POŻYCZKA PRZEZ INTERNET

POŻYCZKA PRZEZ INTERNET

Nowy samochód, telefon, luksusowe wakacje lub też zwykłe codzienne wydatki czasem nas przerastają. Dlatego też wielu z nas co najmniej raz w życiu z powodu braku gotówki brało pożyczkę. Żeby ją dostać szliśmy do banku lub dzwoniliśmy na podawany w wielu reklamach numer telefonu. Jednak wraz z postępem technologicznym również sposoby udzielanie pożyczek uległy zmianie.

WYSTARCZY JEDNO KLIKNIĘCIE

Jeśli chcemy wziąć pożyczkę nie musimy nawet wychodzić z domu. Możemy to załatwić za pomocą Internetu. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „pożyczka przez Internet” znajdujemy ok. 390 000 wyników. Ta liczba uświadamia nam jak bardzo realne jest wzięcie pożyczki przez Internet.

Każda strona kusi nas nagłówkami typu „Chwilówki w 15 minut” czy „Pierwsza pożyczka za darmo”. Wchodzimy w wybraną przez nas stronę i od razu możemy przejść do rzeczy. Pojawia się lista banków oraz szczegóły pożyczek. Wedle tego co jest napisane większość z nich jest za darmo. Jednak jeśli przyjrzymy się dokładniej zauważamy, iż rzeczywista roczna stopa oprocentowania takich pożyczek może sięgać nawet 1700%, co jest liczbą mrożącą krew w żyłach. Właśnie na takie haczyki powinniśmy uważać.

JAKICH BŁĘDÓW UNIKAĆ

Przyjrzyjmy się temu, jak postępować, aby uniknąć kłopotów finansowych związanych z pożyczką wziętą przez Internet.

WIARYGODNOŚĆ FIRMY

Pierwsza kwestia to sprawdzenie wiarygodności firmy. Obecnie jest tak wiele banków oferujących tanie pożyczki, że nie jesteśmy w stanie wiedzieć czy wszystkie działają legalnie, mają uprawnienia do prowadzenia takowej działalności oraz dobre opinie klientów. Dlatego też zanim zdecydujemy się na konkretną firmę, powinniśmy sprawdzić czy znajduje się ona pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. Jej główne zadania to sprawowanie nadzoru nad rynkiem finansowym oraz podejmowanie działań służących jego prawidłowemu funkcjonowaniu.

Sprawdzenie firmy pod kątem formalnym jest bardzo ważne, jednak warto też sprawdzić opinie klientów takowej firmy. Możemy je znaleźć na wielu forach internetowych. Pamiętajmy jednak, iż nie wszystkie są obiektywne, gdyż część z nich może być napisana przez osoby pracujące w danej firmie. Natomiast komentarze negatywne mogą pochodzić np. od pracowników firmy konkurencyjnej. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich opinii, jednak warto mieć to na uwadze.

Dlatego też nie kierujmy się tylko i wyłącznie komentarzami znalezionymi w Internecie na różnych forach.

RZECZYWISTA ROCZNA STOPA OPROCENTOWANIA

Kiedy już zdecydujemy się na daną firmę i wejdziemy na jej stronę internetową, przechodzimy do formalności. To właśnie wtedy powinniśmy jakie jest oprocentowanie pożyczki, okres spłaty oraz wysokość rat. Wiele firm pożyczkowych posiada na swojej stronie opcję wyboru kwoty pożyczki i okresu spłaty. Mogłoby się to wydawać dużym ułatwieniem. Pamiętajmy jednak, iż w wielu przypadkach oprocentowanie zależy od okresu spłaty.

Więc koniecznie sprawdźmy rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która pozwoli nam ustalić jakie są rzeczywiste koszty pożyczki. RRSO jest wskaźnikiem, który charakteryzuje kredyt. Jest on wyrażony w procentach i uwzględnia całkowity koszt kredytu wraz z odsetkami, prowizjami i innymi opłatami. RRSO jest wyliczane indywidualnie dla każdego kredytu w zależności od jego wartości, daty udzielenia, czasu spłaty oraz kosztów kredytu ponoszonych przez kredytobiorcę.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania pozwala nam nie tylko zobaczyć, jakie są rzeczywiste koszty kredytu, ale także ułatwia nam ona porównanie ofert różnych firm, które mają obowiązek informowanie o RRSO.

PORÓWNANIE OFERT

Dlatego jeśli już przyjrzymy się dokładnie ofercie danej firmy, to porównajmy ją z inną instytucją. Wymaga to od nas poświęcenia większej ilości czasu, jednak pamiętajmy, iż robimy to tylko i wyłącznie dla własnego dobra. RRSO jest dla nas dużym ułatwieniem, gdyż przy porównywaniu możemy się skupić tylko na nim, jeśli nie mamy czasu lub ochoty żeby porównywać stopy oprocentowania, okresy spłaty i koszty kredytu.

PODPISANIE UMOWY

Kiedy wybierzemy już kwotę kredytu i okres spłaty, musimy podpisać umowę. Tutaj pojawia się najważniejsza kwestia, a mianowicie przeczytanie tejże umowy. Z danych statystycznych wynika, iż co trzeci Polak nie czyta umów przed podpisaniem. Dotyczy to także tych pożyczkowych. Jest to działanie bardzo ryzykowne. Nawet jeśli sami wybierzemy kwotę pożyczki, okres spłaty, sprawdzimy oprocentowanie, to nie jest to dla nas żadną gwarancją. To właśnie na umowie znajdują się najważniejsze informacje. Możemy dowiedzieć się z niej między innymi, jakie grożą nam konsekwencje za opóźnienie w zapłacie danej raty oraz jakie mogą pojawić się odsetki. Ważna jest również kwestia naszych obowiązków oraz praw po podpisaniu umowy. Przeczytanie tych kilku stron dla wielu z nas wydaje się być tylko formalnością i jest nią, jednak ta formalność ma ogromne znaczenie.

Często w umowach zawarte są różnego rodzaju haczyki- informacje napisane drobnym drukiem na dole strony. Dlatego tak ważne jest, abyśmy przeczytali dokładnie i z uwagą całą umowę. Jest to dla nas duża gwarancja, gdyż jeśli firma udzielająca nam pożyczki dopuści się wobec nas jakiegokolwiek nadużycia, to właśnie umowa jest naszym zabezpieczeniem. Jednak zasada ta działa w dwie strony. Również pożyczkodawca może się nią posłużyć jako dowód naszego niezgodnego z nią postępowania. Dlatego właśnie czytajmy umowy przed podpisaniem. Dotyczy to nie tylko tych o kredyt, ale wszystkich, nawet tych, które jak mogłoby się wydawać dotyczą spraw błahych.

Jeśli jakakolwiek informacja zawarta w umowie jest dla nas niejasna, to zawsze możemy zadzwonić na infolinię danej firmy i to wyjaśnić lub też napisać e-mail. Jeśli np. mamy znajomego prawnika to warto dać mu takową umowę do przeczytania. Jeśli jest to osoba z doświadczeniem w zawodzie, to na pewno widziała już nie jedne próby oszustwa, dlatego też wie jakich nieprawidłowości szukać. I przede wszystkim pamiętajmy, kto pyta nie błądzi.

Ewelina Figiela

Może Ci się również spodoba