CZY WARTO BRAĆ KREDYT NA ORGANIZACJĘ WESELA I INNYCH UROCZYSTOŚCI?

CZY WARTO BRAĆ KREDYT NA ORGANIZACJĘ WESELA I INNYCH UROCZYSTOŚCI

Wedle opinii wielu z nas dzień własnego ślubu to najpiękniejszy dzień w życiu. Jest to rozpoczęcie ważnego w życiu etapu. Dla wielu z nas w tym właśnie dniu wszystko się zmienia. Dlatego chcemy, aby na zawsze pozostał on w naszej pamięci. W polskiej tradycji dzień ślubu to nie tylko uroczystość w kościele czy w urzędzie stanu cywilnego, ale także wesele.

Zorganizowanie wesela w dawnych czasach było nie lada wyzwaniem. Wymagało ogromnego zaangażowania, gdyż większość rzeczy przyszli małżonkowie musieli zrobić sami przy pomocy rodziny i najbliższych znajomych. Przygotowanie przekąsek, organizacja miejsca do zabawy oraz muzyki, a wszystko to bez pomocy profesjonalistów, których wtedy po prostu nie było.

Obecnie organizując wesele musimy znaleźć lokal, zespół muzyczny oraz w niektórych przypadkach cukiernię. Wymaga to od nas o wiele mniejszego zaangażowania. Istnieje jeszcze prostsza wersja, a mianowicie wynajęcie firmy specjalizującej się w organizacji tego typu imprez.

KOSZTY

Przyjrzyjmy się kosztom takiego przedsięwzięcia. Najważniejsza kwestia to oczywiście lokal. Duże znaczenie w tej kwestii ma liczba osób, które chcemy zaprosić na wesele, gdyż większość lokali ma pewne ograniczenia co do liczby miejsc. Jeśli już zdecydujemy, ile osób chcemy zaprosić to warto zrobić rozeznanie w najbliższej okolicy. Warto pomyśleć o tym, aby lokal nie był zbyt oddalony od naszego miejsca zamieszkania, gdyż jest to duże ułatwienie zarówno dla nas, jak i dla gości. Ważna jest też cena za osobę. Zarówno w większych, jak i mniejszych miastach ceny za osobę wahają się od ok. 150 do 250 zł za osobę. Przy czym cena 150 zł zazwyczaj dotyczy lokali na obrzeżach miasta, natomiast 250 zł to lokale znajdujące się w centrum, o wyższym standardzie. Pamiętajmy jednak, iż nie zawsze droższe znaczy lepsze.

Większość z nas nie wyobraża sobie wesela bez odpowiedniej oprawy muzycznej. Koszt wynajęcia zespołu zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to liczba osób w zespole oraz czas grania. Ceny w przypadku wesela jednodniowego wahają się od 2000 do ok. 5000. Jest jednak też druga możliwość, a mianowicie DJ. Na to rozwiązanie co raz częściej decydują się ludzie młodzi. Większość z nich nie robi tego ze względu na oszczędność, ale z przyczyn raczej poglądowych. Wychowali się w czasach obecnych i to przy muzyce granej przez DJ spędzili zapewne swoje najlepsze imprezy. Jednak zastąpienie zespołu muzycznego DJ jest też świetnym sposobem na zaoszczędzenie, gdyż są to zdecydowanie niższe koszty. Duże znaczenie ma tutaj fakt, iż DJ to tylko jedna osoba, a w przypadku zepsuło to zazwyczaj co najmniej 3 osoby.

FIRMA ZAJUMJĄCA SIĘ ORGANIZACJĄ PRZYJĘĆ

Organizacja wesela wymaga poświęcenia dużej ilości czasu oraz konsekwentnego działania. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby temu podołać, możemy wynająć do tego specjalistów. Obecnie na rynku działa wiele firm zajmujących się organizacją różnego rodzaju uroczystości. Jeśli zdecydujemy się na taką usługę, to przedstawiamy naszą wizję przedstawicielowi ślubnemu, a on ma za zadanie ją zrealizować. Jeśli chodzi o koszty wynajęcia takiej firmy to są one przeróżne, zazwyczaj przybierają one formę prowizji. Często też firmy nie posiadają określonego cennika, tylko ustalają go indywidualnie w zależności od wymagań danej pary.

Jeśli już załatwimy te wszystkie najważniejsze kwestie, to jesteśmy w stanie mniej więcej przeliczyć, ile wyniesie nas organizacja wesela. I tu właśnie zaczynają się schody. Jeśli mamy dobrze płatną pracę lub wesele organizują nam rodzice to nie ma problemu. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniej ilości gotówki to mamy do wyboru kilka rozwiązań.

PŁATNOŚĆ „NA RATY”

Pierwsze z nich to na wpłata przed weselem tylko zaliczek, a reszty po nim. Tutaj właśnie pojawia się pytanie, skąd po weselu będziemy mieć pieniądze. Odpowiedź jest niezwykle prosta, gdyż w pewnym sensie to goście sami za siebie zapłacą. Większość osób idących na wesele nie decyduje się na kupno prezentu, gdyż mógłby on okazać się nietrafiony. Zdecydowanie częściej kupują symboliczne kwiaty lub wino, a do tego koperta, oczywiście nie pusta. W Polsce od lat panuje taka tradycja i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miała ona ulec zmianie.

Pomimo tego już w momencie kiedy zaczynamy organizować wesele musimy dysponować pewną gotówką. Jeśli planowaliśmy je od dawna, to zapewne udało nam się przez ten czas trochę zaoszczędzić.

ZDOBYCIE GOTÓWKI

Młodzi ludzie często też decydują się na wyjazd za granicę, aby zdobyć gotówkę potrzebną do organizacji wesela. Nie jest to zły pomysł, gdyż dzięki temu pieniądze, które dostaną w prezencie od najbliższych będą mogli przeznaczyć na podróż poślubną lub np. na kupno mieszkania.

Jest też możliwość wzięcia kredytu. Organizacja wesela to niemałe koszty, dlatego też dużo par decyduje się na taką opcję. Zwłaszcza, że ma to być dzień wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. Od razu po weselu można spłacić jego większą część, a wspomnienia i tak pozostaną na lata. Jednak zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu na wesele, dobrze przemyślmy swoją decyzję. Wesele przeminie w jedną noc, a kredyt zostanie. Zastanówmy się, czy nie warto zorganizować mniej wystawne wesele, ale bez zbędnych pożyczek. Oczywiście, jeśli zarabiamy odpowiednio dużo i jesteśmy pewni, że będziemy w stanie spłacić takowy kredyt to nie jest to niczym złym.

KREDYT NA PRZYJĘCIA

Powyższa zasada dotyczy nie tylko organizacji wesela, ale także innych uroczystości. Obecnie panuje moda na wystawne chrzciny czy też komunie. Oczywiście są to wydarzenia niezwykle ważne, jednak współcześnie chyba zbyt komercyjne. Chrzest czy też komunia powinny być uroczystością raczej rodzinną, a nie wystawną imprezą. Jeśli jednak chcemy zorganizować większe przyjęcie, na które nie mamy gotówki, to kredyt jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, aby starać się pożyczyć jak najmniejszą kwotę. Wtedy zdecydowanie łatwiej i szybciej takowy kredyt spłacimy.

Wesela, chrzciny, komunie, rocznice- wszystko to są wspaniałe uroczystości. Możliwość spotkania się z najbliższymi, wspólnego spędzenia czasu. Nie zapominajmy o tym, gdyż we współczesnym komercyjnym świecie często to wszystko zmierza w złym kierunku.

 

Ewelina Figiela

Może Ci się również spodoba