąca wykonamy kilka takich transakcji, to na pewno zaobserwujemy różnicę.

KOSZTY ZWIĄZANE Z POSIADANIEM KARTY KREDYTOWEJ

Korzystanie z karty kredytowej, tak jak w przypadku tej debetowej, wiąże się z kosztami. Pierwszy z nich to na pewno pokrycie kosztów wydania karty. Oprócz tego często ponosimy koszty za wydanie karty dodatkowej, opłaty roczne lub miesięczne, obowiązkowe ubezpieczenie, przekroczenie limitu karty, zmianę daty cyklu rozliczeniowego, czy też wydanie duplikatu karty.

Jeśli kartę kredytową założymy w tym samym banku, w którym mamy konto, to możemy zlecić stały przelew gotówki z naszego konta w celu uregulowania należności na karcie kredytowej. Jest to dla nas dużym ułatwieniem i często pozwala uniknąć płacenia odsetek. W ten sposób nasze zadłużenie będzie automatycznie spłacane i w najgorszym wypadku po prostu zabraknie nam środków pieniężnych na koncie. Dlatego też warto regularnie sprawdzać nasze wydatki.

ROZSĄDNE KORZYSTANIE Z KARTY KREDYTOWEJ

Warto wiedzieć, iż posiadanie karty kredytowej i stałe jej używanie może doprowadzić nas do utraty kontroli nad wydatkami i kłopotów finansowych. W sytuacji, gdy często przy braku gotówki korzystamy z karty kredytowej, po pewnym czasie nasze zadłużenie może być tak duże, że nie będziemy w stanie go spłacić w najbliższym czasie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy kontrolowali nasze wydatki i nie zwiększali zbyt często limitu na karcie. Dla banków jest to korzyścią finansową, dlatego też często oferują nam zwiększenie tych limitów. Dla nas jednak nie jest to już tak korzystne, gdyż możliwe, iż z czasem będziemy wydawać co raz więcej środków, tym samym stale zwiększając limit wypłat. W pewnym momencie może to doprowadzić do sytuacji, kiedy to nie będzie nas stać na uregulowanie tychże należności. Jako, że karta kredytowa jest pewnego rodzaju kredytem, to odsetki będą stale rosły. Jest to wręcz lawina finansowa, dlatego tak ważne jest rozsądne i racjonalne korzystanie z karty kredytowej.

ROZŁOŻENIE ZADŁUŻENIA NA RATY

Istnieje również możliwość rozłożenia zadłużenia pochodzącego z karty kredytowej na raty. Każdy bank oferuje w tym zakresie różne usługi w zależności od wysokości naszego długu, rodzaju karty kredytowej czy też limitu transakcji. Rozłożenie długu na raty ma zarówno plusy, jak i minusy. Zanim zdecydujemy się na taki krok, przeanalizujmy dokładnie, czy w rzeczywistości nie będziemy musieli zapłacić bankowi dużo większej sumy. Może dojść sytuacji, w której wydaje nam się, że rozłożenie długu na raty jest dla nas najlepszym wyjściem, jednak tak naprawdę bank nałoży na niego takie odsetki, że popadniemy w jeszcze większe kłopoty finansowe. Dlatego ważne jest, abyśmy dokładnie przeanalizowali naszą sytuację przed podjęciem takiej decyzji.

Istnieje wiele opinii na temat tego, czy karta kredytowa jest ułatwieniem czy też raczej kłopotem. Tak naprawdę wszystko zależy od jej właściciela. Jeśli odpowiednio z niej korzystamy i regularnie spłacamy zadłużenie, to nie mamy się czego obawiać.

Ewelina Figiela

Może Ci się również spodoba