Jak wybrać konto bankowe? Na co zwracać uwagę?
Decyzja odnośnie banku
Na rynku skorzystać można z ofert przynajmniej kilkudziesięciu banków. W procesie decyzyjnym, związanym z wyborem konta bankowego, trzeba uwzględnić przede wszystkim wybór instytucji, z którą rozpoczniemy współpracę. Dobrze jest mieć na uwadze kilka kwestii.
- Warto pamiętać, że niekoniecznie jest tak, że najbardziej korzystne warunki zaoferuje nam bank największy.
- Bank, który działa na rynku przez wiele lat wcale nie musi być godny polecenia.
- Warto podpytać członków rodziny, przyjaciół, znajomych, którzy korzystają od dłuższego czasu z usług danego banku, czy są z nich zadowoleni.
- Koniecznie przy wyborze należy kierować się tym, czy proponowane warunki współpracy współgrają z naszymi oczekiwaniami. Przykładowo, niektórym zależy na doskonale funkcjonującej platformie internetowej, innych interesują darmowe przelewy, a jeszcze inni poszukują opcji z możliwością wypłaty pieniędzy we wszystkich bankomatach za darmo. Niektórzy będą stawiać na bank, który wyróżnia się bogatą siecią oddziałów, nawet w niewielkich miejscowościach, a dla niektórych łatwy dostęp do tradycyjnej placówki nie będzie miał zbyt dużego znaczenia.
Co mamy do wyboru?
Obecnie na rynku dominują trzy typy kont: standardowe, internetowe oraz rachunki oszczędnościowe. Tradycyjny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy spełnia fundamentalne , klasyczne potrzeby jeżeli chodzi o bankowość. Na takim koncie gromadzimy swoje pieniądze, zarządzamy dostępnymi środkami. Możemy realizować przelewy, płatności w oddziałach banku. Możliwe są także wypłaty gotówki z bankomatu czy dokonywanie określonych czynności za pośrednictwem witryny internetowej czy infolinii. Konta internetowe z założenia są wyrazem technicznego rozwoju. Chodzi o to, że finanse mają być obsługiwane taniej, szybciej, a użytkownik do środków ma mieć dostęp w każdej chwili. Wreszcie, konta oszczędnościowe stanowią kompilację najistotniejszych elementów rachunku tradycyjnego i tego, co jest istotą lokaty bankowej.
Kwestia kosztów
Nie ulega wątpliwości, że cena i koszty, jakie będziemy ponosić w związku z posiadaniem konta bankowego dla większości z nas odgrywają kluczową rolę przy wyborze rachunku. Na rynku spotkać się można, choć nie bardzo często, z kontami bezwarunkowo darmowymi.
Ponadto, istnieją konta bankowe, w przypadku których konieczne jest uiszczanie stałej, regularnej opłaty, przykładowo kilka złotych raz na miesiąc. Można także zdecydować się na konto bankowe, za którego prowadzenie będziemy płacić, tzn. bank będzie pobierał z naszych środków określoną sumę, ale tylko jeśli nie zostanie przez nas spełniony określony warunek. Chodzi o opłaty ukryte. Przykład może stanowić wymóg dokonania określoną ilość razy płatności kartą. Takie konta banki zazwyczaj zachwalają jako „darmowe”. Bank może nas także zwolnić z innych opłat, znów – jeśli spełnimy określone wymagania. Zwolnieniu najczęściej podlega należność za kartę płatniczą.
Warto określić indywidualne oczekiwania
Jak już wspomniano wyżej, wybór konta bankowego pod kątem specyficznych potrzeb to klucz do zadowolenia z jego posiadania. Dobrze jest zastanowić się i rozważyć, jak wygląda nasz tryb życia, jakie usługi bankowe stanowią dla nas priorytet? Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
- Czy często wypłacam pieniądze z bankomatu? Może darmowa wypłata ze wszystkich bankomatów okaże się nieoceniona?
- Czy wykonuję przelewy na co dzień, często? Może warto rozważyć konto, w ramach którego transakcje realizowane są natychmiast? Atutem będzie także możliwość przelewania pieniędzy za darmo.
- Czy interesuje mnie bankowość mobilna? Jeśli tak, warto sprawdzić, czy dany bank proponuje przystępną aplikację na smartfona.
- Czy zamierzasz korzystać z bankowości internetowej? Jeśli preferujesz tradycyjne odwiedziny w oddziale banku, wybierz tę ofertę, która zapewnia darmową obsługę. A jeśli wizyta w placówce bankowej to dla ciebie abstrakcja – może przeanalizuj warunki prowadzenia konta internetowego? Dostępne są oczywiście oferty łączące w sobie zalety konta tradycyjnego z możliwościami rachunku internetowego.
Warto podkreślić, iż dobrze jest poprzedzić wybór konta bankowego przygotowaniem zarysu formy, w jakiej korzystać będziemy z usług bankowych. Poleca się uwzględnić szacowaną liczbę przelewów, uwzględnić zlecenia stałe czy polecenia zapłaty, rozważyć wypłaty z bankomatów, określić, z bankomatów których instytucji zwykle wypłacamy gotówkę. Na podstawie tak przygotowanego schematu można przejść do analizy poszczególnych ofert. Jest to zajęcie zabierające sporo czasu, warto jednak poświęcić mu trochę uwagi, by podjąć jak najlepszą decyzję. W Internecie dostępne są też porównywarki propozycji różnych instytucji bankowych.
Dodatkowe bonusy
Banki dokładają wszelkich starań, by zachęcić klientów do skorzystania właśnie z ich oferty. W związku z tym instytucje bankowe proponują dodatkowe udogodnienia dla właścicieli rachunków bankowych. Wśród nich znaleźć można między innymi możliwość zakupienia doładowania telefonu, możliwość przedłużenia ubezpieczenia auta, czy możliwość otwarcia lokaty. Niektóre banki klientom proponują premie za spełnienie określonych warunków. Warunki te, dla niektórych, bywają bardzo łatwe do zrealizowania. Na takich bonusach zarobić można kilkanaście, czasem kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Zastrzyk gotówki bank zapewnia zazwyczaj po dokonaniu określonej liczby transakcji z użyciem kart płatniczych.
Adrianna Krapa