Jak działają wypłaty zbliżeniowe z bankomatów?

Wypłaty z bankomatów trwają zdecydowanie zbyt długo dla wielu osób. Powolne sprawdzanie umieszczonej w maszynie karty, obejrzenie paru reklam – tak aktualnie wygląda sytuacja podczas dokonywania transakcji. Co więcej, w dzisiejszych czasach złodzieje mają wiele sposobów na to, aby pozbawić posiadaczy kont bankowych gotówki. Co rusz wymyślają nowe, aby się wzbogacić i nie zawsze jesteśmy w stanie ustrzec się przed tym. Przestępczość bankowa stale się rozwija. Instytucje finansowe nie posiadają recepty na wszystkie pomysły dotyczące kradzieży. Stosunkowo nowym pomysłem jest wypłata gotówki bez potrzeby umieszczenia karty w urządzeniu. Działa to na podobnej zasadzie jak płatności zbliżeniowe.
Na pewno jest to spore ułatwienie, ponieważ bankomaty już od dawna nie są najbezpieczniejszym sposobem wypłacania gotówki. W związku z przestępczością bankową można spotkać się z pojęciem „skimming”, które oznacza bezprawne dokonanie duplikatu zawartości paska magnetycznego karty, na którym zostały zapisane dane użytkownika. Odbywa się to bez wiedzy posiadacza. Skopiowana w ten sposób karta działa w systemie bankowym tak samo jak oryginał, więc dokonanie czynności, takich jak wypłata gotówki czy płatność za usługi, obciąża konto posiadacza rachunku bankowego.
Występują dwa rodzaje tej działalności, w zależności od tego, w jakim miejscu jest dokonywany. Można się spotkać ze skimmingiem dokonanym w placówce handlowo-usługowej bądź w bankomacie.
Z pierwszym rodzajem można się spotkać także podczas płatności za zakupy w sklepie czy w innych miejscach, gdzie płacimy bezgotówkowo. Często sprzedawca na chwilę wchodzi w posiadanie naszej karty i to może wystarczyć, aby przeciągnął ją przez drugi terminal bez zwrócenia naszej uwagi. Najczęściej kopiuje się karty, które nie wymagają użycia PINu.
Z kolei skimming bankomatowy zachodzi, jak sama nazwa wskazuje, podczas dokonania kradzieży przy użycia bankomatu. W przypadku korzystania z tej maszyny, warto dokładnie obejrzeć urządzenie. Wszelkie taśmy, nakładki na klawiaturze czy miejscu, w którym umieszczamy kartę bądź kamery skierowane na klawisze. Elementy te mają za zadanie skopiowanie paska magnetycznego oraz poznanie kodu PIN właściciela rachunku. Podejrzenie mogą wzbudzić także zarysowania, drobne opiłki metalu bądź pozostałości po kleju zlokalizowane w okolicach czytnika kart.
W takich sytuacjach istotne jest zasłanianie ręką klawiatury, dokładne oglądanie bankomatu czy sprawdzanie historii rachunku, aby ustrzec się przed skimmingiem. Zaobserwowane nieprawidłowości warto zgłosić do banku bądź na policję.
Już jakiś czas temu zostały wprowadzone płatności zbliżeniowe. Jest to o tyle bezpieczniejsza metoda, że karta cały czas znajduje się w naszym posiadaniu. Takie rozwiązanie zmniejsza zagrożenie skopiowania pasku magnetycznego. Na dodatek ten sposób jest o wiele szybszy. Wypłaty gotówki z bankomatu mają działać podobnie jak terminale płatnicze z którymi możemy się spotkać w sklepach. Czynność ta ma zajmować mniej czasu niż tradycyjny sposób, a do tego zapewniać większe bezpieczeństwo.
Maszyny działające bezstykowo, oprócz ochrony przed skopiowaniem paska magnetycznego z danymi rachunku właściciela, mają także chronić przed „połknięciem” karty. Wykonanie operacji różni się jedynie zbliżeniem karty bądź telefonu, po czym wykonujemy czynności tak, jak w przypadku klasycznych bankomatów – podanie PINu i wybranie kwoty. Następnie wystarczy pobrać gotówkę. Taki sposób chroni też użytkowników przed zapomnieniem o wyciągnięcia karty z czytnika.
Aby istniała możliwość dokonania transakcji telefonem, konieczne jest posiadanie urządzenia z czytnikiem Near Fiel Communication (NFC). Pod tą nazwą kryje się bezdotykowa, bezprzewodowa komunikacja, która umożliwia wymienianie danych, ale działa tylko na niewielką odległość kilku centymetrów. NFC wykorzystuje fale radiowe, dając możliwość wygenerowania energii elektrycznej, gdy chip i jego antena  znajdą się blisko pola magnetycznego. W wyniku tego zbliżenia, pomiędzy dwoma antenami, znajdującymi się w telefonie i urządzeniu docelowym (np. terminalem w sklepie bądź czytnikiem w bankomacie) przepływa sygnał. Chociaż funkcja NFC posiada wiele zastosowań, to mimo wszystko najpopularniejszym wykorzystaniem są płatności zbliżeniowe.
Pierwszym krajem w którym wprowadzono bankomaty działające bezstykowo jest Hiszpania. Dokonał tego bank La Caiza. Natomiast Polska jest drugim państwem w którym działają te urządzenia. Zostały wdrożone przez ING Bank Śląski, na początku oddano do użytku 100 maszyn, a teraz instytucja ta oferuje blisko 800 bankomatów zbliżeniowych. Niewątpliwym udogodnieniem jest to, iż na stronie banku można znaleźć ich lokalizację. Jako następny, wprowadzeniem tych udogodnień zajął się Euronet. Firma ta jest znana z posiadania największej sieci bankomatów w Europie, z czego wiele z nich znajduje się w niezależnych lokalizacjach. Dodatkowo zajmuje się usługami outsourcingowymi, świadczonymi innym bankom. Ostatecznie, Euronet planuje wprowadzenie możliwości skorzystania z technologii zbliżeniowej do wszystkich bankomatów i wpłatomatów na terenie Polski.
Główną różnicą między wyglądem klasycznego urządzenia, które znamy od lat, jest czujnik umiejscowiony obok klawiatury numerycznej. Co więcej, istotną różnicą jest skrócenie czasu dokonywania operacji, co obiecują nam firmy zarządzające bankomatami.

Êwa Spociñska

Może Ci się również spodoba