Jak szybko przelać pieniądze?
Opłaty za telefon, zakupy internetowe, spłata karty kredytowej czy też przelew do wybranego odbiorcy – istnieje tak wiele źródeł, na które w ciągu miesiąca można wpłacić pieniądze, że niekiedy mogą się one pomieszać. Wszystkie jednak łączy jedna cecha – nie zawsze są one realizowane ekspresowo, na czym z reguły zależy zarówno nadawcy, jak i odbiorcy. Powodów takiego działania również może być kilka, ale istnieją sposoby, dzięki którym przelew może być wykonany natychmiastowo, ewentualnie w znacznie krótszym czasie, niż standardowo to wygląda.
Jak działają przelewy?
Standardowa wysyłka środków pieniężnych z banku A do banku B codziennie wykonywana jest według jednego schematu, zwanym systemem Elixir. W praktyce oznacza to, że każdego dnia mają miejsce trzy sesje rozliczeniowe, podczas których placówki wymieniają się między sobą informacjami odnośnie zleconych przelewów. Z reguły transakcja wykonana rano powinna zostać zrealizowana kilka godzin później, ale nieco częściej pieniądze dochodzą do odbiorcy następnego dnia od ich nadania.
Nie da się jednak ukryć, że mogą zdarzyć się sytuacje, w których zapomnieliśmy o wykonaniu przelewu albo przypomniało nam się o tym chwilę po ostatniej sesji rozliczeniowej. Co w takiej sytuacji? Na szczęście istnieją metody, dzięki którym transakcja może zostać wykonana ekspresowo. UWAGA! Nie każdy bank w swojej ofercie posiada możliwość skorzystania z tych systemów, dlatego przed zleceniem wysłania środków należy upewnić się, że można przy jej użyciu wykonać przelew.
-
System Płatności Blue Cash (SPBC)
Jest to mocno podobna forma do typowego przelewu, jednak wykonywana w nieco inny sposób. System ten działa na podstawie zgody prezesa NBP, natomiast jego dostawcą jest bank, w którym chce się dokonać przelewu. Przy jego użyciu blisko 99% transakcji jest wykonywanych w średnio kilka sekund (zazwyczaj około 10 sekund). Co ciekawe, w informacjach o przelewie odbiorca widzi tylko dane nadawcy, nie ma natomiast wglądu w informacje o pośredniku. Jeśli chodzi natomiast o cenę takiej usługi, najczęściej waha się ona w granicach 1-5zł, choć nieliczne banki oferują takie operacje
za darmo. Poza tym systemem istnieje nieco prostszy Blue Cash (w jego przypadku natychmiastowy przelew na rachunek banku, który nie jest uczestnikiem nowego systemu wykonuje się poprzez stronę internetową o takiej samej nazwie), choć stopniowo jest on wycofywany z obiegu.
Jeśli chodzi o zalety wykonania przelewu za pomocą Systemu Płatności Blue Cash, na pewno trzeba wyróżnić krótki czas oczekiwania na środki (od 10 sekund do maksymalnie 15 minut). Osoby, którym zależy na czasie na pewno będą z tego powodu zadowolone, choć taka forma transakcji ma też swoje wady. Przede wszystkim pewnym ograniczeniem jest liczba banków, która oferuje ten sposób wysyłki pieniędzy, limit maksymalnej kwoty przelewu (w większości banków nie większa, niż pięć tysięcy złotych) czy też to, że nie każda placówka przyjmuje takie zlecenia 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.
-
Express Elixir
Ten system z kolei jest obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową i można go uznać jako ekspresową formę standardowego Elixiru. Przelew przy użyciu tej opcji w standardowej ofercie kosztuje od trzech do sześciu złotych, ale podobnie jak w przypadku Blue Casha zdarzają się promocje, dzięki którym można go dokonać już za złotówkę. Chętni na tę opcję klienci muszą wiedzieć, że nie każdy bank oferuje możliwość wykonania transakcji przy użyciu Express Elixiru, a jeśli już tak jest, to też nie wszystkie placówki przyjmują zlecenia 24 godziny na dobę przed siedem dni
w tygodniu. Do wad tego systemu można również zaliczyć ograniczenia, jeśli chodzi o maksymalną kwotę, jakiej dotyczy przelew (5000zł dla klienta detalicznego, 100tys. zł dla klienta korporacyjnego, przy czym ceny usługi dla tych drugich z reguły są wyższe).
W kontekście zalet Express Elixiru można wymienić na pewno natychmiastowe zaksięgowanie zleconego przelewu, co jest niezwykle istotne przy ponaglających płatnościach oraz fakt, iż przy płatnościach nie uczestniczy żadna firma pośredniczącą (to znaczy, że nie mają miejsca żadne dodatkowe rozliczenia).
-
Szybkie płatności internetowe
To najczęściej używana forma ekspresowych przelewów wśród transakcji internetowych, takich jak wykupywanie dostępu do gier, programów czy też zapłata za inne usługi świadczone w sieci. Działa ona przy użyciu systemu PayByNet, którego operatorem również jest Krajowa Izba Rozliczeniowa oraz pośredników takich jak PayU, Dot-Pay czy eCard. W celu dokonania płatności, musimy najpierw zakupić kod na stronie internetowej, następnie wskazać bank, za pomocą którego chcemy zapłacić, zalogować się na konto oraz wypełnić niezbędny formularz. Koszt przelewu jest taki sam jak standardowy koszt przelewu wewnętrznego.
Korzyści płynące z korzystania z szybkich płatności internetowych są jasne – kluczowym walorem jest szybkość finalizacji transakcji i natychmiastowa wiadomość dla sprzedawcy o wykonaniu przelewu, dzięki czemu niemal od razu może zrealizować zamówienie. Poza tym ważne w tym przypadku jest bezpieczeństwo, ponieważ nie trzeba podawać żadnych osobistych danych,
na przykład numeru karty kredytowej. Na minus z kolei można zaliczyć brak tej możliwości w ofertach wszystkich banków oraz fakt, iż nie wszystkie sklepu decydują się na wprowadzenie szybkich płatności internetowych, przez co nie zawsze można z nich skorzystać.