Dlaczego warto płacić kartą kredytową?

Czym karta kredytowa różni się od innych kart płatniczych?

Aby szczerze docenić zalety płynące z posiadania karty kredytowej, warto najpierw przyswoić kilka podstawowych informacji na jej temat. Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie jest ona w żaden sposób powiązana z kontem osobistym (ROR). Jest narzędziem płatniczym przyznawanym klientom banku z osobnym rachunkiem i pewnym limitem kredytowym, z którego mogą oni bezpłatnie skorzystać w ciągu ustalonego okresu. Jest to zazwyczaj od 51 do 61 dni od dokonania operacji, w zależności od instytucji finansowej. Pierwsze 30 dni to okres rozliczeniowy, w ciągu którego konsument może wykonywać płatności kartą (może też już wtedy zacząć spłacać dług), po których wysyłany zostaje do niego  wyciąg z wszystkimi dokonanymi w ciągu miesiąca transakcjami i dokładnym terminem spłaty. Kolejne 21 do 31 dni to tzw. grace period czyli okres odroczenia spłaty zadłużenia, w którym należy dokonać ostatecznego zwrotu długu. Po zakończeniu tego okresu i w razie kiedy klient nie spłaci całości wymaganej sumy, bank zaczyna naliczać odsetki od wydanej kwoty. Warto jednak zaznaczyć, że bezpłatne są jedynie transakcje bezgotówkowe podczas gdy wszelkiego rodzaju wypłaty pieniędzy, np. w bankomacie, automatycznie włączają naliczanie odsetek od pobranej sumy, a czasami ściągają również prowizję.

Podstawową różnicą pomiędzy kartą kredytową a debetową (jak również kartą przedpłaconą – tzw. prepaid) jest więc taka, że służy ona głównie transakcjom bezgotówkowym, a za każdym razem kiedy z niej korzystamy to pobieramy pożyczkę. Wydajemy pieniądze banku, a nie nasze własne, które wpłaciliśmy na konto osobiste, i zobowiązani jesteśmy do ich oddania w ustalonym wcześniej terminie oraz na określonych w umowie warunkach. W przeciwnym razie, zmuszeni będziemy do zapłacenia kary w wysokości naliczonych odsetek.

Jakie są zalety jej używania?

Większość przeciwników używania tzw. plastikowych pieniędzy twierdzi, że nie są one bezpieczne, powodują bowiem niepotrzebne ryzyko straty kontroli nad własnymi wydatkami i wpadnięcia w długi. Nie jest to jednak do końca prawdziwe przeświadczenie, a lista zalet jest w tym przypadku zdecydowanie dłuższa niż wykaz wad. Trzeba po prostu pamiętać, że kluczem do sukcesu – tak jak w przypadku korzystania ze wszystkich rzeczy w życiu codziennym – jest mądre i odpowiedzialne użytkowanie.

Wymieniając więc pozytywne strony korzystania z tego narzędzia płatniczego warto zacząć od wygody i prostoty obsługi. Jest to przede wszystkim darmowe źródło pieniędzy w chwili kiedy ich nie mamy, a potrzebujemy lub wymagana jest od nas zapłata w obcej walucie – tak jak np. w przypadku zakupów przez Internet, rezerwacji biletu lotniczego albo w trakcie podróży poza granicami kraju. Oszczędza to więc wiele stresu i cennego czasu. Poza tym ogranicza prawdopodobieństwo odrzucenia transakcji, która często zdarza się w przypadku korzystania z tzw. debetówki, oraz eliminuje konieczność wymiany gotówki w kantorze co, poza wygodą, zapewnia również bezpieczeństwo i pewność, że nie zostaniemy oszukani lub okradzeni.

W rzeczywistości karty kredytowe mogą również sprzyjać oszczędzaniu. Zamiast wydawać rzeczywiste środki pieniężne na codzienne potrzeby, możemy umieścić je na rachunku oszczędnościowym z dobrym oprocentowaniem i uruchomić rezerwy dopiero wtedy, kiedy zbliża się termin spłaty kredytu. Poza tym, banki oferują swoim klientom zredukowanie wszelkich opłat za kartę do zera, pod warunkiem aktywnego z niej korzystania.

Instytucje finansowe mają zwyczaj zawierania partnerstwa z markowymi sklepami, restauracjami, hotelami czy też stacjami paliw, co także daje ogromne możliwości oszczędzania. Płacąc tzw. plastikowymi pieniędzmi możemy skorzystać z ich programów lojalnościowych i zbierać punkty, które – po uzyskaniu odpowiedniej ilości  – wymienić możemy np. na paliwo (np. Citibank), dzień w SPA (np. mBank), a ostatnimi czasy nawet na bilety lotnicze większości przewoźników krajowych i tanich linii (np. BZ WBK). Co więcej, nowi posiadacze kart kredytowych często dostają w prezencie darmowe punkty, a niektóre sklepy oferują swoim klientom atrakcyjne rabaty za transakcje dokonane bezgotówkowo.

Jeśli lubimy podróżować, to przydatną może się okazać funkcja darmowego ubezpieczenia w podróży dołączana na przykład do  większości kredytówek banku BPH i uruchamiana automatyczne od razu przy pierwszej dokonanej operacji. Placówka ta ma również w swojej ofercie program assistance i usługi praktycznego serwisu informacyjno-organizacyjnego, tzw. Concierge, w Polsce i zagranicą. Bank Zachodni WBK natomiast proponuje klientowi pakiet darmowych ubezpieczeń na wypadek kradzieży, zgubienia lub transakcji dokonanych przez niepowołane osoby.

Rodzajem ubezpieczenia jest również usługa chargeback (obciążenie zwrotne), która umożliwia złożenie reklamacji w razie nadużyć (np. zakupu produktu u nieuczciwego sprzedawcy w Internecie), przywłaszczenia danych karty lub w przypadku błędów, które mogą zdarzyć się przy dokonywaniu operacji bezgotówkowych. Konsument ma wtedy prawo do złożenia odpowiednich dokumentów w placówce i – po odpowiednim rozpatrzeniu reklamacji – odzyskania swoich pieniędzy.

Łatwo więc zauważyć dlaczego warto płacić kartą kredytową. Jeśli tylko właściwie z niej korzystamy i nie tracimy kontroli nad własnymi wydatkami, może ona z pewnością być bogatym źródłem korzyści finansowych.

 

Aleksandra Dróbka

Może Ci się również spodoba