Jak sfinansować zakup nieruchomości?

Jak sfinansować zakup nieruchomości

Kupienie mieszkania jest, zaraz po założeniu rodziny, jednym z życiowych marzeń, które każdy z nas chce spełnić. Czasem jednak ciężka praca i upór nie wystarczają w osiągnięciu założonego celu. Mało kto jest w stanie kupić mieszkanie za własne niepożyczone pieniądze i zrobić to przed 60ką. Z pomocą przychodzą nam jednak instytucje bankowe, które dysponują produktami ułatwiającymi nam sfinansowanie zakupu nieruchomości.

W życiu każdego człowieka następuje etap, w którym trzeba się ustabilizować i znaleźć własne miejsce na ziemi. Pierwszym krokiem do takiej stabilizacji jest niewątpliwie postaranie się o własny kąt,  czyli zakup mieszkania lub domu. Nie jest to jednak tak proste jak zakupy w supermarkecie, a i kwota, którą musimy dysponować jest zupełnie inna. Jeśli nasz stan konta pozwala nam całkowicie pokryć koszta związane z zakupem mieszkania możemy się tylko cieszyć i czym prędzej rozglądać za miejscem odpowiednim dla siebie i swojej rodziny. Co jednak robić kiedy nasza sytuacja finansowa nie jest tak kolorowa i do celu brakuje nam jeszcze bardzo dużo? Spokojnie, z takim problemem zmaga się większość naszego społeczeństwa i nie jest to powód do rezygnacji z marzeń.

Opcja bez kredytu

Jeżeli do wymaganej kwoty nie brakuje już dużo, a kredyt jest czymś czego boisz się najbardziej możesz skorzystać z innych środków. Zgodnie z przysłowiem: najbliższa ciału koszula, pomocy nie powinniśmy szukać daleko. Kto jak nie rodzina i znajomi wyciąga nas z niejednej opresji? Może brat, siostra lub inni krewni dysponują akurat kwotą, która mogłaby idealnie pokryć dziurę w twoim budżecie i pozwolić na zakup upragnionego mieszkania. Pożyczając od znajomych lub rodziny możemy liczyć także na korzystniejsze warunki spłaty niż te, które oferują nam banki. Koniecznie jednak podpiszcie umowę zawierającą pożyczaną kwotę, ewentualny procent, wielkość rat i ich częstotliwość.

Nie zawsze jednak rodzina jest w stanie nam pomóc. Wtedy pozostaje systematycznie oszczędzać lub skorzystać z takich produktów bankowych jak lokata czy obligacje. Warto także spróbować swoich sił na giełdzie. Oczywiście są to propozycje dla osób, które posiadają już znaczną sumę, ale do sukcesu jeszcze trochę im brakuje.

Kredyt hipoteczny

Nie ma co ukrywać, ze najpopularniejszą metodą zdobywania środków na zakup nieruchomości jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Dobrym sposobem będzie złożenie wniosków do kilku różnych banków, co po pierwszee zwiększa naszą szansę na otrzymanie kredytu, a po drugie pozwala nam wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę. Można go oczywiście spłacać w dowolnej walucie, jednak warto najpierw dobrze sprawdzić kursy walut i prognozy na przyszłość. Odmianą kredytu hipotecznego jest pożyczka hipoteczna, której zabezpieczeniem jest nieruchomość, którą dysponujesz. Kwota o jaką można się ubiegać jest znacznie wyższa w porównaniu do tradycyjnej pożyczki bankowej, wynosi do 80% wartości nieruchomości, ale czasami osiąga wartość nawet 100%. Kolejną zaletą pożyczki hipotecznej są długie okresy spłaty (nawet 30 lat), a także niskie oprocentowanie. Pożyczkę hipoteczną możesz przeznaczyć na dowolny cel i tak jak w przypadku kredytu, spłacać w dowolnej walucie. Jeżeli bank uzna, że jesteś niewypłacalny – zaniedbujesz raty spłaty, może zadecydować o egzekucji z nieruchomości.

Kredyt walutowy

Podstawową cechą tego typu kredytów wpływającą na ich popularnośc jest to, że ich oprocentowanie jest oparte na niższych stopach zagranicznych, a co za tym idzie raty odsetkowe płacone przez klienta są niższe.  W ostatnim czasie kredyty w obcych walutach cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, jednak w związku z niestabilnością naszej krajowej waluty raty zaczerpniętych kredytów walutowych znacznie się zwiększają. Dlatego też coraz mniej ludzi decyduje się na ten rodzaj kredytu. Zanim podejmiejmy decyzję o zaciągnięciu kredytu walutowego musimy szczegółowo przejrzeć prognozy kursu walut i dobrze się zastanowić.

O czym należy pamiętać

Niezależnie od tego, którą z opcji wybierzemy musimy pamiętać o sprawdzeniu pewnych elementów zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję. Zawsze sprawdzajmy:

  • oprocentowanie
  • kursy wymiany walut i ich wahania
  • prowizję pobieraną przez bank
  • koszty ubezpieczenia kredytu

Teraz zostało już tylko cieszyć się wymarzonym domem!

Julita Wardęcka

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *