Refinansowanie a konsolidacja kredytu

Zdarzają się sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni wziąć kredyt, gdyż nasze środki finansowe nie są wystarczające na pokrycie wymarzonych planów. Dodatkowo, jeśli pożyczona kwota nadal nie jest wystarczająca, myślimy o zaciągnięciu kolejnego zobowiązania. Banki wychodzą nam naprzeciw i proponują dwie formy spłaty kredytów na korzystniejszych warunkach. Oto one.

Refinansowanie kredytu

Jest to pobranie nowego kredytu w celu spłaty poprzedniego. Głównym atutem nowo zaciągniętego kredytu jest to, że posiada korzystniejsze warunki niż wcześniejsze zobowiązanie. Poza tym na rynku znajdziemy także opcję, w której oprócz pieniędzy przeznaczonymi na spłatę uprzedniego kredytu, dostaniemy określoną sumę dodatkowej gotówki. Istotne jest tez to, że refinansowania dotyczyć mogą także kredyty udzielone przez inne instytucje finansowe niż nasz te, której jesteśmy dłużnikami. Toteż po tego rodzaju kredyt nie musimy się zwracać do dotychczasowej instytucji finansującej naszą pożyczkę. Refinansowanie dotyczy w dużej mierze kredytów mieszkaniowych czy hipotecznych.

Powodem, żeby skorzystać z opcji refinansowania może być przykładowo znaczna zmiana oferty rynkowej. Jeśli bank zmieni oferowane dotychczas współczynniki kredytu może się okazać, że korzystna finansowo będzie natychmiastowa spłata wcześniejszego zobowiązania. Taka sytuacja może także, jeśli złoty umocni się w stosunku do waluty obcej, w jakiej udzielony został kredyt.

Kolejnym powodem wyboru refinansowania jest pogorszenie sytuacji finansowej i wpadnięcie w pętlę zadłużenia. Wtedy bank wydłuża okres kredytowania do wartości przyjmowanych przez KNF. Jednakże powoduje to wzrost kosztu odsetkowego, co nie jest zadowalające dla kredytobiorcy. Aczkolwiek z drugiej strony zmniejsza się wysokość raty, dlatego zachwiana sytuacja majątkowa kredytobiorcy ulegnie poprawie.

W kontrze do pogorszenia sytuacji finansowej stoi jej polepszenie. I to także może być powód refinansowania. Wraz z wzrostem dochodów na naszym rachunku, bank może zaproponować nowe, lepsze warunki kredytowania. Plusem takiego rozwiązania jest to, że w związku z wyższymi miesięcznymi wpływami i zdolnością kredytową, sam okres kredytowania zostanie skrócony, co doprowadzi do redukcji kosztów odsetkowych zobowiązania.

Konsolidacja kredytu

Refinansowanie i konsolidacja są często mylnie ze sobą utożsamiane. W istocie te opcje są do siebie podobne, ponieważ w obu przypadkach zaciąga się nowe zobowiązanie finansowe. Niemniej jednak to dwie odrębne propozycje przeznaczone dla różnych odbiorców.

Podstawową różnicą jest to, że przy pomocy w refinansowaniu spłacamy jedno zadłużenie, a jeśli chodzi o konsolidację nowy kredyt udzielany jest na pokrycie kilku wcześniejszych zobowiązań. Dlatego tez oferta kredytów konsolidacyjnych jest szeroka. Konsolidacji mogą podlegać niewielkie kwoty czy zobowiązania zabezpieczone hipotecznie. Ich wartości sumuje się i zastępuje jednym, korzystniejszym kredytem. Finansować w ten sposób można zadłużenia w karcie kredytowej, kredyty samochodowe czy pożyczki gotówkowe i ratalne.

Dzięki takiemu sposobowi istnieje możliwość wydłużenia okresu spłaty i zmniejszenia wysokości raty. Dodatkowo, wraz z lepszymi warunkami finansowania poprawa zyskamy komfort, spłacając jedną, a nie kilka dotychczasowych rat. Ważne jest także to, że pożyczka konsolidacyjna może zostać udzielona na spłatę zobowiązań kilku różnych instytucji finansowych, a jej wartość może być większa, niż suma wysokości dotychczasowych kredytów. Dlatego też poza lepszymi warunkami kredytu możemy zyskać dodatkowe fundusze, które ustabilizują domowy budżet.

Jak widać oba te produkty finansowe są dostosowane do rożnych odbiorców. Warto się z nimi zapoznać jeśli nie satysfakcjonują nas dotychczasowe warunki spłaty zobowiązań.

Autor: Kamila Jamrożek

Może Ci się również spodoba