Czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem?

Czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem

Własne cztery kąty są obecnie marzeniem wielu ludzi. Zarówno studentów, singli, jak i młodych małżeństw. Jednak kiedy nie mamy wystarczająco dużo gotówki, żeby kupić mieszkanie, bank nie chce nam udzielić kredytu bądź z różnych powodów sami nie chcemy brać na siebie tego rodzaju zobowiązań, to pozostaje nam jeszcze jedno wyjście. A mianowicie wynajem mieszkania.

Obecnie wielu ludzi decyduje się na taki krok, gdyż jest to dla nich opcja zdecydowanie tańsza i nie jest to zobowiązujące na dłuższy okres czasu. Najczęściej korzystają z tego ludzie przeprowadzający się do większego miasta z powodu rozpoczęcia studiów czy też nowej pracy. Dlatego też wiele osób decyduje się kupić mieszkanie, nie dla siebie, ale na wynajem. Rozważmy plusy i minusy takiego przedsięwzięcia.

KOSZTY MIESZKANIA

Pierwsza kwestia to koszt takowego mieszkania. Jeśli ma ono być w centrum to cena na pewno nie będzie niska. Dlatego możemy zdecydować się na kredyt. Dużym ułatwieniem jest tutaj fakt, iż mieszkania znajdujące się w centrum miasta skusi wielu potencjalnych klientów, tak więc na pewno uda nam się je wynająć, a co za tym idzie, bez problemu będziemy mogli spłacać kredyt. Cena za wynajem najprawdopodobniej będzie większa niż miesięczna rata kredytu, co przyniesie nam comiesięczne korzyści. Jednak możemy też zdecydować się na szybszą spłatę takowego kredytu, co wydaje się być lepszą opcją, gdyż wtedy szybciej zaczniemy na tym mieszkaniu zarabiać.

LOKALIZACJA MIESZKANIA

Kolejną kwestią, o której już wspomnieliśmy, jest lokalizacja. Mieszkanie w centrum na pewno będzie się cieszyć dużo większym zainteresowaniem potencjalnych lokatorów. Większość osób poszukujących mieszkania do wynajęcia chce mieć jak najbliżej do pracy czy też na uczelnię. A te zazwyczaj mieszczą się w centrum miasta.

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup mieszkania, które nie znajduje się w ścisłym centrum miasta, to też możemy przyciągnąć wiele osób. Tutaj zdecydowanie więcej będzie chętnych np. małżeństw z dzieckiem. Wiadomo, iż młodzi rodzice myślą inaczej i mają inne potrzeby. Dla nich ważne jest, aby w pobliżu mieszkania był plac zabaw czy chociażby park, a nie ogromne centrum handlowe.

KOSZTY WŁASNE

Warto też zastanowić się, czy kupimy mieszkanie nowe lub świeżo po remoncie czy też takie, którego stan pozostawia wiele do życzenia, ale też jest zdecydowanie tańsze. Jeśli zdecydujemy się na tą ostatnią opcję, to pamiętajmy, aby przy pomocy specjalisty wycenić najpierw koszt przyszłego remontu, gdyż może on okazać się zdecydowanie wyższy niż w opinii właściciela mieszkania, któremu zależy na tym, aby go sprzedać. Wtedy jeśli okaże się, że koszty remontu nie są zbyt duże, to warto zastanowić się nad kupnem takiego mieszkania, gdyż efekt może być bardzo zadawalający i przede wszystkim korzystny dla nas pod względem finansowym.

WIELKOŚĆ I ROZMIESZCZENIE MIESZKANIA

Istotną kwestią jest także wielkość mieszkania oraz liczba pokoi. Wbrew pozorom to ta druga informacja jest ważniejsza, gdyż z danych statystycznych wynika, iż zdecydowana większość osób poszukujących mieszkania bardziej zwraca uwagę na liczbę znajdujących się w nim pokoi niż na jego metraż. Rozważmy to na przykładzie studentów. Większość z nich woli mieć mniejszy pokój, ale do samodzielnej dyspozycji niż duży, ale do podziału z drugą osobą. Podobnie jest w przypadku małżeństw z dziećmi. Nie potrzebują oni bardzo dużego mieszkania, ale ważne jest dla nich, aby mieć sypialnię oraz oddzielny pokój dla dziecka.

UMOWA ZE SPRZEDAJĄCYM ORAZ Z NAJEMCĄ

Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy z właścicielem, zwróćmy także uwagę na komunikację miejską w pobliżu takowego mieszkania. Jest to niezwykle istotna kwestia dla naszych przyszłych lokatorów, zwłaszcza jeżeli mieszkanie nie znajduje się w centrum miasta.

Jeśli chodzi o kwestię opłacalności kupna mieszkania na wynajem, to dużo zależy też od umowy jaką podpiszemy z lokatorami. Powinna ona zawierać kilka ważnych dla nas elementów, które będą stanowić pewnego rodzaju gwarancję.

Po pierwsze kaucja. Jest to niezwykle istotne, gdyż tak naprawdę nie wiemy na kogo trafimy. Kaucja to pewna kwota, którą lokator wpłaca nam w momencie podpisania umowy. Jest możliwość, aby była ona zwrotna lub też nie. Kaucja ma pokryć koszty ewentualnych zniszczeń, których dokona lokator w trakcie wynajmowania mieszkania.

Drugą kwestią jest właśnie naprawa wszelkiego rodzaju zniszczeń, usterek bądź też awarii. Warto ustalić to z lokatorem przed podpisaniem umowy, gdyż jest to ważne i może zaoszczędzić nam wielu problemów oraz telefonów od lokatorów, którym np. w środku nocy zepsuła się lodówka.

Kolejny istotny punkt to okres wynajmowania mieszkania. Jeśli wynajmujemy je studentom to najczęściej będzie to umowa od października do czerwca, czyli na okres trwania semestru zimowego i letniego na studiach. Jeśli natomiast wynajmujemy je osobom pracującym, to warto podpisać umowę na dłuższy okres czasu.

Oprócz okresu trwania umowy, pamiętajmy też, aby znalazła się w niej informacja na temat co miesięcznego czynszu, a mianowicie do którego dnia każdego miesiąca ma on być płatny i w jakiej formie. Jeśli chodzi o formę to zdecydowanie lepszy jest przelew bankowy, gdyż jest to potwierdzenie zarówno dla nas, jak i dla osoby wynajmującej mieszkanie.

NIE TYLKO POZYTYWY

Jeśli już zdecydujemy się na zakup mieszkania na wynajem, to pamiętajmy, iż nie jest to tylko czysty zarobek, ale także dużo obowiązków. Może to czasem wymagać od nas nie lada organizacji oraz dużej ilości czasu. Musimy pilnować wszelkiego rodzaju płatności oraz faktur. Ponadto być może czasem konieczna będzie nasz interwencja w mieszkania, gdy np. coś ulegnie zniszczeniu. Czasem może być to nie lada wyzwanie, gdyż tak naprawdę, wynajmując mieszkanie nigdy nie wiemy na kogo trafimy.

Kupno mieszkania na wynajem tak jak każda inna inwestycja ma plusy i minusy. Warto je rozważyć zanim zdecydujemy się na takie przedsięwzięcie.

Ewelina Figiela

Może Ci się również spodoba