Jak wypłacić gotówkę na wakacjach, gdy nie ma bankomatu?

Dostęp do bankomatów jest obecnie ułatwiony, są one bowiem niemal wszędzie. Możemy je znaleźć we wszystkich centrach handlowych, w większości supermarketów, kin czy nawet w pobliżu restauracji. Jeśli zdarzy się, że akurat nigdzie go nie możemy znaleźć, to prawie zawsze możemy uregulować rachunek kartą. Co jednak zrobić, gdy okazuje się, że w miejscu, w którym obecnie przebywamy wypłata z bankomatu jest niemożliwa, bo po prostu nigdzie go nie ma? Skąd wziąć gotówkę jeśli nie możemy uregulować rachunku kartą? Przede wszystkim nie należy panikować, jest bowiem kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu.

CashBack, czyli wypłata w sklepie

W sytuacji utrudnionego dostępu do maszyny wypłacającej, z pewnością dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usługi cashback – oferującej wypłatę środków z konta osobistego lub karty kredytowej w kasie – dostępnej obecnie w dużej liczbie (ponad 50 tysięcy) wybranych punktów usługowo – handlowych (stacjach benzynowych Orlen czy Bliska, marketach Alma, Fresh Market, Żabka a nawet kwiaciarniach). Punkty te oznaczone są zawsze logiem Visa cashback lub MasterCard „płać kartą i wypłacaj”. Wypłata w sklepie jest w większości przypadków bezpłatna, a jeśli już coś musimy zapłacić, to zazwyczaj tylko niewielką prowizję w wysokości 0,50 zł (Bank BGŻ, Invest Bank, Volkswagen Bank) czy 1 zł (PKO BP, Pekao SA). Jest to niewątpliwie tańsza opcja niż wypłata gotówki z maszyny należącej do innej sieci banków niż nasza własna, naliczającej zwykle wysoką opłatę.

Warto zaznaczyć, że usługa ta nie wymaga żadnego rodzaju aktywacji czy rejestracji na żadnej stronie. Aby więc podjąć pieniądze w ramach cashback, wystarczy upewnić się, że nasza karta obsługuje ten typ transakcji, udać się do sklepu, kupić interesujący nas produkt, a przy dokonywaniu płatności kartą poinformować sprzedawcę o chęci wypłaty.  Poprosi nas on wtedy o potwierdzenie transakcji kodem PIN i wyda gotówkę. Maksymalna suma jaką możemy otrzymać to 300 zł, jeśli jednak potrzebujemy więcej, to możemy ponowić operację wielokrotnie. Warunkiem jest jednak posiadanie odpowiedniej kwoty na koncie oraz jakiś – nawet niewielki – zakup, za każdym razem kiedy chcemy podjąć pieniądze.

Usługa cashback jest nie tylko wygodna, praktyczna i tania. Jest również łatwa i bezpieczna, gdyż wymaga potwierdzenia kodem PIN za każdym razem kiedy z niej korzystamy.

Wypłata gotówki na poczcie, czyli „Bankomat w okienku”

Niewiele użytkowników kart płatniczych wie, że od kilku lat istnieje na rynku opcja wypłacania gotówki w urzędzie pocztowym. Transakcja dokonywana jest za pomocą terminalu POS i odbywa się w tym samym okienku, w którym np. uregulować możemy opłaty za rachunki lub zakupić inne usługi oferowane przez pocztę. Obecnie ilość placówek oferujących taki serwis przekracza kilka tysięcy.

Maksymalna kwota wypłaty wynosi 5000 zł, pod warunkiem, że dysponujemy takimi środkami i nie mamy ustalonego niższego limitu dziennego karty.

Pomimo, że Poczta Polska nie pobiera żadnej opłaty za wypłacenie gotówki, to trzeba jednak wiedzieć, że prowizje pobierane przez bank są dość wysokie i wynoszą około 10 zł. Jest to spowodowane faktem, że transakcje takie traktowane są jako wypłata z bankomatu innego banku. Opłata ta nie dosięgnie jednak klientów Banku Pocztowego SA, a posiadacze kont osobistych PKO Graffiti i PKO Ekspres zapłacą nie więcej niż 1,10 zł.

Jeśli nie posiadamy więc konta w Banku Pocztowym lub PKO BP, to liczyć się musimy z dość wysoką prowizją. Zawsze jest to jednak opcja wypłacenie gotówki jeśli w pobliżu nie znajduje się żaden bankomat.

Wypłata środków w banku

Dla tych, którzy nie mają możliwości lub nie chcą skorzystać z wyżej wspomnianych opcji, pozostaje jeszcze jedna, tradycyjna metoda. Jest nią bowiem standardowa wypłata gotówki w placówce banku, w którym posiadamy konto. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich propozycji, w tym przypadku nie potrzebujemy żadnej karty płatniczej – wystarczy dowód, na podstawie którego zostanie zidentyfikowany nasz rachunek i wypłacone nam zostaną środki. Ten sposób jest o tyle dobry, że w razie wypłacania gotówki w kasie banku nie obowiązuje limit dzienny nałożony na kartę płatniczą, co znaczy, że możemy wypłacić więcej niż gdybyśmy robili to w bankomacie, na poczcie lub w sklepie.

Jak widać, istnieje więcej sposobów na wypłatę gotówki niż tylko w bankomacie, więc nawet jeśli będąc na wakacjach nie możemy go nigdzie znaleźć, warto rozejrzeć się za sklepem, stacją benzynową, pocztą lub bankiem i przestać się martwić.

 

 

Aleksandra Dróbka

Może Ci się również spodoba