Alternatywne sposoby inwestowania

Masz trochę pieniędzy, jesteś oszczędny, dostałeś je w spadku albo spadły Ci z nieba – nie ważne. Lokaty i obligacje przynoszą nikłe zyski, giełda jest skomplikowana, za dużo wykresów, bliscy i znajomi z reguły będą Ci ją odradzać – nie cieszy się zaufaniem w społeczeństwie.

Więc jak inwestować swoje wolne środki tak aby mieć możliwość zysków większych niż 3% z lokaty? Jak zawsze rynek wychodzi na przeciw ludziom chcącym inwestować i oferuje wile możliwości. Poniżej przedstawiam kilka ciekawych pomysłów.

Crowdfunding udziałowy

Niektórzy z was pewnie słyszeli to hasło jednak większości osób w kraju nic ono nie mówi. Crowdfunding udziałowy to forma grupowego inwestowania w nowe projekty lub pomysły w internecie.

W zamian za swoje pieniądze inwestor otrzymuje udziały w finansowanym przez niego projekcie. Mechanizm wygląda podobnie jak na giełdzie. Osoby posiadające kapitał spotykają się z pomysłodawcami potrzebującymi finansowania.

Jaka jest różnica?

Giełda nie umożliwia inwestycji w firmę już na etapie koncepcyjnym. Crowdfunding udziałowy to póki co głównie inwestowanie w pomysły, które jeszcze nie zostały zrealizowane, więc niesie ona za sobą dość spore ryzyko. Jest to model, który rozwinął się bardzo szeroko na zachodzie Europy, szczególnie w Wielkiej Brytanii. Jak to zwykle bywa, za ryzykiem mogą iść wysokie zyski lub duże straty.

Pożyczki społecznościowe

Pożyczki kojarzą się jedynie z bankami. Od niedawna sporą rzeszę inwestorów przyciągają portale, które umożliwiają udzielanie pożyczek społecznościowych.

Czym są pożyczki społecznościowe?

Pożyczka społecznościowa od bankowej różni się tym, że jest udzielana przez osobę prywatną lub przez grupę osób. Osoby te nazywane są inwestorami i to one decydują czy, komu i na jakich zasadach pożyczą swoje pieniądze.

Zazwyczaj portale pośredniczące dokonują analizy ryzyka udzielenia pożyczki konkretnej osobie. Sprawdzają historię kredytową, źródła dochodów, historię konta bankowego i wiele innych aspektów. Inwestor może zapoznać się z podstawowymi informacjami o pożyczkobiorcy takimi jak stan cywilny, wielkość dochodów. Może również kontaktować się z nim w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Inwestując w pożyczki społecznościowe zwykle możemy liczyć na zysk w wysokości 10% rocznie.

A co jeśli ktoś nie będzie spłacał moich należności?

To zależy od portalu i obranej przez niego polityki. Zazwyczaj portal negocjije wierzytelności przez firmowy lub zewnętrzny dział windykacji. Później z reguły do gry wchodzą firmy profesjonalnie zajmujące się windykacją. Jest duże ryzyko, że inwestor otrzyma tylko część zainwestowanego kapitału. Z pewnością nie jest to całkowicie bezpieczna inwestycja. Jednak możliwość uzyskania stopy zwrotu na poziomie 10% przy obecnych poziomach oprocentowania lokat wynoszących 2-3% jest kusząca.

Bitcoin

Swego czasu bardzo głośno było o spektakularnym wzroście wartości i popytu na elektroniczne waluty. Flagowym ich przedstawicielem jest – Bitcoin.

Na czym to polega?

Bitcoin to pieniądz niezależny. Nikt odgórnie nie gwarantuje jego wartości, wynika ona jedynie z matematycznych i kryptograficznych interpretacji zaobserwowanego popytu przy stałej podaży.

Nie istnieje żadna instytucja państwa, która mogłaby mieć wpływ na wartość Bitcoin. Dzięki temu, pieniądz ten jest bardziej odporny na inflację niż pieniądz, którego używamy – fiducjarny – czyli oparty na zapewnieniach i zabezpieczeniach jego wartości przez Banki Centralne.

Bitcoinów wyemitowano 21 milionów. Nie ma możliwości ich dodruku i dewaluacji jego wartości.

Ale po co powstał?

Główną ideą jest usprawnienie płatności online i przelewania środków finansowych między ludźmi. Wartość Bitcoina wyrażana jest do 8 zer po przecinku więc łatwo go dzielić i płacić nawet za drobne rzeczy. Bitcoin eliminuje potrzebę przeliczania walut przy przelewach bankowych oraz opłaty pobierane przez banki. Dokonywanie płatności w tej walucie jest proste i intuicyjne.

Co jeszcze ciekawego oferuje?

Wszystkie transakcje bitcoinami są jawne jednak tożsamość stron nie jest ujawniana. Umożliwia to ukrywanie dochodów przed wierzycielami, co uważam raczej za wadę i zwiększenie ryzyka tej inwestycji. Nie wiadomo kto posiada Bitcoiny. Żaden komornik i bank nie jest w stanie określić czy konkretny dłużnik je posiada, ani ich skonfiskować na poczet zaległych zobowiązań.

Co ciekawe nikt nie zarządza obiegiem waluty, system działa w sieci p2p co oznacza, że jest zależny jedynie od ludzi uczestniczących w handlu.

Jak się kształtuje wartość BTC na przestrzeni lat?

Jak już napisałem wcześniej, wartość zależy tylko od popytu, nie ma możliwości manipulowania wartością za pomocą zmniejszania i zwiększania podaży.

Od początku swojego istnienia czyli roku 2011 waluta powoli rosła, jednak były to mało spektakularne wzrosty. Prawdziwy przełom przyniósł początek 2013 roku kiedy kurs z poziomu ok. 15USD już w połowie roku oscylował w okolicach 100USD. Najwyższe wartości osiągnął w grudniu 2013 roku kiedy kilkukrotnie przekroczył cenę 1000 USD.

Oszywiście bańska spekulacyjna musiała pęlnąć

2015 rok nie był już jednak łatwym okresem czasu, po wyznaczeniu ubiegłorocznych maksimów przyszedł czas na spadki, trwały one mniej więcej do końcówki 2015 roku. Od początku 2016 roku wykres wartości Bitcoina przez większość czasu znajduje się w granicach wartości 400USD często ją przekraczając.

Dominik Kaleta

Może Ci się również spodoba