PRZELEW BEZ ZNAJOMOŚCI NUMERU KONTA – JAK TO DZIAŁA?

Zdarza się czasem, że mamy na głowie tyle spraw, że zapamiętanie 26-cyfrowego numeru konta nie jest osiągalną dla nas sprawą. Czasem też po prostu zdarza się zgubić zapisany gdzieś szereg cyfr. Może się wydawać, że wykonanie przelewu w takiej sytuacji staje się rzeczą nierealną, bo jak niby przekazać pieniądze, skoro nie wiadomo na które konto? Okazuje się jednak, że to wcale nie jest wykluczone i istnieje parę sposobów, jak wybrnąć z takiej sytuacji.

Dlaczego numer konta jest niezbędny przy przelewach tradycyjnych?

Zdarzają się sytuacje, przeważnie w jakichś nagłych i niespodziewanych wypadkach, że potrzebujemy przesłać komuś jakąś sumę. Jednak gdy udamy się do banku z takim zamiarem, możemy zostać odprawieni z przysłowiowym kwitkiem. Nawet jak podamy imię i nazwisko oraz wszelkie inne szczegółowe dane osobowe, to bankierzy niewiele będą w stanie nam pomóc. Dzieje się tak dlatego, że obowiązuje ich tajemnica bankowa, a poufne informacje na temat klientów nie mogą zostać nam udostępniane, nawet mimo bliskiego pokrewieństwa. Dlatego instytucja nie może nawet potwierdzić, że ta osoba posiada tutaj konto. Uniemożliwia to zatem niestety zdziałanie czegokolwiek, a my musimy poszukać innego sposobu na przekazanie pieniędzy.

Czy istnieje możliwość zrobienia przelewu bez znajomości numeru konta?

Obecnie istnieje parę sposobów, za pomocą których możemy przelać pieniądze inną drogą niż poprzez wskazanie konkretnego konta. Oto one:

  • Przelew na telefon

Większość banków oferuje w ramach swoich usług aplikacje mobilne, które umożliwiają nam zarządzanie kontem, dokonywanie transakcji itd. Dają one też możliwość wysyłania pieniędzy osobom, których numeru konta nie posiadamy. Potrzebujemy za to ich numer telefonu (wystarczy mieć go na liście kontaktów). Taki sposób przelania środków umożliwia nam system BLIK, który obsługuje kilka czołowych banków w Polsce.

Aby korzystać z takiej usługi, musimy zarejestrować swój numer w ustawieniach aplikacji bankowej. Gdy już to zrobiliśmy, po otworzeniu aplikacji wybieramy opcję „Przelew na telefon”, a następnie podajemy numer telefonu, na który mają zostać wysłane pieniądze. Podajemy kwotę oraz tytuł przelewu, po czym zatwierdzamy. Nasz odbiorca otrzymuje wtedy SMS-a z informacją o oczekującym przelewie. Wymagane jest od niego, by podał swój numer konta bankowego, by system mógł przekazać na nie przesłane środki. Jest to bardzo szybka forma przesłania pieniędzy, zwłaszcza jeśli obie strony posiadają rachunek w tym samym banku.

Usługa ta służy do przelewania raczej niewielkich kwot (banki wprowadzają różne limity), jednak jest bezpłatna i bardzo szybka.  Mamy też gwarancję, że w razie gdyby nasze pieniądze nie dotarły do odbiorcy, to bezpiecznie wrócą na nasze konto.

 

  • Przelew na adres e-mail

Przelew na e-mail odbywa się analogicznie jak ten na telefon – za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku (pod warunkiem, że posiada taką opcję). Wybieramy odpowiednią opcję, wypełniamy obowiązkowe informacje i gotowe. Różnica jest taka, że odbiorca zamiast SMS-a otrzymuje e-mail, w którym proszony jest o kliknięcie podanego odnośnika, aby zatwierdzić przelew.

Zanim jednak zabierzemy się do tego, warto jednak sprawdzić ofertę takich przelewów w danej instytucji oraz upewnić się, czy osoba, której wysyłamy pieniądze posiada konto w tym samym banku. Jeśli tak, otrzyma bezproblemowo i błyskawicznie wysłane przez nas środki. W przeciwnym ich odebranie może być nieco utrudnione i wiązać się z procedurą zakładania rachunku bankowego.

  • Przelew przez Facebooka

Sporą część naszego życia przenieśliśmy już na Facebooka, więc czemu by nie móc dokonywać tam również przelewów? Od niedawna część banków w Polsce wprowadziła taką usługę.

Aby skorzystać z takiej formy przelewów, potrzebujemy do tego specjalnej aplikacji na Facebooku, którą należy zainstalować na swoim profilu. Posiadając ją możemy przesłać jednorazowo 50 zł, a w ciągu jednego dnia 200 zł do wybranej osoby z naszego grona znajomych. Odbiorca, podobnie jak we wcześniej wspomnianych sposobach, otrzymuje informację w formie prywatnej wiadomości, musi też podać numer rachunku osobistego, na który w dalszym ciągu mają zostać przekazane pieniądze.

Metoda ta jest bardzo szybka i prosta, a także wygodna biorąc pod uwagę fakt, że niemal wszyscy już korzystamy z tego portalu społecznościowego, i że jest on praktycznie zawsze pod ręką. Dla wielu osób jednak budzi pewne zastrzeżenia i obawy co do bezpieczeństwa i prywatności. Taka nieufność powoduje, że nie jest to zbyt popularna metoda i korzysta z niej stosunkowo mała liczba ludzi.

Jak widać, nieznajomość numeru konta osoby potrzebującej przelewu nie jest już przeszkodą nie do obejścia. Dzięki rozwijającym się technologiom wiele spraw staje się prostszych, w tym właśnie bankowość i dokonywanie transakcji. Na szczęście możemy się już pożegnać z czasami, gdy w celu przekazania komuś pieniędzy trzeba było odbyć wyprawę do oddziału bankowego lub na pocztę.

Aktualnie praktycznie wszystko możemy załatwić za pomocą smartfona, w tym właśnie przelewy. Po co więc zaprzątać sobie głowę numerami rachunków, skoro wystarczy telefon, konto e-mail i profil na facebooku? Niektórzy specjaliści szacują, że wkrótce portfele staną się nam całkowicie zbędne, bo smartfony w zupełności je nam zastąpią. Cieszmy się więc wszystkimi tymi udogodnieniami niemniej pamiętajmy, że żadna technologia nie jest niezawodna.3

 

Agata Rogowska

Może Ci się również spodoba