Czy można wziąć pożyczkę przez Internet?
Żyjemy w czasach, kiedy to mnóstwo rzeczy można zrobić oraz załatwić bez wychodzenia z domu. W końcu to XXI wiek, a co za tym idzie, ogromny postęp technologiczny. Mamy przecież telefony oraz równie popularny Internet. Do korzystania z niego nie jest już nawet konieczne posiadanie komputera. Wystarczy nam telefon czy chociażby telefon. Za pośrednictwem Internetu możemy zrobić teraz dosłownie wszystko- zakupy, umówić się na randkę przez portal internetowy, znaleźć pracę czy też sprzedać konkretną rzecz. Jest to niezwykle sprawny system, o którym nasi przodkowie nawet nie śnili. Internet jest obecnie narzędziem, które posiada ogromną siłę oddziaływania. Przy jego użyciu możemy także wziąć pożyczkę. Wymaga to oczywiście załatwienia formalności, podobnie jak w przypadku zwykłego kredytu branego w stacjonarnym oddziale banku. Jednak wszystko to odbywa się wirtualnie i przebiega w nieco inny sposób.
KUSZĄCE REKLAMY
W Internecie bez problemu znajdziemy wiele stron oferujących tego typu usługi. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „pożyczka przez Internet” i od razu znajdujemy mnóstwo wyników z firmami, które się tym zajmują. Jednak nie dajmy się skusić reklamom, lepiej abyśmy zdali się na własne, logiczne myślenie. Musimy wiedzieć, iż firmy pożyczkowe chcą, żebyśmy to właśnie od nich pożyczyli pieniądze. Z tego się one utrzymują i na tym polega ich zadanie w świecie finansów. Jednak nie dajmy się zwieść brakiem jakichkolwiek wymagań typu potwierdzenia o zarobkach. Wiadomo, że w sytuacji kiedy mamy świadomość, że zwykły bank mógłby nie udzielić nam kredytu, to firma która niewiele od nas wymaga wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Jednak w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Chociażby dlatego, że skoro bank nie udzielił nam kredytu to przypuszczalnie moglibyśmy nie być w stanie go spłacać.
ŚWIADOMY WYBÓR OFERTY
Jeśli zdecydujemy się na wzięcie pożyczki za pomocą Internetu, to przede wszystkim powinniśmy wybrać najlepszą dla nas ofertę. Aby tak się stało, musimy porównać usługi oferowane przez różne firmy. Najważniejsze jest jednak, aby sprawdzić czy dana firma rzeczywiście istnieje. Na przestrzeni ostatnich lat odnotowano wiele przypadków oszustw w tej dziedzinie. Firma na przykład może zażądać od nas kserokopii dowodu osobistego. Pamiętajmy, że znajdują się tam wszystkie nasze dane, które ktoś może wykorzystać w własnych celach. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, kto tak właściwie znajduje się po drugiej stronie ekranu.
Jeśli już sprawdzimy z kim tak naprawdę mamy do czynienia, to kolejnym krokiem powinno być dokładne zapoznanie się z ofertą danej firmy. Nie dajmy się skusić bez zastanowienia różnego rodzaju promocjom, gdyż często kryją się pod nimi jakieś haczyki. Powinniśmy dokładnie przeanalizować oprocentowanie pożyczki oraz dodatkowe koszty jej wzięcia.
OPROCENTOWANIE KREDYTU
W kwestii oprocentowania ważne jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu, która w rzeczywistości znacznie różni się od tego zwykłego oprocentowania podawanego między innymi w reklamach. RRSO uwzględnia wiele czynników, a nie tylko odsetki od kredytu, jak to jest w przypadku normalnego oprocentowania.
DODATKOWE KOSZTY WZIĘCIA KREDYTU
Dodatkowe koszty wzięcia kredytu to między innymi prowizja banku, marża oraz wartość pieniądza na rynku międzybankowym związana z faktem, iż często pieniądze, które pożyczamy, bank najpierw wykupuje właśnie na tym rynku. Jest to działanie powszechne, gdyż wiadomo, iż bank tak jak każda inna instytucja ma ograniczone zasoby gotówki. Operuje on głównie pieniędzmi powierzanymi mu przez klientów w formie kont bankowych czy też lokat. Jednak musi mieć pewnego rodzaju zabezpieczenie, aby nie wszystkie pieniądze były w stałym obiegu, stąd też wziął się pomysł zakupu gotówki na arenie międzybankowej.
PODWÓJNE ZABEZPIECZENIE OPERACJI KREDYTOWYCH
Tak samo jak my kierujemy się zasadą ograniczonego zaufania, tak również bank chce mieć pewność, komu pożycza pieniądze. Dlatego też powszechnie stosowana jest zasada podwójnego zabezpieczania operacji kredytowych. W rzeczywistości sprowadza się ona do telefonicznego potwierdzenia tożsamości osoby biorącej kredyt. Zmniejsza to ryzyko oszustwa i mataczenia.
Wzięcie pożyczki przez Internet z oczywistych względów wiąże się z brakiem możliwości tradycyjnego podpisania umowy. Wszelkiego rodzaju operacje są zatwierdzane za pomocą specjalnych kodów, wysłanych na przykład za pośrednictwem SMSa. Jednak nie jest to stuprocentowym zabezpieczeniem, gdyż SMSy te może odebrać osoba trzecie i wykorzystać je do wzięcia kredytu bez naszej zgody i wiedzy.
Jak wszyscy wiemy, w przeszłości odnotowano również wiele przypadków wzięcia kredytu na daną osobę bez jej zgody, w tradycyjny sposób. Tak więc nie można jednoznacznie stwierdzić, że pożyczki przez Internet są mniej bezpieczne niż te brane tradycyjnie w banku. W obydwu przypadkach może dojść do naruszenia prawa, ale to zarówno od nas, jak i od banku zależy, aby takie sytuacje nie miały miejsca.