IKZE – wyższa emerytura

IKZE – wyższa emerytura

Rzeczywistość wokół nas zmienia się bardzo szybko i chcemy być zabezpieczeni na przyszłość. Dlatego też coraz więcej z nas bardzo wcześnie zaczyna odkładać fundusze na emeryturę. Z pomocą przychodzi założenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IZKE). Dzięki tej formie oszczędzania już dzisiaj mamy realny wpływ na to jakimi środkami będziemy dysponowali po przejściu na upragniony odpoczynek.

PROSTOTA FUNKCJONOWANIA

Jeśli jesteś osobą pełnoletnią osiągającą przychód (niekonieczne posiadającą umowę o pracę) lub masz skończone 16 lat i jesteś osobą zatrudnianą na umowę o pracę, bez zbytnich trudności założysz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Wystarczy podpisać umowę o prowadzenie takiego konta, nie zabiera to dużo czasu i nie potrzeba innych zbędnych formalności.

W przypadku rozwiązania takiej umowy środki zgromadzone na IKZE będą zwrócone w dowolnej chwili. W tym przypadku zwrot całości, a nie części środków, podlega opodatkowaniu według skali podatkowej obowiązującej w chwili wypowiedzenia umowy.

Jeśli posiada się IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) czy PPE (Pracowniczy Program Emerytalny) lub oba, nie ma przeszkód, aby posiadać IKZE. Można przenieść środki zebrane na IKE do IKZE, a taka operacja nie podlega opodatkowaniu.

WPŁATY

Na IKZE warto zacząć oszczędzać wcześnie i robić to systematycznie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wpłacać kiedy i jak się chce. Można to robić systematycznie miesięcznie, kwartalnie, półrocznie, rocznie, albo w dowolnej chwili. Dzięki temu zgromadzimy większy kapitał na emeryturę. IKZE na polskim rynku istnieją od 2012 roku, umożliwiając dodatkowe oszczędzanie. Środki wpłacone przez nas na konto są lokowane w depozyty bankowe, akcje, w jednostki funduszy inwestycyjnych oraz w obligacje. Najważniejsze, ze to my decydujemy, ile oraz kiedy dokonujemy wpłat na konto.

ZYSKI

Dzięki IZKE zyskujemy wyższą emeryturę, co oznacza, że nasz standard życia nie pogorszy się wraz z opuszczeniem pracy. Dodatkowo możemy zyskać ulgę podatkową. Każdego roku możemy odliczyć w deklaracji PIT sumy, które wpłaca się na IKZE w poprzednim roku.

NA EMERYTURZE

Przechodząc na emeryturę płacimy 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy, jeśli oszczędności wypłacimy po 65. roku życia i wpłacane były przez co najmniej 5 lat. Otrzymamy je jednorazowo lub w ratach – wedle uznania.

Oszczędności zgromadzone w IKZE są dziedziczone w przypadku śmierci właściciela konta. Nie płaci się wtedy podatku od spadków i darowizn, tylko ten sam 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy. Uniknąć płacenia takiego podatku spadkobierca może przenosząc odziedziczone fundusze do własnego IKZE.

Kamila Jamrożek

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Zuzanna pisze:

    Ciekawa opcja, aby zabezpieczyć się na przyszłość. Emerytury nie są zbyt wysokie, a każdy zastrzyk pieniędzy może się okazać bardzo pomocny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *