Czym się kierować przy wyborze konta bankowego?   

Niestety, w dzisiejszych czasach ludzie kierują się głównie opinią społeczną. Oczywiście mama, babcia, ciocia i sąsiadka chcą dla nas jak najlepiej sugerując otwarcie konta w ich dotychczasowym banku, który – metaforycznie mówiąc – jest najbardziej opłacalny, ponieważ nikt im tam jeszcze pieniędzy nie ukradł. Mają rację, w końcu najbliżsi to nasi najlepsi doradcy. Nie będą koloryzować jak konsultanci w banku, którzy są gotowi pomalować nam cały dom w zamian za podpisaną umowę. Ale warto się jednak zastanowić. Na rynku obecnie jest tyle ofert bankowych, że zainteresowany powinien zapoznać się, z co najmniej dziesięcioma przed podjęciem decyzji. Tym bardziej, że teraz banki walczą o klientów i rzucają coraz lepsze propozycje. Co z tego wynika? Babcia, zatem doradzi nam najlepiej jak potrafi. Powie nam jasno, jakie są warunki, i warto wziąć to pod uwagę. Jednak nie będziemy mieli wtedy satysfakcji, że zapoznaliśmy się z większą liczbą ofert proponowanych przez inne banki.

 

A więc, jak już podjęliśmy decyzję że poświęcimy nasz czas na smętne, czasochłonne i męczące, (chociaż z początku może nam się to wydawać bardzo ekscytujące) poszukiwanie ‘oferty idealnej’, to zastanówmy się przede wszystkim, jakie konto sprosta naszym wymaganiom. Czy stawiamy na tradycyjną obsługę konta w oddziale banku czy może jesteśmy nieco bardziej nowocześni i wolimy sprawy załatwiać za pomocą Internetu albo przez telefon? Oczywiście obie metody siebie nie wykluczają i z łatwością można je powiązać. Usługa bankowości elektronicznej zazwyczaj stanowi element uzupełniający tej tradycyjnej i jest dostępna w praktycznie każdym banku. Najważniejsze żeby skutecznie dopasować ofertę do naszych potrzeb.

 

Jeżeli już podjęliśmy decyzję, czy z naszej bankowości będziemy korzystać elektronicznie, w oddziałach, czy może wolimy połączenie konta elektronicznego z obsługa telefoniczną ale zależy nam również na możliwości pójścia do placówki bankowej osobiście, powinniśmy rozpocząć analizę banków i dostępnych dla nas ofert.

 

Przeglądając oferty interesujących nas banków, uważajmy na haczyki. Jak wspomniałam wcześniej, banki konkurują ze sobą chcąc pozyskać jak największą ilość klientów ale nie chcą na tym stracić. Przykładowo, bank który oferuje zero prowizji za prowadzenie konta, nie informuje wstępnie o tym, że aby faktycznie za nie nie  płacić, trzeba mieć przychody miesięczne na konto w wysokości co najmniej 2000zł.  Inny bank również może oferować darmowe prowadzenie konta, pod warunkiem że będziemy co miesiąc płacili co najmniej 200zł za zakupy w sklepie kartą.  Te warunki oczywiście nie stanowią dla nas problemu, jeśli wiemy że co miesiąc na konto wpływa nam więcej niż 2000zł albo że robiąc miesięczne zakupy jak zawsze będziemy płacić za nie kartą. W zamian będziemy mieli darmowe konto w banku i nie będziemy przejmować się prowizją.

 

A co jeśli nie mamy stałych dochodów i nie chcemy wciąż płacić kartą za zakupy?

Otóż, wydaje nam się że 0zł prowizji za prowadzenie konta bankowego to bardzo dobra oferta, ale okazuje się że w większości przypadków, konta które pobierają opłatę są lepsze i bardziej opłacalne. Szczególnie jeśli robimy często przelewy, korzystamy z bankomatów oraz staramy się odłożyć pieniądze na wymarzone wakacje na Malcie, remont mieszkania, kupno samochodu czy też inne nasze marzenie. Zastanówmy się więc; czy wolimy opłacić nasze konto (opłaty wahają się od 0-50 złotych miesięcznie, ale zazwyczaj są to niskie kwoty jak 3zł) i móc dowoli korzystać z darmowych przelewów, zerowej lub groszowej prowizji za korzystanie z obcego bankomatu, oraz często dołączonego konta oszczędnościowego na które możemy wpłacać i wypłacać środki kiedy tylko chcemy. Niestety, często decydując się na konto darmowe, narażamy się na większe opłaty podczas korzystania z bankomatów, robienia przelewów i nie posiadamy dołączonego konta oszczędnościowego na które chcielibyśmy odkładać sobie dowolne kwoty zbierając na nasze wymarzone wakacje.

 

Gdy dokonaliśmy już wstępnej selekcji kont osobistych jakie oferują nam wybrane banki, warto zorientować się czy w naszym obszarze zamieszkania lub pracy znajduje się placówka stacjonarna. Nie będzie to zbyt przydatne dla osoby decydującej się na konto internetowe, jednak dla osoby chcącej załatwiać sprawy bankowe tradycyjnie w oddziale, być może jest to najważniejszy punkt przy wyborze konta bankowego, i na pewno pomoże nam w eliminacji zbędnych elementów. Pamiętajmy jednak, że nie warto chodzić do placówki bankowej tylko po to by wypłacać pieniądze, ponieważ często jest to droga operacja i bardziej czasochłonna niż wypłacanie gotówki w bankomacie za rogiem.  Bliskość bankomatów ma znaczenie. W końcu nie chcemy daleko wędrować w poszukiwaniu bankomatu z którego będziemy mogli swobodnie wypłacać gotówkę.

 

Po dokładnym przejrzeniu i wybraniu dwóch lub trzech ostatecznych ofert, powinniśmy wybrać się do banków i przedstawić konsultantom swoje oczekiwania. Konsultanci z miłą chęcią wdrążą nas w szczegóły danych ofert oraz rozwieją nasze wątpliwości. Wtedy będziemy mieli pełną świadomość tego, co jest dla nas najlepsze. A kiedy już się zdecydujemy, pamiętajmy że przed podpisaniem umowy należy dogłębnie ją przeczytać i dopytać konsultanta w razie jakichkolwiek niejasności. Dzięki temu zdołamy uniknąć zbędnych nieprzyjemności.

 Beata Tarana

Może Ci się również spodoba