Znaleziona karta bankomatowa/kredytowa/płatnicza – co robić?

znaleziona-karta-do-bankomatu

Znalazłem kartę do bankomatu, co dalej?

Znalazłeś kartę bankomatową? Leżała na ulicy, może ktoś zostawił ją w sklepie, czy siedziała w bankomacie? Co zrobić w takiej sytuacji? Jak oddać znalezioną kartę bankomatową? Przecież nie ma tam adresu, ani numeru telefonu… To nie łatwe zadanie. Pomożemy Ci!

Znaleziona karta do bankomatu

Zwykle znalazca karty bankomatowej niesie ją do pobliskiego sklepu, na policję albo, co gorsza, wydaje z niej pieniądze. W dzisiejszych czasach płatności zbliżeniowych można w ten sposób stracić dużo pieniędzy dlatego lepiej nie gubić karty. Jeśli jednak już to się stało, trzeba ją jak najszybciej zastrzec i czekać. Może znajdzie się uczciwy znalazca lub okaże się, że zginęła w rękach nieuczciwego złodzieja. Co ma zrobić ten, który znajdzie kartę? Jakie działania można podjąć by pomóc, a jednocześnie nie zaszkodzić sobie?

Problemy z kartą bankomatową znalezioną na ulicy

Mogło być tak, że ktoś znalazł ją przed Tobą. Wyczyścił konto i wyrzucił. Wtedy musisz się liczyć z tym, ze będziesz podejrzany o ten czyn. Mamy więc wątpliwości, czy oddać kartę do oddziału, czy ją odesłać (przecież zapłacimy za znaczek), a może odpuścić i zostawić. Tylko karma wraca i jak my kiedyś zgubimy kartę, to też ktoś ją minie i pomyśli to samo. A jeśli pomożemy, jest nadzieja, że w podobnej sytuacji spotka nas pomoc ze strony uczciwego człowieka.

Jeśli znajdziemy kartę w bankomacie, to raczej powinniśmy ją oddać do oddziału banku w miarę szybko. Przy bankomatach są kamery i widać, że ktoś ją bierze. Przetrzymywanie i używanie cudzej karty jest przestępstwem, dlatego też lepiej reagować szybko.

Zgubiona karta do bankomatu – przypadki płacenia znalezioną kartą

Kilka lat temu, w Krośnie, był przypadek, że pewien mężczyzna znalazł kartę, podrobił podpis i kilkukrotnie się nią posłużył. W sumie wydał ok. 750 zł. Został oczywiście złapany, na szczęście dobrowolnie chciał się poddać karze oraz pokryć koszty sądowe.

Bardzo możliwe jest, że karta została „wyczyszczona” przy pomocy podstępu. Złodzieje nakładają na klawiatury bankomatów nakładki, zbierają za ich pomocą piny, używając dodatkowo czytników kart, zdobywają wszystkie niezbędne dane. Po skopiowaniu danych mogą się pozbyć karty, którą Ty być może znajdziesz. To także stawia Cię w niekorzystnym świetle, wiec lepiej nie zwlekać, tylko od razu zgłosić kartę do konkretnego oddziału banku. Być może tym działaniem uratujesz komuś oszczędności.

Co robić ze znalezioną kartą płatniczą / bankomatową?

Jeśli już znalazłeś kartę bankomatową, to… Na karcie jest napisane, że właścicielem karty jest bank. To rozwiązuje problem braku adresu, czy numeru telefonu. Człowiek, który ją zgubił jest wyłącznie jej użytkownikiem. Zwykle z tyłu, w okolicy miejsca na podpis  jest nazwa banku i adres na który należy ją zwrócić. Najczęściej jest to adres banku na który należy odesłać zgubioną kartę bankomatową albo widnieje informacja, że można ją oddać do dowolnej siedziby banku. Jeżeli nie masz możliwości dostarczenia lub przesłania karty do siedziby banku, możesz zawsze zadzwonić na numer podany na rewersie karty. Tam podadzą instrukcję jak powinien się zachować znalazca. To najlepsza pomoc i jedyne słuszne działanie jakiego możemy się podjąć.

Jak zabezpieczyć kartę płatniczą?

Każdego z nas może spotkać nieprzyjemna sytuacja, jaką jest zgubienie karty. Wtedy należy ją natychmiast zastrzec. Jednak jeśli zauważyłeś, że nie ma karty, a minęło już dobre kilka godzin, nie mówiąc już nawet dni, to kiepsko. Jak się zabezpieczyć w takiej sytuacji? Dobrze jest korzystać z takiej karty, która umożliwia blokadę tymczasową płatności internetowych. Odblokowujemy ją wyłącznie, kiedy chcemy za coś zapłacić, potem ponownie blokujemy. Utrudnia to z pewnością życie, jednak jeśli z natury masz tendencje do gubienia rzeczy, lepiej mieć trudniejsze życie niż całkiem puste konto.

Bardzo popularne jest kopiowanie danych z karty. Złodzieje, jak wyżej wspomniałam, instalują czytnik kart, który sczytuje wszystkie dane, numery i pasek magnetyczny, a nakładka na klawiaturę kopiuje PIN. Wysyłają te dane do grup zajmujących się podrobieniami kart i w krótkim czasie mają Twoją kartę, niemal identyczną z oryginałem. Co robić? Patrz uważnie… Na bankomacie widać nakładkę. Nie rób niczego w pośpiechu. Czytnik też widać, chociaż bardzo słabo. Jak się zabezpieczyć? Ustal limit wypłat na karcie. Dzienny, godzinowy, jest wiele opcji. Do tego, dobrą opcją będzie ustawienie sobie SMS kontrolnego, by mówił o tym, że dokonujesz jakiejś transakcji. Kiedy zobaczysz, ze coś się dzieje, będziesz mógł szybko zareagować. Pamiętaj, że takie sposoby może znać pracownik restauracji lub sklepu, nie spuszczaj oka ze swojej karty.

Popularne jest płacenie zbliżeniowe. Ludzie naklejają sobie magnetyczne naklejki na telefony, tablety, czy inne urządzenia, płacą kartą zbliżeniowo za małe zakupy wszędzie. Można w ten sposób płacić do 50 zł. Mojemu znajomemu niedawno ukradli kartę, notabene pod bankomatem. Zanim ją zblokował stracił setki złotych. Ktoś robił sobie transakcje w różnych miejscach po 39,90. Zawsze krążył wokół tej sumy. Żeby zdobyć nagranie z kradzieży trzeba było napisać do centrali banku. Zanim list dojdzie, zanim go rozpatrzą… Policja też średnio się tym zajęła, a złodziej do dziś chodzi wśród nas do dzisiaj. Lepiej być uważnym, niż potem mieć kłopoty, a jeśli z natury jesteś gapa, to się zabezpieczaj! Koniecznie!

 

Emilia Tarachoń

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Grzegorz pisze:

    Super artykuł o tym jak postępować w kwestii znalezienia czyjeś karty. Spotkałem się z kilkoma zdaniami, że lepiej nie brać jej w ogóle bo będzie na nas jak coś się stanie. Nie mogę sie z tym zgodzić ponieważ oddanie czyjeś karty przez osobę uczciwą może uchronić jej właściciela przed stratą gotówki w momencie gdy kartą zainteresuje się ktoś nieuczciwy.

  2. Aleksandra pisze:

    Dlatego warto zabezpieczać kartę, na przykład stosując limity płatności i wypłaty. Ważne też, aby jak najszybciej po zgubieniu karty zastrzec ją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *