Faktoring – dlaczego warto go stosować?

Faktoring – dlaczego warto go stosowac

Faktoring to coraz częściej wykorzystywana usługa, która pozwala na finansowanie faktur z odroczonym terminem płatności. Stosowanie faktoringu sprzyja poprawie płynności finansowej i pozwala uniezależnić się od nieterminowych oraz niewypłacalnych kontrahentów, co przyczynia się w rozwoju przedsiębiorstwa. Czytaj dalej i dowiedz się, na czym polega faktoring.

I choć korzenie faktoringu sięgają kilkuset lat wstecz, to w Polsce ta usługa finansowa, zaczęła się dynamicznie rozwijać dopiero przed dwoma dekadami. Z danych Polskiego Związku Faktorów wynika, że każdego roku rośnie liczba przedsiębiorstw, które są zainteresowane skorzystaniem z tego rodzaju usług. Faktoring w najlepszym wydaniu można znaleźć na stronie internetowej https://www.bibbyfinancialservices.pl/ .

Finansowanie przedsiębiorstwa za pośrednictwem faktoringu – na czym polega?

W dużym uproszczeniu, faktoring jest usługą finansową, w której faktor (instytucja finansowa realizująca usługi faktoringowe) finansuje faktory z odroczonym terminem płatności faktorantom (klientom faktorów, korzystających z usług faktoringowych). W ramach usługi faktoringowej, faktoranci po przekazaniu kopii faktury potwierdzającej sprzedaż, mogą cieszyć się z zaliczki wynoszącej nawet 90 procent wartości faktury już po 24 godzinach od momentu jej przekazania.

Ta kwota, nazywana jest zaliczką. Reszta wartości faktury jest wypłacana w terminie płatności, który widnieje na dokumencie potwierdzającym sprzedaż towarów lub usług z odroczonym terminem płatności. Pozyskane w ten sposób pieniądze, faktorant może przeznaczyć na dowolny cel, co jest dużą zaletą w porównaniu z innymi, tradycyjnymi metodami finansowania przedsiębiorstwa.

Środki uzyskane w ramach zaliczki, faktorant może potraktować jako środki obrotowe i w ten sposób opłacić wynagrodzenia pracownikom, opłacić raty leasingowe czy spłacić należności względem Urzędu Skarbowego lub ZUS.

Rodzaje faktoringu: faktoring pełny oraz niepełny

Dwoma najczęściej wybieranymi rodzajami faktoringu są faktoring pełny oraz niepełny. Faktoring pełny nazywany jest również faktoringiem bez regresu i jest statystycznie usługą droższą od faktoringu niepełnego, choć posiada dodatkowe walory, których mają usługi w postaci faktoringu z regresem.

Faktoring bez regresu posiada wiele cech wspólnych z faktoringiem niepełnym. Obie usługi finansowe, pozwalają zdobyć nawet 90 procent wartości faktury w ekspresowym czasie. To, co odróżnia obie metody finansowanie to przejęcie ryzyka niewypłacalności przez faktora.

W przypadku faktoringu bez regresu, klienci faktoringowi nie muszą martwić się o terminową wypłatę należnych pieniędzy przez kontrahentów, ponieważ i tak dostaną całość kwoty bez względu na spłatę , lub jej brak. W przypadku faktoringu z regresem, faktorant sam musi dochodzić do roszczeń względem nieterminowego lub niewypłacalnego kontrahenta i opłacić koszty usługi faktorowi.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Ewa pisze:

    Pierwszy raz spotkałem się z terminem faktoring. Wszystko ładnie wyjaśnione, na czym polega na usługa finansowania oraz jakie zalety niesie korzystanie z niej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *