Co jest gorsze: komornik czy windykator?
Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie musimy najpierw uświadomić sobie, kim jest komornik, a kim windykator oraz na czym polega praca każdego z nich. Obydwa określenia kojarzą nam się raczej negatywnie. Od razu mamy przed oczami obraz z telewizyjnych wiadomości, kiedy to Ci ludzie zabierają komuś cały dobytek. Jednak nie zawsze tak to wygląda. W większości przypadków po prostu wykonują oni rzetelnie swoje obowiązki, na tym polega ich praca.
WINDYKATOR
Wyjaśnijmy najpierw kim jest windykator. Jest to osoba, która odpowiada za kontakt oraz mediacje z dłużnikami. Jeśli mamy jakiekolwiek zadłużenie, z którego spłatą zalegamy to najprawdopodobniej zanim odwiedzi nas komornik, to właśnie windykator może załatwić z nami sprawę polubownie.
KOMORNIK
Komornik natomiast posiada prawo konkretnego działania polegające między innymi na odzyskaniu na rzecz poszkodowanego określonej kwoty od osoby zadłużonej. Może mieć to miejsce poprzez zajęcie konta bankowego osoby zadłużonej lub też poprzez konfiskatę majątku o wartości równej kwocie zadłużenia. Warto wiedzieć, iż oprócz kwoty zadłużenia, w przypadku interwencji komorniczej, należy także doliczyć koszty postępowania komorniczego, które też nie są niskie.
CZYM ZAJMUJE SIĘ WINDYKATOR?
Wiemy już, kim jest komornik oraz windykator. Teraz bez problemu możemy stwierdzić, co dla nas, jako dłużników jest gorsze. Zdecydowanie jest to komornik. Windykator tylko i wyłącznie pośredniczy pomiędzy nami a osobą, której jesteśmy dłużni określoną sumę. Nie ma on prawa do zajęcia naszego konta bankowego, czy też wizyty w domu dłużnika w celu odzyskania pieniędzy na rzecz osoby poszkodowanej. Windykator może pomóc nam rozłożyć dług na raty oraz porozumieć się z osobą lub instytucją, której jesteśmy winni określoną sumę pieniędzy. Tak więc, jeśli kiedykolwiek dostalibyśmy pismo od firmy windykacyjnej, to pamiętajmy, aby skontaktować się z windykatorem, gdyż może nam to pomóc uniknąć kolejnego kroku, którym jest przekazanie sprawy komornikowi, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
CZYM ZAJMUJE SIĘ KOMORNIK?
Jeśli jednak zignorujemy windykatora, to możemy spodziewać się, iż podejmie on kolejne kroki, które będą polegać na kontakcie z komornikiem. W takiej sytuacji zdecydowanie trudniejsze będzie porozumienie się i rozłożenie długu na raty. Praca komornika i funkcja jaką pełni on pomiędzy dłużnikiem a osobą poszkodowaną jest jasna. Ma on na celu odzyskanie pieniędzy od dłużnika. Jedną z możliwości jest zajęcie konta bankowego. Polega to na tym, iż bank przez pewien okres czasu przekazuje pieniądze z konta dłużnika komornikowi, aż do spłaty określonej kwoty zadłużenia. Jeśli jednak osoba zadłużona nie posiada konta bankowego lub też stałych wpływów na posiadane konto, to komornik może wyegzekwować pieniądze poprzez majątek danej osoby. Odbywa się to poprzez wizytę komornika w miejscu zamieszkania dłużnika. Warto wiedzieć, iż niewpuszczenie go do domu wiąże się z pewnymi konsekwencjami, gdyż może on zawiadomić policję i w jej asyście przeszukać dom.
PROCEDURY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZANIECHANIA SPŁACANIA ZOBOWIĄZNIA
Przyjrzyjmy się dokładniej kolejnym procedurom, które mają miejsce w momencie, gdy zaprzestajemy spłaty zadłużenia w stosunku do banku lub też firmy pożyczkowej. Takimi sprawami zajmują się działy windykacji w danej instytucji lub też firmy zewnętrzne. W przypadku, gdy naszą sprawą zajmie się komornik bankowy, koszty są zdecydowanie mniejsze. Sytuacja jest inna w przypadku firmy zewnętrznej zajmującej się tylko i wyłącznie windykacją, gdyż jej prowizje są znacznie wyższe. Zależą one od kwoty zadłużenia dłużnika oraz skomplikowania danej sprawy, czyli między innymi okresu jej prowadzenia oraz stosunku dłużnika.
Jeśli jednak nie podejmiemy rozmów z windykatorem i nie dojedziemy z nim do porozumienia, to jak już wspomnieliśmy, czeka nas wizyta komornika. Zanim to jednak nastąpi, instytucja której jesteśmy winni pieniądze, musi przekazać sprawę do sądu. Również to jest związane z kosztami za postępowanie procesowe. Tak więc z każdym naszym zwlekaniem w związku z porozumieniem się z bankiem lub instytucją, której jesteśmy winni pieniądze, rosną nie tylko odsetki, ale także koszty ich odzyskania.
ZAPOBIEGANIE
Najważniejsze jest jednak, abyśmy pamiętali o regularnej spłacie wszelkiego rodzaju zadłużeń. Jest to możliwe i jak najbardziej realne. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapłacić jakiejkolwiek raty w terminie, to zamiast czekać, aż urosną nam odsetki, skontaktujmy się z przedstawicielem banku. To także są ludzie, którzy mogą uwzględnić naszą trudną sytuację.
W sytuacji, kiedy będziemy unikać odpowiedzialności, sami sprowadzimy na siebie kłopoty, a także na osoby z nami mieszkające, w przypadku wizyty komornika. W Polsce określenie komornik raczej nikomu dobrze się nie kojarzy. Ma on opinię osoby bezwzględnej, zagarniającej majątki. Jednak pamiętajmy, iż taka jest jego praca. Nie należy też oceniać wszystkich tak samo, na podstawie usłyszanej historii czy obejrzanego w telewizji reportażu.