5 kroków – jak wyjść z długów

Można zaryzykować stwierdzenie, że zadłużanie się w dzisiejszych czasach stało się modne. Mnóstwo ludzi decyduje się brać pożyczki i kredyty. Większość z długów zaciąganych przez ludzi, dotyczą celów konsumpcyjnych. Inne to kredyty na określony cel, takie jak kredyty samochodowe, czy hipoteczne i w mniejszym stopniu kredyty inwestycyjne, czy obrotowe. Pożyczanie pieniędzy nie jest niczym złym, jednak warunkiem jest całkowita kontrola nad swoimi finansami oraz zadłużeniami. Zanim zdecydujemy się na kredyt, sami przed sobą, powinniśmy odpowiedzieć na pytanie „ czy stać nas na kredyt”, a zatem czy co miesiąc będziemy mieli wystarczająco duże wpływy aby spłacić dane zobowiązanie. Jeżeli kontrolę stracimy, możemy popaść w nie małe problemy. Poniżej prezentujemy 5 kroków – jak wyjść z długów.

Problemy z długami

Gdy zadłużymy się tak mocno, że nie potrafimy sobie z tym poradzić, trzeba się otrząsnąć, wziąć w garść i zacząć myśleć nad rozwiązaniem problemu. Pamiętajmy, że nawet z najgorszych sytuacji można wyjść, choć często nie będzie to łatwe. Jeżeli pogubimy się w swoich zobowiązaniach wobec innych, wpadniemy w spiralę zadłużenia. Na początku więc,  trzeba przede wszystkim podjąć w swojej głowie decyzję, że chcemy wszystko ogarnąć i zlikwidować nasze kłopoty.

5 kroków do wyjścia z długów

  1. Naucz się zarządzać swoimi pieniędzmi

Kontrola nad swoimi finansami jest bardzo ważna. Nie ważne czy jesteś zadłużony, czy też nie, powinieneś umieć zadbać o swoje finanse. Dobrą praktyką jest zapisywanie swoich dochodów i wydatków oraz robienie comiesięcznych podsumowań. Dzięki temu łatwo zauważysz na co wydajesz ile pieniędzy. Być może okaże się, że jesteś w stanie lepiej gospodarować swoimi finansami niż dotychczas. Powinieneś nie tylko nauczyć się wydawać tyle ile masz ze swoich zarobków, ale jeszcze zacząć oszczędzać.

  1. Uporządkuj swoje długi

Jeżeli posiadasz wiele długów, trzeba je wszystkie uporządkować i ustawić w odpowiedniej kolejności. Trzeba zebrać wszystkie posiadane długi i je zapisać. Jeśli nie stać cię na spłatę wszystkich zobowiązań, musisz zdecydować, który dług spłacisz wcześniej, a który może trochę poczekać. Jest to ważne, gdyż może okazać się, że zapomniałeś o jakimś długu, który dawno się przedawnił i może ci grozić windykacja lub wizyta komornika.

  1. Skontaktuj się z wierzycielami

Zawsze warto porozmawiać z drugim człowiekiem, nawet jeśli zalegasz ze spłatą długów u niego. Zawsze można spróbować wypracować jakiś kompromis, który okaże się dla ciebie korzystny. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemnych wizyt windykatorów lub innych kłopotów. Możemy np. starać się o wydłużenie okresu kredytowania bądź skonsolidowanie wszystkich swoich zobowiązań poprzez kredyt konsolidacyjny.

  1. Poszukaj dodatkowego dochodu

Gdy masz kłopoty z długami naturalnym krokiem jest zwiększenie swoich zarobków. Możesz poprosić szefa o podwyżkę, znaleźć pracę na weekendy albo zarabiać przez internet. Dzisiejsze czasy dają wiele możliwości na osiąganie dodatkowych dochodów.

  1. Zacznij oszczędzać

Oszczędzanie jest czynnością, którą każdy powinien mieć w nawyku. Nie jest dobrze wydawać wszystkich pieniędzy, które zarabiamy. Jeszcze gorszą praktyką jest wydawanie większych kwot niż otrzymujemy za naszą pracę. Oszczędności można szukać niemal wszędzie. Można ograniczyć swoje nałogi, można używać mniej wody, oszczędzać światło, zrezygnować z samochodu na rzecz komunikacji publicznej, itp. Znalezienie dodatkowych oszczędności na pewno przyspieszy spłatę zobowiązań wobec wierzycieli.

Ekspert Kredytowy z firmy Habza Finanse  – radzi, aby zastanowić się nad możliwością konsolidacji naszych długów. Konsolidacja to połączenie kilku zobowiązań w jeden kredyt, w celu zmniejszenia wysokości miesięcznej raty. Jeśli postanowiłeś zmienić swoje życie i w końcu zapanować nad swoimi finansami, jednak długi są na tyle wysokie, że mimo podjętych starań, co miesiąc i tak musisz toczyć walkę aby spłacić każde zobowiązanie z osobna, będzie to idealne rozwiązanie. Skonsolidować można kredyty, a także pożyczki czy bardzo popularne ostatnio chwilówki. Kredyt konsolidacyjny z całą pewnością jest rozwiązaniem, które tańszym kosztem pozwoli pozbyć się uciążliwych zobowiązań.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *