Czym jest płatność online? Szybkie i wygodne płatności w Internecie

Czym jest płatność online Szybkie i wygodne płatności w Internecie

Przelew internetowy upowszechnił się do tego stopnia, że większość z nas stosuje tę metodę, aby zapłacić za rachunki czy zakupy w sklepach internetowych. Nie jest to jednak jedyny ze sposobów płatności online. Jak jeszcze możemy ułatwić sobie życie?

Rynek e-commerce rozwija się coraz prężniej, a najnowsze trendy oferują nam coraz więcej metod realizacji płatności bez wychodzenia w domu. Nic w tym dziwnego, ponieważ zapotrzebowanie na szybkie, łatwe i wygodne załatwianie spraw w sieci stale rośnie. Jak płacić, kiedy przez Internet?

Szybkie przelewy

Chyba trudno już spotkać bank, który nie oferuje swoim klientom możliwości przelewów internetowych. Jest to bezpieczny i prosty sposób, aby dokonać płatności. Wystarczy zalogować się na swoje konto, wprowadzić numer konta odbiorcy, tytuł przelewu i kwotę. Ze względu na politykę bezpieczeństwa zostaniemy również poproszeni o potwierdzenie naszej transakcji, najczęściej za pomocą automatycznego hasła przesyłanego SMS-em lub kodu ze zdrapki. Jeśli płacimy za coś regularnie tę samą kwotę, np. za czynsz, telefon, możemy zlecić również przelew stały. Dzięki temu każdego dnia miesiąca bank sam pobierze daną sumę z naszego konta. Ręczne wpisywanie przelewów zabiera jednak troszkę więcej czasu, możemy pomylić się przy wpisywaniu numeru rachunku. Z tego powodu sklepy czy inne serwisy internetowe oferują płatności online przez elektroniczne platformy, które automatycznie uzupełnią dane konieczne do wykonania przelewu. Naszym zadaniem będzie już tylko potwierdzenie zlecenia transakcji.

Karty płatnicze

Możemy również uiścić płatność online za pomocą karty debetowej, kredytowej czy też przedpłaconej. Wystarczy wybrać w systemie płatniczym serwisu internetowego rodzaj karty, a po przekierowaniu wpisać numer, kod CVV i daty ważności karty, a następnie zatwierdzić operację – pieniądze przechodzą na konto sprzedawcy tak samo, jak podczas płatności kartą w terminalu. Sposób ten jest bardzo szybki i wygodny, ale niektórzy obawiają się podawania tego typu danych w sieci.  Aby bezpiecznie przeprowadzić taką transakcję, należy upewnić się, że w pasku naszej przeglądarki pojawia się protokół SSL, który za pomocą szyfru chroni informacje, które umieszczamy w Internecie. W celu zmniejszenia ryzyka płatności kartą przez Internet coraz więcej polskich banków wprowadza również procedurę 3D Secure. Podobnie jak w przypadku przelewów chcąc zapłacić kartą w sieci, musimy potwierdzić ten fakt kodem, który zostanie przysłany SMS-em. Istnieją również systemy np. V.me lub MasterPass, które funkcjonują na zasadzie wirtualnych portfeli. Można podpiąć do nich kartę i płacić nią w sieci, podając tylko numer PIN, bez konieczności wpisywania wszystkich danych.

E-portfele

Dzięki e-portfelom możemy płacić za zakupy „cyberwalutą”, co jest bardzo bezpiecznym i szybkim rozwiązaniem. Tak jak w przypadku wspomnianych już systemów możemy połączyć je z kartą płatniczą, kontem lub jednorazowo przelewać pieniądze. Niektóre z tych sposobów płatności wymagają specjalnego oprogramowania np. CyberCash, CyberCoin, eCash na innych wystarczy tylko rejestracja i połączenie z rachunkiem. Do portfeli elektronicznych należy także bardzo popularny system PayPal, który funkcjonuje na zasadzie wirtualnego rachunku i poczty internetowej. Jego obsługa jest bardzo prosta – wystarczy założyć konto, które będzie połączone z kartą płatniczą lub rachunkiem oraz adresem mailowym. Wszystkie te informacje podaje się tylko raz, potem można już płacić i odbierać przelewy jednym kliknięciem. Serwis jest bezpłatny dla kupujących. Cyberpieniądze zasilające wirtualne portfele można oczywiście wymienić na prawdziwie pieniądze, a metoda ta na pewno daje duże poczucie bezpieczeństwa. Nie musimy podawać za każdym razem numeru karty, a na wirtualny rachunek przelewamy tyle środków, ile akurat potrzebujemy.

Płatności mobilne

Telefonów używamy już praktycznie do wszystkiego, dlaczego więc nie mielibyśmy nimi płacić. Ta metoda również cieszy się coraz większym zainteresowaniem, bo umożliwia realizowanie transakcji niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację i doładować elektroniczny rachunek. Ten wcale nie musi być bezpośrednio i na stałe podłączony do  konta bankowego. Możemy zlecić szybki przelew i zasilić mobilny portfel odpowiednią kwotą.

Elektroniczne formy płatności

Automatycznie przekierowanie do wykonania przelewu lub zapłaty kartą możliwe jest dzięki elektronicznym systemom płatności. Nie są to jednak ich wszystkie możliwości. Platformy te mają za zadanie zagwarantować szybki, wygodny i bezpieczny przepływ pieniędzy, oferując wieloraki wybór metod ich realizowania, czyli obsługiwać wszystkie wymienione powyżej kanały płatności. Wśród systemów możemy wymienić przykładowo PayU, DotPay, Trasferuj.pl czy Przelewy24.pl, ale na rynku pojawiają się wciąż nowe platformy. Oferty firm dostarczających tego typu usługi są nieco zróżnicowane – nie wszystkie obsługują te same banki, rodzaje kart czy kanały płatności SMS. Nie da się jednak ukryć, że z punktu widzenia klienta szeroki wachlarz możliwości jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem, dlatego systemy zintegrowane cieszą się coraz większą popularnością wśród sprzedawców.

 

Justyna Pielucha

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *