Jak bezpiecznie płacić komórką?

Jak bezpiecznie płacić komórką

Wciąż rośnie liczba urządzeń, które smartfon uczynił zbędnymi. Budzik, aparat, kalkulator… mało kto na co dzień używa  tych rzeczy w tradycyjnej formie. Dzieje się tak za sprawą różnorodnych aplikacji, które możemy z łatwością pobrać na swój telefon. Od niedawna możliwe jest również dokonywanie płatności przy użyciu komórki. Czy portfel dołączy niedługo do listy rzeczy bezużytecznych?

Smartfon jest z pewnością jedną z niewielu rzeczy, która towarzyszy nam w ciągu dnia niemal cały czas i rzadko kiedy się z nim rozstajemy. Dlatego właśnie banki, chcąc maksymalnie ułatwić życie swoim klientom, postanowiły wyposażyć ich telefony w funkcję płacenia zbliżeniowego. Płacenie telefonem wygląda zupełnie tak samo jak ta sama czynność wykonana kartą zbliżeniową, a więc jest banalnie proste. Wystarczy zbliżyć telefon do terminala i gotowe!

W tym momencie może jednak nasunąć się pytanie „Dlaczego mam zamieniać kartę na telefon, skoro czynność wygląda identycznie? Ponadto telefon może nam się w każdej chwili rozładować, karta natomiast jest do użytku cały czas.” Odpowiedź jest bardzo prosta. Nierzadko zdarza nam się sytuacja, kiedy wychodząc tylko na spacer z psem, nie zabieramy ze sobą portfela, bo uznajemy, że z pewnością nam się nie przyda. Stawiając jednak kolejne kroki zdajemy sobie sprawę, że chętnie byśmy się czegoś napili albo zjedli, ale niestety…nie mamy ze sobą żadnych pieniędzy. I właśnie w takich momentach ratuje nas możliwość płacenia telefonem, bez którego z domu nie wychodzi prawie nikt.

Co więcej, korzystając z tej opcji smartfona, możemy jeszcze częściej i efektywniej komunikować się z bankiem. Można nie tylko sprawdzić stan swojego konta, ale także bank może proponować nam nagrody i rabaty za zakupy w konkretnych sklepach w naszej okolicy. Tej funkcji karta płatnicza nie ma i nie będzie mieć na pewno.

Jak zacząć płacić telefonem?

Możliwości rozpoczęcia płacenia telefonem jest wiele i w dużej mierze zależy to od typu posiadanego przez nas telefonu. Pierwszą z nich jest wykorzystanie technologii NFC, która jest dostępna na niektórych telefonach komórkowych. Konieczne jest tu zainstalowanie odpowiedniej aplikacji powiązanej z kontem bankowym bankowym i kartą SIM naszego operatora.  Następną  możliwością jest zamówienie w swoim banku naklejki zbliżeniowej, którą możemy nakleić na obudowie swojego smartfona. W tym przypadku nie musimy się matwić o żadne dodatkowe trudności. Ostatnią nowością na rynku jest BLIK, polski system płatności mobilnych. Jest on powiązany z rachunkiem bankowym i podczas płatności wytwarza   kod, który następnie przekazujemy sprzedawcy, aby ten zaakceptował transakcję. Wprawdzie nie jest to aż tak wygodne rozwiązanie jak płatności zbliżeniowe czy wykorzystujące NFC, jednak pozwala uniknąć konieczności ciągłego noszenia przy sobie portfela z gotówką lub karty płatniczej. Dobrze zapytać o najlepszą ofertę w swoim banku lub u operatora sieci komórkowej.

Kwestia bezpieczeństwa

Warto wiedzieć jak przedstawia się bezpieczeństwo transakcji z wykorzystaniem telefonów. Tutaj również można dopatrzeć się analogii do karty płatniczej.  W przypadku kradzieży telefonu należy podjąć dokładnie takie same kroki jak  w przypadku karty. Musimy wtedy szybko powiadomić bank o zgubie, żeby zablokował nasz rachunek. Zwróćmy jednak uwagę, że zanim wykonamy jakąkolwiek czynność na telefonie, musimy wpisać kod PIN, który go odblokuje, a żeby uruchomić aplikację bankową trzeba podać kolejny kod. Z bezpieczeństwem tego typu płatności nie jest zatem tak źle.

Dużo jednak leży w naszych rękach. Możemy wiele zrobić, żeby w pewien sposób zabezpieczyć się przed ewentualnym atakiem złodzieja. Po pierwsze i najważniejsze należy dobrze zabezpieczyć dostęp do naszego telefonu poprzez aktywację blokady dostępu. Zwykle jest to czterocyfrowe hasło lub wcześniej ustalony wzór do narysowania. Coraz częściej jednak spotykana jest  opcja „face unlock”, która za pomocą przedniej kamery skanuje twarz i umożliwia dostęp tylko „znanej osobie”. Możemy w taki sposób zablokować dostęp do całego telefonu, lub tylko do wybranych aplikacji.

Kolejnym niebezpieczeństwem czyhającym na nasze telefony i konta są wirusy i ataki hakerów. Dlatego tak ważne jest, szczególnie kiedy korzystamy z funkcji płacenia telefonem, żeby wyposażyć go w dobry program antywirusowy. Zmniejszy to w znacznym stopniu zagrożenie stania się ofiarą wirusa bądź aplikacji szpiegowskich. Pamiętać należy również o aktualizowaniu antywirusa, ale także oprogramowania, za każdym razem kiedy pojawi się komunikat o takiej możliwości. Nowsze wersje działają z reguły lepiej i skuteczniej będą chroniły naszą prywatność. Warto także wystrzegać się publicznych sieci Wi-Fi, szczególnie tych niezabezpieczonych hasłem. Logowanie się do banku przez nieznane połączenie internetowe można porównać do przeglądania zawartości naszego portfela na samym środku zatłoczonej ulicy.

Telefonem zapłacimy dziś już niemal w każdym sklepie. Od strony technicznej transakcje te są jak najbardziej chronione i nie musimy bać się o bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Ochrona naszych telefonów- portfeli należy w największym stopniu do samego użytkownika. Korzystajmy zatem z naszych telefonów odpowiedzialnie i cieszmy się z możliwości jakie dają nam nowinki technologiczne.

Julita Wardęcka

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *