Czym różni się OC od AC?

Czym różni się OC od AC

Przezorny zawsze ubezpieczony, tak brzmią słowa często wypowiadanego przez nas powiedzenia. Obecnie firmy ubezpieczeniowe oferują szeroki zakres usług. Możemy ubezpieczyć dosłownie wszystko. Zarówno siebie, jak i nasz dom, samochód czy jakiekolwiek inne wartościowe dla nas rzeczy możemy ubezpieczyć na różne kwoty.

Najczęściej używanym przez nas na co dzień środkiem transportu jest samochód. Jeździmy nim do pracy, na zakupy czy w odwiedziny do znajomych. Kiedy do niego wsiadamy chcemy czuć się bezpiecznie, dlatego regularnie robimy przegląd techniczny samochodu. To jest akurat konieczność, gdyż zobowiązują nas do tego przepisy, wedle których musimy co roku dokonywać takowego przeglądu. Sprawdzany jest wtedy stan techniczny samochodu. Jednak przezorny kierowca częściej zagląda pod maskę, aby odpowiednio wcześnie zareagować i uniknąć większych uszkodzeń.

Bezpieczeństwo to nie tylko sprawny samochód, ale także ubezpieczenie.  Wiadomo,  że każdy z nas stara się zapobiegać wypadkom oraz jeździć bezpiecznie. Jednak na drodze nie na wszystko mamy wpływ. Czasem może zawieść maszyna lub inny kierowca. Wtedy właśnie może dojść do kolizji lub poważnego wypadku.

Właśnie w takiej sytuacji niezwykle ważne jest ubezpieczenie samochodu. Jako właściciele pojazdu mamy obowiązek wykupić ubezpieczenie OC. Dobrowolnie możemy też zdecydować się na AC.

Mamy więc dwa podstawowe rodzaje ubezpieczenia, które możemy wykupić dla naszego samochodu. Spróbujmy na początek wyjaśnić podstawowe zagadnięcia związane z obydwiema polisami a następnie je porównać.

Ubezpieczenie OC, jak już wspomnieliśmy jest obowiązkowe. Każdy samochód powinien być ubezpieczony. Wyjaśnijmy skrót OC. Jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest ono niezwykle ważne, gdyż jeśli dojdzie do jakiegokolwiek wypadku to nasz ubezpieczyciel pokrywa szkody ekonomiczne. Jeżeli to my spowodujemy wypadek, w wyniku którego jesteśmy zobowiązani do pokrycia szkód osoby poszkodowanej to właśnie wtedy pojawia się kwestia naszego ubezpieczenia. Wszelkie koszty związane np. z naprawą pojazdu osoby poszkodowanej pokrywa nasz ubezpieczyciel.  Oczywiście tylko wtedy, gdy jesteśmy zobowiązani do naprawy szkody wyrządzonej osobie trzeciej.

Przyjrzyjmy się teraz sytuacji odwrotnej, to my jesteśmy poszkodowani np. podczas stłuczki. Wtedy to ubezpieczyciel osoby która uszkodziła nasz pojazd, pokrywa wszelkie koszty związane z naprawą naszego samochodu.

Opisana powyżej regulacja prawna daje nam gwarancję pewnego rodzaju bezpieczeństwa. Prawo zobowiązuje właściciela każdego pojazdu mechanicznego do wykupienia ubezpieczenia OC, a co za tym idzie, jeśli my lub ktoś inny spowoduje wypadek, to mamy pewność, że to ubezpieczyciel pokryje koszty ekonomiczne wypadku.

Warto też wiedzieć, iż w przypadku, gdy sprawca jest nieznany lub uciekł on z miejsca wypadku, to możemy ubiegać się o odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Musimy jednak pamiętać, iż wypłaca on odszkodowanie tylko w wypadku uszkodzenia ciała, nie pokrywa on  kosztów naprawy samochodu.

Łatwo zauważyć, iż ubezpieczenie OC dotyczy tylko osób poszkodowanych.

Zupełnie inaczej jest w przypadku AC, czyli ubezpieczenia Autocasco. Jest to ubezpieczenie na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń takich jak zderzenie ze zwierzętami czy chociażby kradzież. Jeżeli nie chcemy wykupywać ubezpieczenia AC, możemy zdecydować się tylko i wyłącznie na ubezpieczenie od kradzieży, wiele firm oferuje tego rodzaju usługę. Pod względem finansowym jest to zdecydowanie tańsze.

Przyjrzyjmy się zatem obydwu ubezpieczeniom. Zasadniczą różnicą jest fakt, iż ubezpieczeni OC jest obowiązkowe, a AC dobrowolne. Istotne jest też to, że OC obejmuje tylko szkody przez nas wyrządzone, ale osobom trzecim, tak więc to im wypłaca odszkodowanie. Odwrotnie jest w przypadku AC, z którego to my osobiście dostajemy odszkodowanie w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia. Kolejna kwestia to konsekwencje wynikające z braku posiadania ubezpieczenia OC, a mianowicie kara w przypadku kontroli drogowej, kiedy to upoważnione do tego służby mogą zażądać od nas okazania dokumentu potwierdzającego wykupienie polisy. Informacją zaskakującą może być fakt, iż jeśli nie zrezygnujemy z ubezpieczenia OC w danej firmie, to jest ono automatycznie przedłużane. Jest to istotna kwestia, gdyż jeśli nie zapłacimy na czas raty ubezpieczenia to na pewno poniesiemy tego konsekwencje. Warto więc zapisać w kalendarzu datę końca ubezpieczenia, gdyż możemy wtedy odpowiednio wcześnie zgłosić się do ubezpieczyciela jeśli chcemy wprowadzić jakiekolwiek zmiany w umowie lub całkowicie zrezygnować z usług danej firmy.

Jeśli już zdecydujemy, czy chcemy wykupić tylko i wyłącznie ubezpieczenia OC, czy także AC, to pozostaje nam kwestia wyboru ubezpieczyciela. Na rynku jest wiele firm oferujących takowe usługi. Bardzo często oferują one zniżki, w przypadku gdy wykupimy obydwie polisy. Warto więc wziąć pod uwagę taką opcję. Starajmy się przede wszystkim wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję. Pamiętajmy o tym, iż istotny wpływ na koszty ubezpieczenia ma fakt, od ilu lat posiadamy prawo jazdy. Młodzi kierowcy zapłacą za ubezpieczenie zdecydowanie więcej niż Ci doświadczeni, jednak z upływem lat ta różnica będzie maleć.

Wybierając ubezpieczenie zwróćmy też uwagę, na to czy jest w nim opcja ubezpieczenia pasażerów pojazdu. Jest to tak zwane ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto zastanowić się nad wykupieniem takiego ubezpieczenia , gdyż jest to stosunkowo niewielka dopłata do podstawowych kosztów.

Kolejna kwestia, to sposób zapłaty za ubezpieczenie. Większość firm oferuje możliwość zapłaty w dwóch ratach, płatnych co pół roku. Zanim jednak zdecydujemy się na taką opcję, weźmy pod uwagę, że w takiej sytuacji całkowity koszt ubezpieczenia będzie większy niż jeśli zapłacilibyśmy całość od razu. Jest to jednak dobra opcja dla osób, które w chwili wykupywania ubezpieczenia nie posiadają większej gotówki.

Pamiętajmy jednak o tym, iż to nie ubezpieczenie jest najważniejsze, ale nasza rozwaga na drodze i odpowiedzialność za bezpieczeństwo oraz życie swoje i innych.

 

Ewelina Figiela

 

Może Ci się również spodoba