Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej?

W dzisiejszych czasach każdy posiada przynajmniej jedną kartę płatniczą. Korzystają z nich starsi i młodsi bo są proste w użytku, oferują wygodną możliwość szybkiego płacenia rachunków przez Internet, a także dają poczucie bezpieczeństwa, gdyż pozwalają na uniknięcie noszenia przy sobie dużych sum pieniędzy. Nie wszyscy jednak są świadomi jakie zagrożenia mogą czyhać na ich posiadaczy i jak im skutecznie zapobiegać, aby w pełni cieszyć się ich funkcjonalnością.

Nie podawaj nikomu kodu PIN

Naczelną regułą bezpieczeństwa jest ochrona czterocyfrowego kodu PIN, będącego kluczem do środków pieniężnych odłożonych na koncie osobistym powiązanym z kartą. Nie powinien on składać się z łatwego do zgadnięcia ciągu liczb, a dla dodatkowego zabezpieczenia można go nawet zmieniać co pewien okres czasu. Poza tym, trzeba pamiętać, że wielce nieodpowiedzialną praktyką jest zapisywanie go na plastiku, portfelu lub innych karteczkach, które w nim trzymamy, dlatego, że w razie kradzieży lub zgubienia portmonetki osoby trzecie i łatwo mogą skorzystać ze środków znajdujących się na rachunku. Nie należy powierzać karty i jej kodu autoryzacyjnego nawet rodzinie ani przyjaciołom, a co równie ważne – trzeba zniszczyć wszystkie dokumenty zawierające nasze informacje poufne przed ich wyrzuceniem do kosza. Warto też znać numer telefonu do instytucji finansowej, w której możemy ją zablokować w wypadku zagrożenia.

Podczas płatności, zawsze trzymaj kartę w zasięgu wzroku i sprawdzaj rachunki

Inną istotną kwestią jest nie spuszczanie karty z pola widzenia w trakcie dokonywania operacji płatniczych, np. w sklepie lub restauracji. Zawsze istnieje zagrożenie, że osoba pobierająca opłatę może próbować ją skopiować lub zapamiętać jej dane i wykorzystać je później np. do transakcji internetowej. Jeśli jest więc taka potrzeba, należy udać się osobiście do kasy lub poprosić pracownika placówki o przyniesienie terminala. Co więcej, koniecznie sprawdzaj wystawione paragony, mogą one bowiem zawierać wyższą sumę – w wyniku pomyłki lub celowego działania i próby oszustwa – niż w rzeczywistości powinieneś zapłacić.

Uważaj na bankomaty

Korzystając z bankomatu także trzeba zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Każdorazowo powinniśmy zwrócić uwagę na jego wygląd i ocenić czy nic nie wzbudza naszego podejrzenia. Ewentualne nakładki lub kamery znajdujące się w nieodpowiednich miejscach (np. na klawiaturze) powinny skłonić nas do rezygnacji z pobrania gotówki z tego dystrybutora i natychmiastowego zgłoszenia incydentu firmie obsługującej maszynę oraz policji. Jest to bowiem łatwy sposób dla złodzieja na zeskanowanie karty i kodu PIN, dzięki czemu może on w każdej chwili pobrać pieniądze z naszego konta nawet poza granicami kraju, bez naszej wiedzy (tzw. skimming). Dlatego właśnie powinniśmy regularnie sprawdzać stan rachunku i saldo oraz powiadomić placówkę o każdej podejrzanej, niewykonaną przez nas samych transakcji. Poza tym, jeśli już dojdzie do wypłaty w danym automacie, powinniśmy zawsze zasłonić dłonią wpisywany kod PIN, tak aby nikt w naszym otoczeniu nie miał możliwości go poznać.

Bądź czujny w Internecie

Karta pozwala na dokonywanie płatności w Internecie, co z pewnością jest bardzo wygodne i oszczędza wiele czasu. Jest to też bardzo proste, wymaga jedynie podania danych znajdujących się na karcie – numeru konta, kodu CVV2 i daty ważności. To sprawia, że nawet osoba do tego niepowołana może z łatwością dokonać transakcji online z użyciem naszej karty. Z tego właśnie powodu nigdy nie należy odpowiadać na żadne maile, telefony ani smsy rzekomo pochodzące z banku, z prośbami o podanie naszych tajnych informacji, gdyż w każdym takim przypadku możemy mieć stuprocentową pewność, że jest to próba wyłudzenia. Żadne instytucje finansowe bowiem nie kontaktują się w ten sposób ze swoimi klientami. Weryfikuj także czy strona posiada ważny certyfikat, który zapewnia bezpieczeństwo (ikona z kłódką w oknie przeglądarki) i gwarantuje, że Twoje dane poufne nie zostaną wysłane na pocztę oszusta, a pieniądze na jego konto. Na szczęście coraz więcej stron internetowych korzysta z dodatkowych zabezpieczeń i wzmocnionych mechanizmów uwierzytelniania transakcji (np. 3D Secure), które sprawiają, że operacje online nie są już tak łatwym łupem dla złodzieja.

Ustal limit dzienny

Dobrym sposobem na ustanowienie dodatkowej ochrony dla środków znajdujących się na koncie osobistym jest ustalenie limitu dziennego na kwotę i ilość płatności w sklepie, Internecie czy wypłat z bankomatu. Rzadko zdarza się, że potrzebujemy pobrać większą sumę pieniędzy jednorazowo, a jeśli to nastąpi to zazwyczaj mamy czas na przygotowanie się i ewentualną zmianę limitu odpowiadającą naszej potrzebie. Ten prosty zabieg jest pewnym zabezpieczeniem i sposobem na ograniczenie strat w wypadku kradzieży.

Nie mniej ważnymi zasadami zachowania bezpieczeństwa są: podpisanie nowej karty od razu po jej otrzymaniu, zachowywanie potwierdzeń nieudanych transakcji czy regularne kontrolowanie wyciągów z konta. W wypadku zgubienia lub kradzieży karty, bank jest naszym największym sprzymierzeńcem, który zawsze pomoże rozwiązać problem i odzyskać utracone środki. Nie należy więc zwlekać z jej zastrzeżeniem, bo może to skomplikować cały proces i obciążyć nas dodatkowymi kosztami, gdyż zgodnie z ustawą o usługach płatniczych, bank ma prawo obciążyć użytkownika karty opłatą wynoszącą do 150 euro ( w przypadku dokonania transakcji zbliżeniowej jest to maksymalnie 50 euro) , jeśli suma ta została wypłacona z konta już po utracie karty płatniczej, jednak jeszcze przed jej zastrzeżeniem.

Warto więc pamiętać, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych finansów i żeby sobie je zapewnić, wystarczy stosować się do powyższych zasad. Są one gwarancją poufności i pewności naszych operacji oraz sprawiają, że korzystanie z kart płatniczych jest jeszcze łatwiejsze, wygodniejsze i bardziej dogodne.

 

Aleksandra Dróbka

Może Ci się również spodoba