Najciekawsze innowacje w polskiej bankowości

Wszystkie banki ścigają się ze sobą, oferując swoim klientom coraz to lepsze warunki umowy, korzystniejsze oprocentowania lokat, mniejsze stopy procentowe kredytów czy małe lub nawet zerowe koszty utrzymania konta. Takie praktyki faktycznie mogą spowodować szybki i zdecydowany wzrost zainteresowania usługami danej placówki, ale poza tymi aspektami bardzo ważną rolę odgrywają innowacje, czyli zupełnie nowe udogodnienia, dzięki którym obsługa rachunku może odbywać się w sposób znacznie szybszy, wygodniejszy i przystępny. Jednym z najbardziej atrakcyjnych okresów, jeśli chodzi o wprowadzanie innowacji w bankowości był 2013 rok.

Karta płatnicza z wyświetlaczem

Mówiono o tym już od jakiegoś czasu, ale dopiero Getin Bank zdecydował się na wprowadzenie zupełnie innowacyjnej formy karty płatniczej. Poza tradycyjnymi jej elementami, swoje miejsce znalazły na niej między innymi wyświetlacz oraz klawiatura, dzięki którym w łatwy sposób można sprawdzić środki na koncie, przeczytać wiadomości systemowe oraz wprowadzić stosowny kod do potwierdzenia wykonania danej operacji. Do wad takich udogodnień można natomiast zaliczyć fakt, iż stan rachunku nie aktualizuję się, jeśli płatność zostanie dokonana zbliżeniowo lub przez internet, czyli bez podania numeru PIN.

Wypłata euro z bankomatu

Sieć Euronet z kolei wprowadziła niezwykle pomocną opcję dla osób, które w pośpiechu wybierają się za granicę i nie chcą tracić czasu na wyprawę do siedziby banku lub kantoru. Najważniejszą informacją w tym przypadku jest fakt, że wypłata środków w innej walucie może zostać dokonana przy użyciu zwykłej karty bankomatowej, co wyklucza przymus zakładania osobnego konta. Jeśli chodzi o nominał, wypłacać można 50 euro i jego wielokrotność, natomiast kurs codziennie jest aktualizowany i tylko od klienta zależy, czy jego wysokość spełnia oczekiwania.

Pożyczka w bankomacie

Bank Millennium z kolei wprowadził do swojej oferty możliwość ubiegania się o pożyczkę przy użyciu.. bankomatu. Wniosek można wystosować poprzez maszyny właśnie tej sieci, natomiast jej maksymalna wysokość może wynosić dwa tysiące złotych, rozłożone na 24 miesiące. Jest to duże usprawnienie całej procedury, bowiem w typowych warunkach finalizacja udzielenia kredytu może wynieść od 30 minut do nawet godziny, natomiast w ten sposób, jak zapewnia firma, pieniądze mogą się pojawić na koncie już po paru minutach. Z takiej opcji mogą skorzystać jednak nie wszyscy klienci – oferta jest skierowana do osób, które posiadają konto w banku od minimum sześciu miesięcy, systematycznie je zasilają oraz korzystają z płatności internetowych.

Co ciekawe, niedługo po tym Bank Millennium zdecydował się na wprowadzenie innego źródła, dzięki któremu istnieje możliwość starania się o pożyczkę – mowa o mobilnej aplikacji przeznaczonej na urządzenia wyposażone w system Android.

Poza 2013 rokiem, kiedy to bankowość w Polsce zyskała sporą liczbę innowacji i nowinek technologicznych, warto również wspomnieć o roku 2015 – wówczas również na rynek wprowadzone zostały udogodnienia skierowane do klientów różnych banków.

Karta z dynamicznym kodem CVC

Getin Bank po wprowadzeniu plastiku z wyświetlaczem i klawiaturą poszedł krok dalej i jako pierwszy na świecie wypuścił na rynek kartę ze zmiennym kodem na jej tylnej części. Jest to przydatne przede wszystkim przy dokonywaniu transakcji internetowych, ponieważ dynamicznie aktualizowane cyfry znacznie minimalizują potencjalną utratę danych lub próbę włamania na konto. Chyba jedynym minusem takiej karty jest obecnie stosunkowo wysoka cena jej wyrobienia (50zł), choć można być przekonanym, że wraz ze zwiększeniem zainteresowania koszt będzie mniejszy.

Europejska karta płatnicza

Będąc za granicą, na dwa sposoby można zapłacić za usługę lub towar – gotówką w danej walucie lub przy użyciu karty kredytowej. Z reguły ta druga opcja wiąże się z kosztami lub problemami autoryzacyjnymi, dlatego przedstawiciele Banku Smart wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów
i wypuścili na rynek tak zwaną kartę V Pay, nazywaną europejską kartą płatniczą. Jej ogromnym plusem jest akceptacja w punktach handlowo-usługowych na terenie wszystkich krajów strefy euro,
a posiadacz takiej karty jest traktowany w taki sam sposób, jakby posiadał ją z placówki umiejscowionej w danym państwie.

Logowanie się na konto głosowo

Inną wartą wzmianki innowacją jest wprowadzenie spersonalizowanej opcji logowania się
na konto bankowe przy użyciu głosu. Jakiś czas temu zrzeszenie banków spółdzielczych BPS uruchomiło możliwość wykonania tej czynności za pomocą przyłożenia palca lub dłoni do czytnika linii papilarnych, natomiast funkcja bazująca na rozpoznawaniu grubości i barwy głosu klienta stanowi kolejne usprawnienie, które jednak wiąże się z próbami oszustw. Przedstawiciele placówek są jednak na tym punkcie wyczuleni i jak zapowiedzieli, dołożyli wszelkich starań, aby takich sytuacji uniknąć.

Mobilny wpłatomat

W celu jeszcze większego zadbania o zadowolenie klientów, sieć Idea Bank wprowadziła niezwykle wygodną opcję mobilnego wpłatomatu. W skrócie jest to samochód osobowy z funkcją podobną do typowego, zazwyczaj znajdującego się obok bankomatu, a o jego wyjątkowości świadczy fakt, że w największych polskich miastach klient za pomocą aplikacji mobilnej może zamówić sobie taką usługę w umówionym miejscu i godzinie. W chwili obecnej z takiego rodzaju wpłacania środków na konto można korzystać w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście.

 

Cezary Kawecki

Może Ci się również spodoba